18 Şubat 2011, Cuma 10:17:04

UÇAKLARI YAKIT KRİTİĞİNE SOKTU!

Dün sabah saatlerinde Hava Kuvvetleri'ne ait bölgeden kaçak olarak Atatürk Havalimanı apronuna giren ve bir süre pistte koşan Iğdır doğumlu 18 yaşındaki Aziz Arga, hava trafiğinin aksamına da neden olduğu ortaya çıktı.
  • Konusmaların cogu harekat ve occ (koordınasyon) ıle yapılıyor.hava trafık konusmalarının hepsı kesılıp ayrı ayrı bırlestırılmıs.mızansen yaratılmıs.profesyonel ınsanların uygulamaları arkasından dedıkodu yapmak bu sıtenınde hem guvenırlıgını hem de cıddıyetını zedeler..
  • Kritik yakıt ne Allah aşkına? Min.Diversion Fuel, emergency fuel tamam ama Kritik fuel ilan edin ne demek. Bilen varsa söylesin. Ayrıca Min.Diversion yakıta kadar beklersin. Ondan sonra ya yedek meydana gidersin ya da gerekli şartlar oluşmuşsa commitment to stay uygularsın. Ötesi yok.
  • türkiyede üç yakıt durumu var. 1-min. diversion fuel 2-min. fuel 3-low on fuel uçak min. fuel de öncelik hakkı alır, low on fuel de emergency kabul edilir.BAKINIZ DHMİ DÖKÜMANLARI.Bunların dışındaki uygulama ve ifadeler Türkiyedeki DHMİ bağlı hava trafik kontrolörlerini bağlamaz.
  • 20-30 dk beklemelerde/gecikmelerde neden uçaklar yakıt kritiğine girer?yakıt kritiğine girmek bu kadar kolaymı?kalkış yakıtları acaba kurallarına uygun alınıyormu ve bunların kontrolü varmı? bence sorun kalkış yakıtlarının kurallara uygun alınmaması ve denetlenmemsi

Olay nedeniyle 05-23 pistine iniş için alçalan Türk Hava Yolları'na ait 5 yolcu uçağı pisti pas geçmek zorunda kalmıştı. Bu uçakların yakıt kritiğine girdiği öğrenildi. Bunun üzerine pilotlar kuleden iniş için öncelik istediler.

Olayla ilgili kule ve pilot konuşmaları:

 

UÇAKLARI YAKIT KRİTİĞİNE SOKTU!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

Misafir ~ 7 yıl önce
Konusmaların cogu harekat ve occ (koordınasyon) ıle yapılıyor.hava trafık konusmalarının hepsı kesılıp ayrı ayrı bırlestırılmıs.mızansen yaratılmıs.profesyonel ınsanların uygulamaları arkasından dedıkodu yapmak bu sıtenınde hem guvenırlıgını hem de cıddıyetını zedeler..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Kritik yakıt ne Allah aşkına? Min.Diversion Fuel, emergency fuel tamam ama Kritik fuel ilan edin ne demek. Bilen varsa söylesin. Ayrıca Min.Diversion yakıta kadar beklersin. Ondan sonra ya yedek meydana gidersin ya da gerekli şartlar oluşmuşsa commitment to stay uygularsın. Ötesi yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
türkiyede üç yakıt durumu var. 1-min. diversion fuel 2-min. fuel 3-low on fuel uçak min. fuel de öncelik hakkı alır, low on fuel de emergency kabul edilir.BAKINIZ DHMİ DÖKÜMANLARI.Bunların dışındaki uygulama ve ifadeler Türkiyedeki DHMİ bağlı hava trafik kontrolörlerini bağlamaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
20-30 dk beklemelerde/gecikmelerde neden uçaklar yakıt kritiğine girer?yakıt kritiğine girmek bu kadar kolaymı?kalkış yakıtları acaba kurallarına uygun alınıyormu ve bunların kontrolü varmı? bence sorun kalkış yakıtlarının kurallara uygun alınmaması ve denetlenmemsi

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000