13 Eylül 2012, Perşembe 15:01:05

"TÜRKİYE'DE SINIRLAR ZORLANIYOR"

Türkiye Havayolu Pilotları Derneği (TALPA) Florya’daki yeni merkezinde Atatürk Havalimanı gazetecilerini ağırladı…
  • klan terbiyesizlik yapma. Haddini bil. Seni IP n den takip ettirir terbiyesizliğinin hesabını sorarız. Pilotlarla sıkıntın var belli ki... Var bir yaran. Millet gitti sertifikasını aldı. Sınavını geçti. Geçemeyenlere yol verildi. Sana mı kaldı burda bu yorumu yapmak? Burdaki konu ingilizce değil. Terbiyesizleşme. Seni buluruz.
  • Değerli Arkadaşlar, belki de uzun zamanlar boyunca olumlu gelişmeler görememenin kötümserliği içindeyiz. TALPA'nın yeni yönetimine biraz şans tanımamız gerektiğine inanıyorum. Bakın pilotların dinlenme süreleri diyorlar; yorgunluk, stres, just culture, işsiz pilotların istihdamı için havuz diyorlar; bu konularda projeler üretiyorlar. Lütfen motivasyonlarını kırıcı söylemlerden vaz geçelim, iyi birşeyler yapmak isteyen yönetimi destekleyelim.
  • sen önce kendi pilotlarına iş bul da bizde "talpa" ymış diyelim... güldürmeyin insanları yaaaa
  • Avrupalı pilotlar zaten burda kardeş işsiz ortalıkta o yüzden gezerik hepicimiz bildinmi.

TALPA Başkanı Gürcan Mantı’nın ev sahipliğini yaptığı tanışma toplantısında bazı konular ele alındı.

Geçtiğimiz günlerde Avrupa’daki Pilotlar Dernek Başkanları’nın katılımıyla Amsterdam’da bir toplantıya (European Cockpit Association (ECA) katılan TALPA Başkanı Gürcan Mantı burada çok önemli konulara değinildiğini ve 14 ülkeden temsilcilerin katıldığını ifade etti.

TÜRKİYE'DE TOPLANILACAK

Burada sorunların ele alındığını, geliştirebilmek adına bazı problemlerin masaya yatırıldığına dikkat çeken Mantı, bu toplantının önümüzdeki yıl 7 Mart’ta Türkiye’de düzenleneceğini ve bunun çok önemli bir gelişme olduğunun altını çizerek 14 ülkeden fazla katılım beklediklerini ifade etti.

Amsterdam’daki toplantıda Türkiye’de 26 Nisan’da kutlanan Pilotlar Günü’nün dünya çapında kabul görmesi ve dünyadaki tüm pilotların günü olarak kutlanması teklifinde bulunduklarını ifade eden Mantı,  bu teklifin kabul görmesinin de çok muhtemel olduğunu ve görüşüleceğini belirtti.

JUST CULTURE (ADİL KÜLTÜR)

Özellikle batı ülkelerinde havacılık kurallarının ve uçuş ekiplerinin sosyal hak ve çalışma saatlerinin just culture (Adil Kültür) adı altında düzenlendiğini ve bu şekilde kabul gördüğünü sözlerine ekleyen Gürcan Mantı, “Amerika ve Avrupa’da sistem bu şekilde işliyor. Çalışanların saatleri ve sosyal haklarının yanı sıra şirketlerin prensipleri de bu şekilde kabul görüyor.  Ancak ne yazık ki ülkemizde durum böyle değil. Örneğin bir pilotun dinlenme süresi ve çalışma saatleri Türkiye’de sonuna kadar kullanılırken, yurt dışında o sistem belli bir adalet terazine oturtulmuş durumda. 24 saat dinlenme süresi var ama bu süre pek hakkaniyetli dağılmıyor. Bunu uçuş saatlerinizi gördükten sonra daha net anlıyorsunuz. Yurt dışında dinlenme saatleriniz uçuş saatlerinizle paralel olarak ilerliyor. O dinlenme süresi size rahatlıkla yetiyor ancak ülkemizde durum bu şekilde değil. Uçuş saatleri çok sık ve yorucu olduğu için dinlenmeye vakit bulamıyorsunuz. Psikolojik olarak da verimli olamayabiliyorsunuz. Bu yüzden adil kültür dediğimiz sistemin bizde de artık yaygın ve kabul edilebilir hale gelmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

PİLOT HAVUZU PROJESİ

TALPA’nın yeni bir proje üzerinde çalıştığını açıklayan Gürcan Mantı, bu sistemle işsiz pilotları istihdam edeceklerini belirtti. Oluşturacakları pilot havuzuyla işsiz ve şirketini değiştirmek isteyen pilotların önünün açılacağını ifade eden Mantı, “Projede alt yapı çalışmalarımız sürüyor. Bu amacımıza yönelik personel alımı da yapacağız. İşsiz pilot yada işini değiştirmek isteyen pilot bize gelecek ve kaydını yaptıracak. Onun sertifikasyon işlemlerini ve bilgilerini, özelliklerini aldıktan sonra havuzda yeri hazır olacak. Pilot isteyen şirkete havuzumuzu sunacağız ve ihtiyacı olan pilotu buradan temin edebilecek.  Pilotun tek başına iş aramasıyla böyle bir sistemde olanak bulması çok fark ediyor. İşte biz bunu sağlayacağız. Gelir edebiliriz ancak asıl amacımız ve önceliğimiz pilotların istihdam edilmesidir” dedi.

Açıklamaların ardından yeni geçtikleri binayı basın mensuplarına tanıtan Mantı, yakında binada kokteyl merkezi açacaklarını ve binanın tam tanıtımının yapılacağını ifade etti.

©AirportHaber

"TÜRKİYE'DE SINIRLAR ZORLANIYOR"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (24)

klan a ~ 6 yıl önce
klan terbiyesizlik yapma. Haddini bil. Seni IP n den takip ettirir terbiyesizliğinin hesabını sorarız. Pilotlarla sıkıntın var belli ki... Var bir yaran. Millet gitti sertifikasını aldı. Sınavını geçti. Geçemeyenlere yol verildi. Sana mı kaldı burda bu yorumu yapmak? Burdaki konu ingilizce değil. Terbiyesizleşme. Seni buluruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dr. M. Çetingüç ~ 6 yıl önce
Değerli Arkadaşlar, belki de uzun zamanlar boyunca olumlu gelişmeler görememenin kötümserliği içindeyiz. TALPA'nın yeni yönetimine biraz şans tanımamız gerektiğine inanıyorum. Bakın pilotların dinlenme süreleri diyorlar; yorgunluk, stres, just culture, işsiz pilotların istihdamı için havuz diyorlar; bu konularda projeler üretiyorlar. Lütfen motivasyonlarını kırıcı söylemlerden vaz geçelim, iyi birşeyler yapmak isteyen yönetimi destekleyelim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
nereye bakıyor bu adamlar.... ~ 6 yıl önce
sen önce kendi pilotlarına iş bul da bizde "talpa" ymış diyelim... güldürmeyin insanları yaaaa

Yanıtla

Kalan karakter 1000
;) ~ 6 yıl önce
Avrupalı pilotlar zaten burda kardeş işsiz ortalıkta o yüzden gezerik hepicimiz bildinmi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000