30 Kasım 2016, Çarşamba 10:23:46

Pilot ile kule arasında talimat krizi!

Atatürk Havalimanı’nda hava trafik kontrolörü ile pilot arasında talimat verme tartışması yaşandı.
  • Böyle durumlarda avrupada genelde pilot ILS e clear edilmeden önce uygun olup olmadığı sorulur. Bizde nadir soruluyor. ancak kibarca uygun olmadığımız belirtilmeli. Trafik nedeniyle kontrolör arkadaşlar bazan hata yapabilirler. Kpt arkadaş kibarca negatif diyebilirdi. gerek yok böyle konuşmalara. Zaten yoğun trafik var. Herkes zorda. Beraber görev yapıyoruz. birbirimizi üzmeyelim.
  • Kontrolorler ve pilotlardan olusan bir heyet kurup sorunlar neler.ve nasil cozum bulunabilinir diye toplantilar yapilip prosedurler olusturulabilinir !
  • Keşke frekansı bu kadar mesgul etmek yerine indiğinde arayıp o nezaketini sergileseydi Kaptan bey diğer arayan bloke olmasaydı. Ya da yapamayacağını söyleseydi. iki taraftan da bakmaya çalışıyorum ama lütfen talep ediniz ve geliniz. Birkaç saatinizi ofiste geçiriniz. Meslektaşlarınızın hava sahasını nasıl kendilerine tahsis edilmiş gibi kullanmaya çalışabildiğini, verdiğimiz talimatın uygulanıp uygulanmadığını bile bazen defalarca kontrol etmemiz gerektiğini görseniz. Yanlış gördüğünüz ya da daha önce fırsat bulamadığınız bir uygulama yanlışı varsa paylaşsanız. Aynı şekilde keşke talep ettiğimizde reddetmek yerine (eğitim vb durumlar hariç) kokpite davet etseniz de biz de hangi durumda nelerle uğraştığınızı bilsek, neyi nasıl uygulayıp uygulayamayacağınızı sizlerden dinleyebilsek. Sadece sesini duydugunuz birisine klavye basında hakaret ederken keske düşünseniz daha önce ona yaklaşma için teşekkür de etmiş olabileceğinizi. Kavga ederek yerimizde sayıyoruz sadece.
  • Nezaket çok başka bişey gerçekten arkadaşlar,eğri oturalım doğru konusalım.

Atatürk Havalimanı’nda hava trafik kontrolörü ile pilot arasında talimat verme tartışması yaşandı. Pilot kuleyi talimat vermemekle suçlarken, kontrolör de, ‘ İlk kez mi Atatürk Havalimanı’na geliyorsunuz?’ diye çıkıştı.

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda pilot ile kule arasında ilginç bir diyalog yaşandı. Kuleden yeterli bilgi alamadığını öne süren pilot, hava trafik kontrolörüne sitemde bulundu.

Pilot ile kontrolör arasında yaşanan konuşma kayıtlara böyle yansıdı:

Pilot ile kule arasında talimat krizi!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (135)

kpt ~ 2 yıl önce
Böyle durumlarda avrupada genelde pilot ILS e clear edilmeden önce uygun olup olmadığı sorulur. Bizde nadir soruluyor. ancak kibarca uygun olmadığımız belirtilmeli. Trafik nedeniyle kontrolör arkadaşlar bazan hata yapabilirler. Kpt arkadaş kibarca negatif diyebilirdi. gerek yok böyle konuşmalara. Zaten yoğun trafik var. Herkes zorda. Beraber görev yapıyoruz. birbirimizi üzmeyelim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
! ~ 2 yıl önce
Kontrolorler ve pilotlardan olusan bir heyet kurup sorunlar neler.ve nasil cozum bulunabilinir diye toplantilar yapilip prosedurler olusturulabilinir !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Atc ~ 2 yıl önce
Keşke frekansı bu kadar mesgul etmek yerine indiğinde arayıp o nezaketini sergileseydi Kaptan bey diğer arayan bloke olmasaydı. Ya da yapamayacağını söyleseydi. iki taraftan da bakmaya çalışıyorum ama lütfen talep ediniz ve geliniz. Birkaç saatinizi ofiste geçiriniz. Meslektaşlarınızın hava sahasını nasıl kendilerine tahsis edilmiş gibi kullanmaya çalışabildiğini, verdiğimiz talimatın uygulanıp uygulanmadığını bile bazen defalarca kontrol etmemiz gerektiğini görseniz. Yanlış gördüğünüz ya da daha önce fırsat bulamadığınız bir uygulama yanlışı varsa paylaşsanız. Aynı şekilde keşke talep ettiğimizde reddetmek yerine (eğitim vb durumlar hariç) kokpite davet etseniz de biz de hangi durumda nelerle uğraştığınızı bilsek, neyi nasıl uygulayıp uygulayamayacağınızı sizlerden dinleyebilsek. Sadece sesini duydugunuz birisine klavye basında hakaret ederken keske düşünseniz daha önce ona yaklaşma için teşekkür de etmiş olabileceğinizi. Kavga ederek yerimizde sayıyoruz sadece.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SBY ~ 2 yıl önce
Nezaket çok başka bişey gerçekten arkadaşlar,eğri oturalım doğru konusalım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000