Ana Sayfa » Aktüel Haberler » TÜRKİYE'DE İŞLENEN ÇEÇEN CİNAYETLER

TÜRKİYE'DE İŞLENEN ÇEÇEN CİNAYETLER

02 Ekim 2011 Pazar, 10:34:24 İstanbul Zeytinburnu’nda öldürülen 3 Çeçen komutanın suikastını organize eden Rus ajanlardan Nadim Ayupov’un özel arşivinden erkeklerle çekilmiş çıplak görüntüleri çıktı.
Polis suikastta kullanılan silahın Rusmalı Makarovmarka tabanca olduğunu belirledi. Öldürülen Çeçen Komutan Hamzat Berg Musaev’in ise 2002 yılında Moskova’da 100 Çeçen’in gerçekleştirdiği tiyatro baskınında önemli bir isim olarak yer aldığı ortaya çıktı.

SİLAH RUS MAKAROV
Suikastta olay yerinde elde edilen kovanlardan 2 ayrı susturuculu silah kullanıldığı tespit edildi. 3 boş kovanın Kızıl Ordu subaylarının kullandıkları Makarov tabancaya ait olduğu belirlendi. Zeytinburnu Mevlana Caddesi üzerinde 16 Eylül günü Hamzat BergMusaev, Rüstem Altemirov ve Zaurbek Amriev adlı 3 Çeçen komutanın öldürülmesiyle ilgili HABERTÜRK ilginç ayrıntılara ulaştı. Alexsandr Zharkov ve Nadim Ayupov adlı Rus ajanların organize ettiği kesinleşen suikastta elde edilen kamera görüntülerinde ajanların cinayeti nasıl gerçekleştirdiği ortaya çıkınca polis ve savcılık belgeler doğrultusunda soruşturmayı derinleştirdi.

KENDİSİNİ ÇIPLAK ÇEKMİŞ
Rus ajanların kaldıkları otellere yapılan baskınlarda ele geçirilen dokümanlar ise birbirinden çarpıcı gerçekleri gün yüzüne çıkartıyor. Bu dokümanlardan biri de Rus ajan NadimAyupov’a ait fotoğraf albümü. Alkole düşkün olduğu belirlenen Ayupov, bir fotoğraf karesinde çırılçıplak. Ayna karşısında kendisini çıplak halde çeken ajanın albümünde ayrıca sevgilileri olduğu öne sürülen erkekler ile çekilmiş sarmaş dolaş görüntüleri bulunuyor. Nazi simgesi kabul edilen “gamalı haç” amblemini bilgisayarı ilemotosikletinde taşıdığı tespit edilen ajan, pek çok fotoğrafta ise zafer işareti yaparak poz vermiş.

ARAŞTIRMA SÜRÜYOR
İstanbul Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürü Yener Ülgütol, Çeçenistan uyruklu 3 kişinin Zeytinburnu’nda uğradıkları silahlı saldırıda öldürülmelerinden sonra basında çıkan haberler ile emniyetin yaptığı çalışmalarda elde edilen bilgilerin çoğunun örtüşmediğini bildirdi. Ülgütol, dün bir gazetede Rus ajanı oldukları iddiasıyla fotoğrafları yer alan ve saldırının failleri oldukları öne sürülen kişilere ilişkin de “Olay tarihinden bugüne kadar basında çıkan haberler ile emniyetin yaptığı çalışmalarda elde edilen bilgilerin çoğunluğu birbiriyle örtüşmüyor. Bu konuyla ilgili çalışmalarımız çok yönlü olarak devam etmektedir’’ dedi.

BU SUİKASTLARLA SUÇLANIYORLAR
Rus ajanlar Aleksandr Zharkov ve Nadim Ayupov’un Türkiye’de 3 ayrı Çeçen komutanın öldürülmesi olayında da yer aldıkları iddia ediliyor. Rus ajanların ayrıca Avusturya’da 2009 yılında öldürülen Çeçen Komutan Umar İsrailov’un suikastını gerçekleştirdikleri de belirtildi. Terör Şube Müdürlüğü, İstihbarat Birimleri ve Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerinin çok yönlü yürüttüğü soruşturmada 2 yıl önce ortaya atılan “Kara liste” adlı “Ölüm listesi” iddiasını da doğrular bilgiler ortaya çıkmaya başladı.

İddiaya göre Çeçenistan’dan kaçarak Avrupa ülkelerine sığınan Çeçen üst düzey komutanlar hakkında Çeçenistan’da ölüm listesi hazırlandı. Bu listede yer alan isimler, Rus gizli servisi kullanılarak öldürülecek. “Ölüm listesi” iddiası, İsrailov’un öldürülmesinin ardından ortaya çıkmıştı. İsrailov, Avusturya polisine daha önce verdiği ifadesinde Çeçenistan’- dan başka ülkelere giden sığınmacıların “Kara liste”de yer aldığını ve tek tek öldürüleceklerini anlatmıştı. Listede 300 ismin yer aldığı öne sürülmüştü.

ÇEÇEN KOMUTAN MUSAEV'İN BİLİNMEYEN YÖNÜ
ÖTE yandan Çeçen Komutan Hamzat Berg Musaev hakkında da çarpıcı iddialara ulaşıldı. Rus ajanların hedef aldığı Çeçen Komutan Hamzat’ın 23 Ekim 2002 yılında Moskova’da 100 silahlı Çeçen eylemcisinin gerçekleştirdiği tiyatro baskınında yer alan önemli isimlerden biri olduğu belirtildi. Tarihin en kanlı baskınlarından biri olan tiyatro baskınında, 700 Rus rehin alınmıştı. Rusya’nın Fentanil adlı bir gaz kullanarak etkisiz hale getirdiği 41 Çeçen eylemci ile 119 kişi hayatını kaybetmişti.

TÜRKİYE'DEKİ ÇEÇEN CİNAYETLERİ
* 6 Eylül 2008: Çeçenistan’da Ruslara karşı albay rütbesiyle savaşan 57 yaşındaki Gazi Edilsultanov, Başakşehir’de sokak ortasında uzun namlulu silahla vurularak öldürüldü.
* 9 Aralık 2008: İslam Canibekov (38) Ümraniye’de saldırıya uğradı, hastaneye kaldırılmak istenirken yolda hayatını kaybetti.
* 26 Şubat 2009: Çeçenistan’daki savaşın ardından eşiyle birlikte Türkiye’ye yerleşen Ali Osaev (48), Zeytinburnu Gökalp Mahallesi’nde bir araçtan açılan ateş sonucu öldürüldü.
Haberi Paylaş
Facebook Yorum
AirportHaber Yorum
Yorum Gönder
  • * Yorumlarınız, editör onayından geçmesi durumunda yayınlanacaktır.
  • * Gönderilen yorumlardan kaynaklanacak yasal sorumluluk yorumu gönderen kullanıcılara aittir. Yorumlardan AirportHaber ve bağlı kuruluşları sorumlu tutulamaz.
  • * Kişiler ya da kurumlar hakkında yapılan, eleştiri sınırlarını aşan, hakaret, kötü söz, uygunsuz kelime, ırkçılık, bölücülük unsurları içeren yorumlara yer verilmemektedir.