29 Ekim 2008, Çarşamba 09:11:53

Kaç uçağımız yurtdışında uçuyor?

Türk havayolu şirketleri, hareketli geçen yaz sezonunun ardından kış sezonunda da uçaklarını kârlı operasyonlara göndermeye başladı. Şirketlerin bu hamlelerinin ardından “Türk şirketlerinin kaç uçağı yurtdışında uçuyor?” sorusu da gündeme geldi...
  • Cölde ucus icin hazirliklar sürüyor... Sürecek..... Allah Askina, ne isi var sky'in cöllerde. Orada ucamayacaklarini onlar da biliyor ! Sky limitlerini bilir, güzel yönü bu, the SKY is your limtit sky :-)
  • SKY niye gidemedi hala, herkes gitti bi onlar kaldı gene.
  • sky ın arabistan operasyonu noldu gitmiyorlarmı? bilen yokmu hala?
  • Sky hala gidemedi arabistana bir problem mi oldu ? yoksa ucuşlar iptal mi?? bilen var mı acaba ?

Yaz sezonu sona erdi, havayolu şirketleri ölü sezonu en kazançlı şekilde değerlendirmek için uçaklarını yurtdışına kiralamaya başladı. İşte Airport TV Ana Haber Bülteni’nde yer alan o haber...

Hac operasyonu için 11 uçağını Arabistan’a yollayan Onur Havayolları bu alanda üstünlüğünü korurken, Atlasjet ve SKY Havayolları 5’er uçakla Onur Air’ı izliyor.

Uçuş trafiğinin yoğun olduğu yaz sezonunda hem yurtiçi hem de yurtdışı seferlerde yüksek verimlilikle operasyon yapan şirketler, sezonun sona ermesiyle uçaklarını yurtdışına kiralama yolunu seçmeye başladı.

10 yıldan bu yana Hac operasyonları için uçaklarını Suudi Arabistan Havayolları’na kiralayan ve ortalama 6 ay süreyle ekibiyle birlikte Arabistan’da faaliyet gösteren Onur Havayolları, bu pazarın mutlak hâkimi durumunda. Bu yıl da 7’si Airbus 300 ve 4’ü Airbus 321 olmak üzere toplam 11 uçak ve 516 personelle Onur Havayolları Arabistan’da boy gösterecek.

Onur Air’ın ardından son birkaç yıldan bu yana Arabistan pazarında söz sahibi olmaya çalışan şirketlerden biri de Atlasjet.

5 uçağını Suudi Arabistan Havayolları’na kiralayan Atlasjet Havayolları, operasyonlarını başarıyla sürdürüyor.

Arabistan pazarına ilk kez giren SKY Havayolları, bu kulvarda rakiplerinin iki alanda önüne geçmeyi başardı. İlk olarak Suudi Arabistan Havayolları’na ilk defa Türkiye’den Boeing 737 tipi uçakları kiralayan SKY Havayolları, hemen ardından Arabistan’daki bir şirketle code-share anlaşması yaparak, SKY adıyla Arabistan’da uçma fırsatı yakaladı.

Türkiye’de halen 21’i Arabistan’da olmak üzere 37 uçak yurtdışında çeşitli ülkelerde faaliyet gösteriyor.

Yurtdışında uçağı bulunan şirketler ve uçak sayıları ise şöyle:

Onur Havayolları: 12
Saga Havayolları: 6
Atlasjet Havayolları: 5
SKY Havayolları: 5
Corendon Havayolları: 3
Inter Havayolları: 3
Best Havayolları: 3

Kaç uçağımız yurtdışında uçuyor?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

Haysiyet ~ 10 yıl önce
Cölde ucus icin hazirliklar sürüyor... Sürecek..... Allah Askina, ne isi var sky'in cöllerde. Orada ucamayacaklarini onlar da biliyor ! Sky limitlerini bilir, güzel yönü bu, the SKY is your limtit sky :-)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rumuz ~ 10 yıl önce
SKY niye gidemedi hala, herkes gitti bi onlar kaldı gene.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
flug ~ 10 yıl önce
sky ın arabistan operasyonu noldu gitmiyorlarmı? bilen yokmu hala?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rumuz ~ 10 yıl önce
Sky hala gidemedi arabistana bir problem mi oldu ? yoksa ucuşlar iptal mi?? bilen var mı acaba ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000