03 Temmuz 2014, Perşembe 15:51:53

ISPARTA DAVASI SONA ERDİ

Isparta'da 2007 yılında meydana gelen ve 57 kişinin ölümüyle sonuçlanan uçak kazasıyla ilgili davanın 26. duruşması görüldü. Duruşmada Atlasjet Yönetim Kurulu Başkanı Ali Murat Ersoy, düşen uçağın şirketinin yöneticilerini olası kasıtla birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet vermekle suçladı.
  • Daha neler var neler aslında ama bu ülkede kime neyi anlatacaksın .Büyük balıklar bir yol tutturmuş gidiyor otoriteler sadece seyrediyor.
  • kiraladigin ucagi sende takip edeceksin. benim yolcumu tasiyan falanca havayolu sirketinin ucagi demekle is bitmiyor.
  • hava isin mahkemeden haber varmi oda ertelenmistir sanirim
  • E güzel demekki uçak kiraladığı, yolcularına benim uçağım diye biletini sattığı şirketin bu hatalarını bile bile kasıtlı olarak bu yolcuları o uçağa bineceklerini haber vermeden bu uçağa o koymuş demek. Çok mertçe bir itiraf. Saygı duydum

Keçiborlu yakınlarında düşen Atlasjet uçağıyla ilgili davanın Isparta Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmasına tutuksuz sanıklardan Atlasjet Yönetimi Kurulu Başkanı Ali Murat Ersoy, dönemin Atlasjet Şirketi Genel Müdürü Tuncay Doğaner, dönemin Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru ile yardımcısı Oktay Erdağı ile sanıklardan Şerif Erbilgin, Fikri Zafer Dinçer , Necati Küçük, kazada hayatını kaybedenlerin yakınları ve avukatlar katıldı. Diğer tutuksuz sanıklar ise duruşmaya gelmedi.

Bir önceki duruşmada mahkeme heyeti kazazede yakınlarının avukatlarının, sanıkların taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet verme yerine bilinçli taksir ve olası kasıt suçuyla yargılanmaları talebini kabul etmişti. Davanın seyrini değiştiren bu gelişmeyle birlikte mahkeme, bilinçli kasta yönelik ek savunma verilmesini istedi.

DOSYA BİRLEŞTİ
Bugünkü duruşmada Mahkeme Heyeti Başkanı Suat Yürekli, Dönemin Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru ile yardımcısı Oktay Erdağı'na yönelik bu kazayla ilgili açılan ve Ankara 13. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen görevi kötüye kullanma suçlamasına yönelik dosyanın Isparta'dan görülen dosya ile birleştirilmesine yönelik Yargıtay kararını okumasıyla başladı. Böylece dosyalar birleştirildi. Kazazede yakınlarının avukatlarından Şehnaz Yüzer, dosyanın birleştirilse bile sanıkların bilinçli taksir ve olası kasıttan yargılanmalarının göz önüne alınmasını istedi. Diğer kazazede avukatları, Ankara'dan dosya geldikten sonra beyanda bulunacaklarını söyledi.

“BİLİNÇLİ TAKSİR OLARAK DEĞERLENDİRİLEMEZ”
Sanıklardan Oktay Erdağ’ın avukatı Mehmet Toker, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü raporunda tespit edilen eksikliklerin uçağın uçuşuna engel olmayacak yönde eksiklikler olduğunu belirterek, bunun bilinçli taksir olarak değerlendirilemeyeceğini ifade etti. Oktay Erdağı ve Ali Arıduru da savunmalarını sonra vereceklerini ifade etti.

“KENDİ İNİSİYATİFİMİZLE ÖDENEN TAZMİNATLARI İKİ KATINA ÇIKARDIK”
Duruşmaya damgasını vuran ise düşen uçağı Dünyaya Bakış (World Focus) Hava Taşımacılığı AŞ şirketinden kiralayan Atlasjet Hava Yolları'nın Yönetim Kurulu Başkanı Ali Murat Ersoy oldu. Ersoy, World Focus şirketinin yöneticilerini olası kasıtla birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet vermekle suçladı. Kendisinin de bu davada yargılandığını belirten Ersoy, "Uçağın taşıyıcılık sorumluluğu firmaya aittir. Bizim burada sorumluluğumuz yolcular açısından mali sorumluluktur. Bu sorumluluk kapsamında ortalama kişi başı 600 bin USD olarak Cumhuriyet tarihinin en büyük kaza tazminatını ödedim. Ben düşük olmasına rağmen bu uçakta hayatın kaybedenlerin yakınlarına ödenecek tazminat bedelini iki katına çıkarttım. 38 kişi ile ibralaştım. 11 kişi ABD'de açılan davanın sonucu bekliyor. Ancak onlar benim ödediğimden daha düşük alacaklar. Şimdi bu durumu bile düzeltmeye çalışıyorum. " dedi.

YÖNETİCİLERİ SUÇLADI
Uçağın düşmesinin nedenin pilotaj hatası olduğunu belirten Ersoy, "Eğer uçakta erken uyarı cihazı olsaydı pilotun uçağı indirme imkanı vardı. Yere yakınlaşma cihazı 15 gündür arızalıymış. Tüm pilotlar bu arızayı bilerek ve kabul ederek uçurmuşlar. O alet Eritre'deki uçaktan sökülerek bu uçağa arızalı olarak takılmış. Aslında alet arıza kaydı vermiş ama pilot uçmayı kabul etmiş. Duruşmalarda o dönem şirketin ortaklarından olan Yavuz Çizmeci, sadece şirketin ortağıyım diyor. Çizmeci'nin kendisine özel bakım hangarı bile var. Bu uçağın sahibi. Bu konulardan habersiz olmasının ihtimali sıfır. 15 gün boyunca arızalı parçayla uçak uçmuş merhum pilotlar ve bu süre içinde o uçağı uçuran pilotlar bilinçli taksir suçunu işlemişler. Ayrıca siz B kategorisindeki bir havalimanına ilk defa uçuş yapıyorsunuz. Pilotların eğitimleri verilmiyor. Pilot gitmek istemiyor ancak dönemin World Focus Genel Müdürü Aydın Kızıltan pilotu tehdit ediyor. Eğer eğitim verilseydi belki bu kaza olmayacaktı" dedi. Ersoy, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün, World Focus tarafından denetimlerde kandırıldığını evrakta sahtecilik yapıldığı suçlamasında da bulundu. Ersoy, kazanın olduğu sırada yönetici pozisyonundaki 6 kişinin kasıtlı adam öldürme suçu işlediklerini öne sürdü.

BAKIM MÜDÜRÜ REDDETTİ
Düşen uçağın o dönem bakım müdürü olan Fikri Zafer Dinçer ise 27 yıllık çalışma hayatı boyunca en ufak şaibe götürecek bir durumda bile uçağı seferden almamazlık etmediğini söyledi. Sanık avukatları da daha sonda savunma vereceklerini belirttiler. Duruşma 21 Ekim 2014 tarihine ertelendi.

"SUÇLAR BİRLİKTE İŞLENMİŞTİR"
Adliyle çıkışında Atlasjet Yönetim Kurulu Başkanı Ali Murat Ersoy gazetecilerin sorularını yanıtlamadı. Kazazede yakını avukatlarından Şehnaz Yüzer ise kendilerinin yıllardır söylediklerinin bugün Atlasjet Yönetim Kurulu Başkanı Ali Murat Ersoy tarafından söylendiğini belirtti. Yüzer, "Uçaklarla ilgili bilgiler yıllarca bizden gizlendi. Biz davanın başından beri söylüyoruz. Kazada 57 can gitti. Kimse gözaltına alındı mı? Şirketin uçuşları bir saat durduruldu mu? Mahkeme heyetinin bilinçli taksir iddiasıyla sanıklara ek savunma vermesinin ardından sanıklar kendi aralarındaki iş birliğini artık sürdüremeyeceklerine karar verdi. Ben temizim o kirli, ben suçsuzum o suçlu denilmiştir. Burada suçlar birlikte işlenmiştir" diye konuştu.

OLAYIN GEÇMİŞİ
İstanbul'dan Isparta'ya gelen Atlasjet Havacılık AŞ yolcularını taşıyan Dünyaya Bakış (World Focus) Hava Taşımacılığı AŞ şirketine ait yolcu uçağı 30 Kasım 2007'de, Isparta'nın Keçiborlu ilçesi yakınlarındaki Türbetepe mevkisinde düşmüş, kazada 7'si mürettebat 57 kişi ölmüştü.

ISPARTA DAVASI SONA ERDİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

gizemli ~ 4 yıl önce
Daha neler var neler aslında ama bu ülkede kime neyi anlatacaksın .Büyük balıklar bir yol tutturmuş gidiyor otoriteler sadece seyrediyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
kiraladigin ucagi sende takip edeceksin. benim yolcumu tasiyan falanca havayolu sirketinin ucagi demekle is bitmiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 4 yıl önce
hava isin mahkemeden haber varmi oda ertelenmistir sanirim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
E güzel demekki uçak kiraladığı, yolcularına benim uçağım diye biletini sattığı şirketin bu hatalarını bile bile kasıtlı olarak bu yolcuları o uçağa bineceklerini haber vermeden bu uçağa o koymuş demek. Çok mertçe bir itiraf. Saygı duydum

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000