10 Temmuz 2013, Çarşamba 15:04:50

'O BİR KAHRAMAN'

San Francisco'ya inişte düşen Asiana Havayolları'na ait uçağın kabin amiri Lee Yoon-hye, hosteslerin yolcuların tahliye edilmesi sırasında canlarını tehlikeye atarak gösterdiği kahramanca çabaları anlattı...
  • Aferin , eğitimin önemi burada işte 3 gün egitimle kimsr bu görevi yapamaz ve km larina garspn diyenler ne neymiş görsünler. Tekrardan tum uçan personele geçmiş olsun.
  • Yorumlari okudum yine kiskanclik yine hirz neyere kadar bakalim-----
  • Darısı bizimkilerin başına. Yurtdışındaki şirketlerden biraz phase alsınlar.
  • Kabin ekiplerine Havada çöpçülük yapıyor diyen ey zavallı pilot arkadaşlarım. Ne kadar cahil olduğunuzun göstergesi olan bu ve buna benzer olayları iyi irdeleyin de ders alın. Instructor Pilot

Yanan uçağı en son terk eden kişi olarak kameralar karşısına geçen Lee Yoon-hye, 307 yolcudan 305'inin uçaktan tahliye edilmesi sırasında hosteslerden birinin bir ilkokul öğrencisini sırtına alarak taşıdığını söyledi. Hosteslerin başarılı bir şekilde hızla uçağı tahliye ettiklerini anlatan Lee, bir pilotun da yolcuların tahliyesinin ardından yaralı bir hostesin uçaktan çıkmasına yardımcı olduğunu ifade etti.

Kendisinin de sırtındaki bir kemiğin kırılmasına rağmen yolcuların güvenli şekilde tahliyesine ve alevleri söndürmeye çalıştığını belirten Lee, hastanede tedavi altına alınana kadar yaralandığının farkına varmadığını söyledi. Asiana'da yaklaşık 20 yıllık tecrübesi bulunan 40 yaşındaki Lee, kazadan önce ters giden bir durum olduğunu anladığını belirterek, "Tam yere inişte uçağın yeniden havalanmaya çalıştığını hissettim. İçimden neler oluyor acaba diyordum. Uçağın yerle temasını hissettim ancak bu normal inişlerde olduğundan çok daha kuvvetliydi. Önce büyük bir sarsıntı oldu, ardından ikinci bir sarsıntı geldi. Uçak sağa sola sallanıyordu" şeklinde konuştu.

Uçağın durmasından sonra kaptan pilotun tahliye talimatı verdiğini söyleyen Lee, "Ne yapılacağını biliyordum. O sırada hiçbir şey düşünmüyordum, otomatik olarak tahliye için gerekli prosedürü uygulamaya başladım. Tek düşüncem bir yolcu daha kurtarmaktı" ifadesini kullandı.

Kazanın ardından uçağın alev aldığını gördüğünü anlatan Lee, soğukkanlılığını muhafaza ettiğini belirterek, "O anda alevleri ne kadar kısa sürede söndürebileceğimi düşünüyordum. Alevlerin bana zarar vereceğini düşünecek vaktim yoktu" dedi.

Uçağı terk eden son kişi olduğunu belirten Lee, uçaktan ayrılmadan önce baştan sona iki kez uçağın içini kontrol ettiğini dile getirdi.

San Francisco İtfaiye Teşkilatı Müdürü Joanne Hayes-White ise, tahliye işlemlerinin ardından Lee ile görüştüğünü söyleyerek, kendisine takdirlerini ilettiğini bildirdi. Hayes-White, tüm yaşananlara rağmen kabin amiri Lee'nin kıyafetlerinin çok düzenli olduğunu belirterek, "Kendisinin terminalden geldiğini sandım. Herkesin dışarı çıktığından emin olmak istedi. O bir kahraman" dedi.

'O BİR KAHRAMAN'

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (18)

Android Uygulaması ~ 5 yıl önce
Aferin , eğitimin önemi burada işte 3 gün egitimle kimsr bu görevi yapamaz ve km larina garspn diyenler ne neymiş görsünler. Tekrardan tum uçan personele geçmiş olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sifir elde var sifir ~ 5 yıl önce
Yorumlari okudum yine kiskanclik yine hirz neyere kadar bakalim-----

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SCCM ~ 5 yıl önce
Darısı bizimkilerin başına. Yurtdışındaki şirketlerden biraz phase alsınlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İyi bir ders ~ 5 yıl önce
Kabin ekiplerine Havada çöpçülük yapıyor diyen ey zavallı pilot arkadaşlarım. Ne kadar cahil olduğunuzun göstergesi olan bu ve buna benzer olayları iyi irdeleyin de ders alın. Instructor Pilot

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000