20 Kasım 2010, Cumartesi 08:48:04

Air Berlin büyüme planlarını erteliyor mu?

Air Berlin, Almanya´da yürürlüğe geçecek olan uçak vergisinden dolayı 2011 yılı için öngördüğü büyüme planlarını kısıtlayacak.
  • thy nin haksiz rekabet politikasi , parayi ben yerim insanlari tekel olarak uctugum baskalarini ucurtmadiğim hatlarda soyup soguslerim felsefesi devam ettiği surece turkiyedeki sivil havailik boyle devam eder.hala daha her horoz kendi çoplugunde oter diyorlar çok komik.thy ni bu kadar korumayın bakalım ne oluyor gorursunuz.bu kadar korundugu halde zarar ediyor.bi kere insanlar işlerini sevip sahip çıkarlarsa o korum ayakta durur. thy de ise pilotlar havada uzun kalmak için çabaliyor.yuksek irtiafadan az yakit harcayarak gidebilecekken alçaktan gidiyor, umursamadiğindan , dispatchler kisa rotalar varken ugrasmamak için standart uzun yollari aliyor.teknik , Allaha emanet.thy kendisine çeki duzen vermeli.
  • ??arkadasa cevap Air Berlinin patronu Türkiyeyi ve türkleri pek sevmez sora kaldi ondan ali sabancinin ortaklini kabul ediyor ama elinden gelse bir ucagini Türkiyeye ucurmaz.Onur Air de ozaman avrupada problem oldugna ilk öten Air Berlin oldu!!! Patronlari kristian demokratlari destekleyen insan herif ta gitti papanin ellini öpmeye ehhh daha ne olsun daha cok mu Türkiyeye ucsun???
  • Bu afra tafra Ruslara cekilememis anlasilan, slotlari alamayinca cat diye kesivermisler THY'nin ucuslarini... demek ki neymis, THY ve SHGM'nin borusu anca ucuzcu Turk sirketlerine otermis, buyuk devletler ve sirketler hot dedi mi hemen geri adim atarmis.
  • THY ucacak tabii isine gelmiyorsa git SAW dan uc kardesim her horoz kendi coplugunde oter.Ucuzcular dolmuscular SAW da gitme diyen mi var? Air Berlin Istanbul AHL dahil Turkiyede pek cok yere charter ucuyor zaten
  • istanbula ucmak mumkunmu ? istediğin her şeye hayir deniyor. gece 3 te ucmak istersen ok.. gerisi hayir. cunku thy ucucak.thy ucak getirecek ucacak.onun dısında kim gelse yagmur yagsa su yok. ozellikle turk şirketlerine..
  • air berlin gibi bir dev neden istanbula uçmaz ki?
  • onun icin, 1990 da 2 adet B737 leri varken , su an THY den bile büyük filoya sahipler (üstelik devlet destegi olmadan ve Lufthansa gibi bir devin mekaninda). Sadece LCC degil, Charter ve uzun yolda BusinessClass ucuslarina kadar, Amerikadan asyaya kadar dünyayi kaplayan bir ucus agina sahipler. Bununda disinda, hem hizmet kalitesinde kendi segmentine aldiklari ödüllerin haddi hesabi yok, hemde, güvenlik bilancosu birak thy yi, lh gibi devleri bile kiskandiracak kadar temiz bir firma... Evet isi bilmedikleri burdan belli... Haa bu arada THY & Co. dünyanin 15 yildir kullandigi B777 gibi ucaklari devlet töreni ile ülkeye getirtirken, isi bilmeyen AirBerlin B787 den 15 adet siparis vermis durumda. Anlayan anlar...
  • Adamlar hic isi bilmiyorlar.Ortaklari hergün yeni ucak aliyor.Cagirsinlar Ali´yi Almanya´ya ,gecirsinler isin basina bak ne mucizeler yaratiyor.
Reuters´te çıkan habere göre Air Berlin, az karlı olan uçuşlarını iptal edip, Almanya´da 1 Ocak 2011 tarihinde yürürlüğe geçecek uçuş vergisinden kaynaklanıp 170 milyon Euro kadar yük getirecek zararı kapatmaya çalışacak. 
 
Bunun için filosunu da küçültme kararını almış Air Berlin, önümüzdeki ilkyazdan itibaren 7 uçaktan ayrılacak. Oysa Air Berlin çoğalmaya başlayan talepten dolayı aslında tam tersine yedi tane yeni uçak alacaktı. Finansmandan sorumlu olan Ulf Hüttmeyer bu kararı, temkinli davranmaya karar verdik“ diye yorumladı. 
 
Hüttmeyer´e göre konulan uçuş vergisi, bazı Air Berlin hatlarında „acayıp bir fiyat şoku“ getirmekte olup uçak şirketinin vergi yükünü yolculara yansıtamayacağı hatlardan vazgeçmekten başka bir çaresinin olmadığı belirtildi. 
 
Air Berlin´in amacı, yeni vergi yükünü tamamen yolculara yansıtabileceği hatlar kurmak olduğu için, özellikle kısa menzilli bazı hatlardan vazgeçilecek. Uzun menzillerde herhangi bir değişiklik planlanmamaktadır. 
 
Almanya´da 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren yürürlüğe geçecek olan uçuş vergisi, kısa menzilli uçuşlara 8 Euro, orta menzilli uçuşlara 25 ve uzun menzilli uçuşlara 45 Euro´luk bir ek masraf getirecek. 
 
Oneworld adlı havayolları ittifakına üye olmasından ve öngörülen tasarruf programlarından dolayı Air Berlin hisseleri borsalarda hemen 0.6 oranında değer kazandı. Almanya´nın tanınmış analistleri ise, Air Berlin için 2011 yılında önemli ölçüde kar artışı beklemektedir.
Air Berlin büyüme planlarını erteliyor mu?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

Misafir ~ 8 yıl önce
thy nin haksiz rekabet politikasi , parayi ben yerim insanlari tekel olarak uctugum baskalarini ucurtmadiğim hatlarda soyup soguslerim felsefesi devam ettiği surece turkiyedeki sivil havailik boyle devam eder.hala daha her horoz kendi çoplugunde oter diyorlar çok komik.thy ni bu kadar korumayın bakalım ne oluyor gorursunuz.bu kadar korundugu halde zarar ediyor.bi kere insanlar işlerini sevip sahip çıkarlarsa o korum ayakta durur. thy de ise pilotlar havada uzun kalmak için çabaliyor.yuksek irtiafadan az yakit harcayarak gidebilecekken alçaktan gidiyor, umursamadiğindan , dispatchler kisa rotalar varken ugrasmamak için standart uzun yollari aliyor.teknik , Allaha emanet.thy kendisine çeki duzen vermeli.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
??arkadasa cevap Air Berlinin patronu Türkiyeyi ve türkleri pek sevmez sora kaldi ondan ali sabancinin ortaklini kabul ediyor ama elinden gelse bir ucagini Türkiyeye ucurmaz.Onur Air de ozaman avrupada problem oldugna ilk öten Air Berlin oldu!!! Patronlari kristian demokratlari destekleyen insan herif ta gitti papanin ellini öpmeye ehhh daha ne olsun daha cok mu Türkiyeye ucsun???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Bu afra tafra Ruslara cekilememis anlasilan, slotlari alamayinca cat diye kesivermisler THY'nin ucuslarini... demek ki neymis, THY ve SHGM'nin borusu anca ucuzcu Turk sirketlerine otermis, buyuk devletler ve sirketler hot dedi mi hemen geri adim atarmis.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
THY ucacak tabii isine gelmiyorsa git SAW dan uc kardesim her horoz kendi coplugunde oter.Ucuzcular dolmuscular SAW da gitme diyen mi var? Air Berlin Istanbul AHL dahil Turkiyede pek cok yere charter ucuyor zaten

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
istanbula ucmak mumkunmu ? istediğin her şeye hayir deniyor. gece 3 te ucmak istersen ok.. gerisi hayir. cunku thy ucucak.thy ucak getirecek ucacak.onun dısında kim gelse yagmur yagsa su yok. ozellikle turk şirketlerine..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
air berlin gibi bir dev neden istanbula uçmaz ki?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
onun icin, 1990 da 2 adet B737 leri varken , su an THY den bile büyük filoya sahipler (üstelik devlet destegi olmadan ve Lufthansa gibi bir devin mekaninda). Sadece LCC degil, Charter ve uzun yolda BusinessClass ucuslarina kadar, Amerikadan asyaya kadar dünyayi kaplayan bir ucus agina sahipler. Bununda disinda, hem hizmet kalitesinde kendi segmentine aldiklari ödüllerin haddi hesabi yok, hemde, güvenlik bilancosu birak thy yi, lh gibi devleri bile kiskandiracak kadar temiz bir firma... Evet isi bilmedikleri burdan belli... Haa bu arada THY & Co. dünyanin 15 yildir kullandigi B777 gibi ucaklari devlet töreni ile ülkeye getirtirken, isi bilmeyen AirBerlin B787 den 15 adet siparis vermis durumda. Anlayan anlar...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Adamlar hic isi bilmiyorlar.Ortaklari hergün yeni ucak aliyor.Cagirsinlar Ali´yi Almanya´ya ,gecirsinler isin basina bak ne mucizeler yaratiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000