27 Mayıs 2008, Salı 17:44:09

Yavuz Çizmeci: “HEPİMİZ YANDIK”

TÖSHİD ve ACT Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Çizmeci, çok önemli açıklamalarda bulundu. Çizmeci, “Hepimiz yandık” dedi.
  • ACT ve gurubun diğer üyelerinin hali ortada, canı yanıyo besbelli, ama asıl derdi petrol değil başka şeyler ama haberi yok yada varda işine gelmiyor
  • Personel giderlerinin payi toplam giderlerin ancak %2-3'u dur. 14000 hostes ve steward i olan Air France bile boyle bir onlem almiyor. Devletin vergiyi dusurmesi sektor açisindan en onemli onlem olur diye dusunuyorum.Tabii bir de uçus frekanslarinin ozellikle bazi destinasyonlarin duzenlenmesi gerektigini dusunuyorum. Mesela haftada iki gun gidilen bazi long haul lar hem personel in optimum kullanilmasini engelliyor ve hem harcirah giderleri hem de uçagin kendi giderlerini arttirabiliyor. Onun yerine 7/7 yapilirsa maliyetler dusuyor. Ama ozel havayolu sirketlerinin, yeni yapilanan ve diger avrupa ulkelerine gore rekabete olanak saglayan havacilik sektorumuzun zarar gormemesi için devletin de onlem almasi sart.
  • ya neden bahsediliyor havayolunu iflasa götürecek bi konuda 3-5 personelin parasındamı gözün arkadaşım.. bu kadar mantıksız olma.. iyi her çalışandan bide 1 ytl alalımda kara geçelim :) Arkadaşlar hiç şu açıdan baktınız mı? bu petrol varil fiyatları nelere bağlı?? unutmayın avrupa çapında en büyük 5-6 havayolu şirketi kalması isteniyor.. British, Air France, Lutfhansa vb. dünya çapında da belli bir sayı hedefleniyor.. böyle giderse zaten büyükler küçükleri iflas dolayısıyla satın alıp sonunu getirebilecek. belki güçlü bir ihtimal deil ama yine de bana mantıklı geliyor. diğer yandan sadece uçak deil dünyada benzin konusunda en pahalı ülke durumuna bugün nihayet geçtik :) herkese hayırlı olsun. ülkemizde daha çok havayolu kapanır daha çok personel işsiz ve aç kalır. saygılar...
  • hazerfen rumuzlu arkadasin ilk cozumu mantikli olabilir ancak onerdigi 2.cozum gosteriyorki arkadasimiz ya havaciliktan anlamiyor ya da patronlarin gudumunde yaziyor cunku havacilik yapan herkes bilirki yakit giderleri kira giderleri ile beraber toplam giderin en buyuk parcasidir,personel maliyetleri ise sadece yuzde 2-3 civaridir, 7-8 milyar kabin gorevlilerinin bir aylik degil bir yillik maliyetidir asil onemli olan ise personelini kusturen havayolunun musteri memnuniyeti saglamasi ise imkansizdir.

Türk Sivil Havacılığını Geliştirme Vakfı (HAVAK) tarafından bugün Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminalinde gerçekleştirilen “Türk Sivil Havacılık Sektöründe Medya İlişkileri” panelinin ardından konuşan HAVAK, TÖSHİD ve ACT Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Çizmeci, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Dünyada artan petrol fiyatlarının Türkiye’yi de derinden etkilediğini belirten Yavuz Çizmeci, “Petrolün varil fiyatının 130 Doları aşmış olması adeta bir bölgesel bir harp ilanı, dünya harbi ilanı gibi bir şey. Şu anda kimse bunun farkında değil, ne Türkiye’de ne de uluslararası platformda. Oysa petrolün 130 Doların üzerinde durması, uzun süre devam edecek olursa büyük ülkeler ciddi ekonomik sorunlarla karşılaşabilir. Bizler de ciddi ekonomik sorunlarla karşılaşacağız. Dolayısıyla yakıt fiyatlarının bu noktalara çıkması Türkiye’nin ve dünyanın ciddi sorunu durumundadır” şeklinde konuştu.

Çizmeci, petrolde yaşanan küresel krizin bir an önce durdurulması gerektiğini ifade ederek, “Bu tüm sektörlerin ve bizim ciddi bir sorunu. Bizi daha fazla ilgilendiriyor. Çünkü, bizim maliyet girdilerimiz içinde petrolün ağırlığı çok fazla. Bu fiyatlarla havacılık işleri artık sürdürülemez. Ben bugünden söylüyorum, böyle giderse önümüzdeki 3-4 ay içerisinde şirketler kapılarına kilit vurmaya başlayacak. Bütün uçuşlar durabilir. Çünkü bunun böyle devam etmesi mümkün değil. Fiyat artışlarının tamamını müşteriye yansıtmak da mümkün görünmüyor. Dolayısıyla yapılması gereken tek şey sektörün bütün oyuncularının, bütün havayollarının, bütün havaalanı işletmecilerinin ve devletin ilgili bürokratik bir araya gelerek, bu maliyet girdilerini nasıl aşağıya çekilebileceğine dair çalışmalar olacaktır. Bunun için de çok ciddi bir dayanışma içinde olmamız lazım. Bu işi tek başına kimse çözemez. Tek başına güçlü veya güçsüz hiçbir firma çözemez. Bu işi sektörün tüm oyuncuları, devlet dahil bir arada çözebilirse o zaman bu iş çözülür. Bunu başarabilirsek, Türkiye de son 5-6 yılda yakalanan bu güzel havacılık sektörünün trendi devam eder. Dileğimiz bundan yana. Amacımız felaket tellağı yapmak değil, sektörün bütün elemanlarının devlet dâhil bir araya gelip, asgari müşterekleri bulmasıdır” diyerek sözlerini noktaladı.

Haber: Mehmet GENÇ

Yavuz Çizmeci: “HEPİMİZ YANDIK”

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

evsahibini bastırır ~ 10 yıl önce
ACT ve gurubun diğer üyelerinin hali ortada, canı yanıyo besbelli, ama asıl derdi petrol değil başka şeyler ama haberi yok yada varda işine gelmiyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Air ~ 10 yıl önce
Personel giderlerinin payi toplam giderlerin ancak %2-3'u dur. 14000 hostes ve steward i olan Air France bile boyle bir onlem almiyor. Devletin vergiyi dusurmesi sektor açisindan en onemli onlem olur diye dusunuyorum.Tabii bir de uçus frekanslarinin ozellikle bazi destinasyonlarin duzenlenmesi gerektigini dusunuyorum. Mesela haftada iki gun gidilen bazi long haul lar hem personel in optimum kullanilmasini engelliyor ve hem harcirah giderleri hem de uçagin kendi giderlerini arttirabiliyor. Onun yerine 7/7 yapilirsa maliyetler dusuyor. Ama ozel havayolu sirketlerinin, yeni yapilanan ve diger avrupa ulkelerine gore rekabete olanak saglayan havacilik sektorumuzun zarar gormemesi için devletin de onlem almasi sart.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
OPS... ~ 10 yıl önce
ya neden bahsediliyor havayolunu iflasa götürecek bi konuda 3-5 personelin parasındamı gözün arkadaşım.. bu kadar mantıksız olma.. iyi her çalışandan bide 1 ytl alalımda kara geçelim :) Arkadaşlar hiç şu açıdan baktınız mı? bu petrol varil fiyatları nelere bağlı?? unutmayın avrupa çapında en büyük 5-6 havayolu şirketi kalması isteniyor.. British, Air France, Lutfhansa vb. dünya çapında da belli bir sayı hedefleniyor.. böyle giderse zaten büyükler küçükleri iflas dolayısıyla satın alıp sonunu getirebilecek. belki güçlü bir ihtimal deil ama yine de bana mantıklı geliyor. diğer yandan sadece uçak deil dünyada benzin konusunda en pahalı ülke durumuna bugün nihayet geçtik :) herkese hayırlı olsun. ülkemizde daha çok havayolu kapanır daha çok personel işsiz ve aç kalır. saygılar...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
atamert ~ 10 yıl önce
hazerfen rumuzlu arkadasin ilk cozumu mantikli olabilir ancak onerdigi 2.cozum gosteriyorki arkadasimiz ya havaciliktan anlamiyor ya da patronlarin gudumunde yaziyor cunku havacilik yapan herkes bilirki yakit giderleri kira giderleri ile beraber toplam giderin en buyuk parcasidir,personel maliyetleri ise sadece yuzde 2-3 civaridir, 7-8 milyar kabin gorevlilerinin bir aylik degil bir yillik maliyetidir asil onemli olan ise personelini kusturen havayolunun musteri memnuniyeti saglamasi ise imkansizdir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000