01 Aralık 2015, Salı 13:39:30

Anadolujet uçağında maskeler açıldı, panik yaşandı!

Samsun’dan İstanbul’a gelmek üzere havalanan Anadolujet’e ait Boeing 737-800 tipi uçakta kabin basıncı arızası yaşandı.
  • Uçak 21.10da kalkışa geçti. 15 dakika kadar süre geçtikten sonra ilk türbülans ve şiddetli sarsıntı yaşandı. iki kez hava boşluğuna düştü. ilk hava boşluğunda herşey normaldi. ikinci hava boşluğunda ise uçak konumunu koruyamayarak irtifa kaybetmeye başladı ve maskeler düştü. pilot kabin basıncındaki arızadan dolayı acil iniş yapacağını bildirdi.normal seyrinde bir miktar eğimle yukarı bakan uçağın ön kısmı aşağı doğru bakmaya başladı. irtifa kaybetme olayı yaklaşık 1 dakika kadar devam etti. bu anda kulaklardaki basınçla beraber panik yaşayanlar oldu. yaklaşık 35 dakika kadar havada kaldıktan sonra 21.45 te uçak samsuna geri indi. buraya kadar şikayet edeceğim bir konu yok fakat havalananına indikten sonra en azından bir yetkilinin bizleri karşılayarak bilgi vermesi ve ilgilenmesi gerekliydi. kimse hiçbir şekilde ilgilenmedi. tam bir kaos ortamı yaşanmasına sebebiyet verdiler. THY gibi bir firmanın vardiya amirlerinin bu kriz ortamlarını yönetebilecek donanıma sahip olması gerekir.
  • Yasadigim bu olaydan sonra bugun 10.40 da ucaga binecegim SZF-SAW Ucusu gerçeklesecek, simdiden panik ve korku sarmis durumda umarim ucakta sakin kalabilmeyi başarabilirim...
  • Thy nin en büyük hatası anadolunettir. 2013 te thy bünyesine katılacağı şimdiden yönetimde konuşulmaya vaşlandı
  • pilot basınç sistemine dokunmaz o otomatiktir. memurlarda oturup oksijen maskesini takarlar ölmemek için kaptanlar da. maskeleri zaten gösteriyorlar uçuş başlamadan. sağlık kontrolüne gerek yok durum sadece basınç azaldığı için oksijen yetersizliği. indikten sonra bir problem olmaz havada olmadıysa tabi. uçak göndersinler diye bir durum yoktur uçak varsa zaten gelir. hava alanı gece müdürü siye bir kimse yoktur. saatlerce havada tutamazlar çünkü ölürsünüz böyle bir durumda bu da yalan. uçaklarla ilgili bilgiyi arama motorlarında ve ya video sitelerinde aratarak edinebilirsiniz. bu sayede gerçekten bilgili olabilirsiniz.

Samsun’dan İstanbul’a gelmek üzere havalanan Anadolujet’e ait Boeing 737-800 tipi uçakta kabin basıncı arızası yaşandı. Oksijen maskeleri açıldı, uçak kalkıştan 15 dakika sonra Çarşamba Havalimanı’na iniş yaptı.

Samsun Çarşamba Havalimanı’ndan İstanbul’a gitmek üzere dün akşam saat 20:45’te kalkan Anadolujet’e ait Boeing 737-800 tipi uçakta kabin basıncı arızası yaşandı. Oksijen maskeleri açıldı, uçağın kaptan pilotu kalkıştan kısa süre sonra yaşanan arıza sebebiyle Samsun’a dönmek için kule ile irtibata geçti.  Uçak bir süre sonra sorunsuz şekilde inişini gerçekleştirirken basın arızası sebebiyle bazı yolcuların kulaklarından rahatsızlandığı ve havalimanındaki revire yönlendirildikleri öğrenildi.

Yolcular indikten sonra yetkililerin kendileriyle ilgilenmediğini öne sürerken Airporthaber’in bilgi aldığı şirket yetkilileri, yolcularla iniş sonrasında yakından ilgilenildiğini ve yedek uçakla yolcuların İstanbul’a gönderildiğini bildirdi.

Bu arada Airporthaber'e ulaşan bazı yolcular, Anadolujet'in bir başka uçakla yolcuların İstanbul'a gönderildiği bilgisini yalanlarken yolculardan 18'inin bir sonraki uçakla, bir bölümünün de Ankara aktarmalı olarak olarak gönderildiklerini belirterek, bazı yolcular ise 13-14 saat boyunca havaalanında konaklamak zorunda kaldığını, yolcuların otele yerleştirilmediğini belirttiler.

©AirportHaber

Bu arada bazı yolcular uçak içinde oksijen maskelerinin açılma anını böyle görüntüledi:

 

Anadolujet uçağında maskeler açıldı, panik yaşandı!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (51)

basil ~ 3 yıl önce
Uçak 21.10da kalkışa geçti. 15 dakika kadar süre geçtikten sonra ilk türbülans ve şiddetli sarsıntı yaşandı. iki kez hava boşluğuna düştü. ilk hava boşluğunda herşey normaldi. ikinci hava boşluğunda ise uçak konumunu koruyamayarak irtifa kaybetmeye başladı ve maskeler düştü. pilot kabin basıncındaki arızadan dolayı acil iniş yapacağını bildirdi.normal seyrinde bir miktar eğimle yukarı bakan uçağın ön kısmı aşağı doğru bakmaya başladı. irtifa kaybetme olayı yaklaşık 1 dakika kadar devam etti. bu anda kulaklardaki basınçla beraber panik yaşayanlar oldu. yaklaşık 35 dakika kadar havada kaldıktan sonra 21.45 te uçak samsuna geri indi. buraya kadar şikayet edeceğim bir konu yok fakat havalananına indikten sonra en azından bir yetkilinin bizleri karşılayarak bilgi vermesi ve ilgilenmesi gerekliydi. kimse hiçbir şekilde ilgilenmedi. tam bir kaos ortamı yaşanmasına sebebiyet verdiler. THY gibi bir firmanın vardiya amirlerinin bu kriz ortamlarını yönetebilecek donanıma sahip olması gerekir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sibel ~ 3 yıl önce
Yasadigim bu olaydan sonra bugun 10.40 da ucaga binecegim SZF-SAW Ucusu gerçeklesecek, simdiden panik ve korku sarmis durumda umarim ucakta sakin kalabilmeyi başarabilirim...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ferhatdolazzz ~ 2 yıl önce
Ben de o uçaktaydım haklısınız :)
AkayAFSAR ~ 3 yıl önce
Thy nin en büyük hatası anadolunettir. 2013 te thy bünyesine katılacağı şimdiden yönetimde konuşulmaya vaşlandı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bilgi ~ 3 yıl önce
pilot basınç sistemine dokunmaz o otomatiktir. memurlarda oturup oksijen maskesini takarlar ölmemek için kaptanlar da. maskeleri zaten gösteriyorlar uçuş başlamadan. sağlık kontrolüne gerek yok durum sadece basınç azaldığı için oksijen yetersizliği. indikten sonra bir problem olmaz havada olmadıysa tabi. uçak göndersinler diye bir durum yoktur uçak varsa zaten gelir. hava alanı gece müdürü siye bir kimse yoktur. saatlerce havada tutamazlar çünkü ölürsünüz böyle bir durumda bu da yalan. uçaklarla ilgili bilgiyi arama motorlarında ve ya video sitelerinde aratarak edinebilirsiniz. bu sayede gerçekten bilgili olabilirsiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çok bilgili ~ 3 yıl önce
Kardeş keşke sende dediğin gibi yapıp bi aratsaymışsın.. Neyse pack nedir bi arat, bilgilen bakalım..
Pilot ~ 3 yıl önce
Kabin içerisindeki hava basıncı ya manuel yada otomatik olarak ayarlanabiliyor. Eğer pilot onu manuel den otomatiğe almayı unuttuysa böyle durumlar yaşanabilir. Bilmeden konuşma!
çok bilen ~ 3 yıl önce
siz çok biliyorsunuz !!1!1

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000