09 Ocak 2016, Cumartesi 08:45:24

Pilot AHL'de zamanla yarıştı

İçerisinde 1’i ağır 2 hastanın bulunduğu ambulans uçak pilotu ile kule arasındaki zamana karşı yarış görüşme kayıtlarına yansıd
  • Nakile uygun olmayan (durumu stabil/istikrarlı olmayan) hastaların nakiline zaten izin verilmez. Bu uçak acil müdahale uçağı değildir. Sadece hasta nakili için ayarlanmış bir hava aracının önceliği yoktur. Acil durum deklare ederse olabilir, bunun suistimalini de sivil havacılık araştırmalıdır. Ayrıca son derece basit bir organizasyonla kritik hasta taşıyorsa kalkışta iniş yapılacak limanla bağlantıya geçilerek durum bilgisi verilir ve yapılabiliyorsa ayarlama yapılır.
  • Trafiği bölmemek adına 05 - 23 istediğimiz çok olmuştur. Bize ATC tarafından iniş için 35 veye 17 tavsiye tavsiye edilmiştir.Bilmeden yorum yapanlar için yazıyorum .Bu uçakların ATC ilk çağrı çağrı adı ardından Active Ambulance veya Hospital Flight tır. Ayrıca Uçuculuk tecrübem de öğrencilik dahil 42 yıldır( Pilot pilot olsaya yanıt). Zamanınızı aldığım için kusura bakmayın lütfen.Teşekkür ederim. Herkeze sağlıklı günlerde hayırlı , emniyetli uçuşlar dilerim.
  • Bu uçuşları devamlı yapan bir Kaptan Pilotum.Hastaları alıp(örnek Kazakistan,Özbekistan,Afganistan,Mısır Arabistan ve Kuzey Afrika Ülkeleri, bazen de Avrupadan gibi ) Istanbul a özel hastanelere veya Londra ya kadar Avrupa ülkelerine götürüyoruz, teslim ediyoruz.İnsanlar bu özel uçuşlar için büyük ücretler ödüyorlar,İnancımız gereği Allah şifalar versin.Bulunduğu hastanede gerekli tedaviyi göremeyen şifa bulacağı hastaneye nakil olması doktorlar tarafından karar alınan hastalar bunlar.Istanbul a getirilmesi ülkemiz açısından hastahanelerimizin ,ülkemizdeki tedavinin güvenilirliğini gösterdiğini düşünüyorum.Uçağımdaki hastanın durmundan bilgi ise genellikle yoğun bakım oksijen verilir.kalp tansiyon ölçerler takılı,tavanda asılı verilen ilaçlar saymakla bitmez.Hasta genellikle kendini ,nerede olduğunu - gittiğini bilmeyen kişiler-2 gün önce 3,5 aylık bir bebek Küvöz içinde düşünebiliyormusunuz!AHL'ye 05 veya 23 e indiğinizde Özel Uçak Apronuna gidiş minumum 25 dakika.Trafiği bölmemek ad
  • Bu ucaklar 2 senedir surekli yarali birilerini tasiyor , genel havacilik apronuna neredeyse tarifeli gibiler. Terorist deniyor hep , ulkemizin destekledigi kesin. Cok daha yakin ulkeler varken neden surekli buraya geldiklerini varin siz dusunun. Surekli ozel hastaneye gidiyor gelenler , normal hasta falan degiller bu arada. Yarali bilmemne.. bu devirde gizli kalmiyor malesef bisey

İçerisinde 1’i ağır 2 hastanın bulunduğu ambulans uçak pilotu ile kule arasındaki zamana karşı yarış görüşme kayıtlarına yansıdı. Kayıtlarda pilot, ‘İnmek zorundayız. İki tane hastamız var, acil lütfen. Rica ediyorum lütfen bir tanesi çok acil" anonsunu yaptı.

Atatürk Havalimanı’nda, içerisinde 1’i ağır 2 yolcusu bulunan ambulans uçağın pilotu ile kule arasındaki görüşme kayıtları ortaya çıktı. Kayıtlar havalimanındaki yoğun trafiğin yanı sıra ambulans uçak pilotlarının zamana karşı yarışı bir kez daha gözler önüne serildi. Uçağında bulunan yaralıları zamanında hastaneye yetiştirmek için yoğun çaba harcayan pilot, Atatürk Havalimanı Kontrol Merkezi ile bağlantıya geçti. Pilot, hastaların bir an önce hastaneye yetişmesi için beklememek adına biri acil iki hastası olduğu bilgisini verdi ve o saatlerde uçakların kalkışı için tahsis edilen piste inmek istedi.

PİLOT VE KULE GÖREVLİSİNİN GÖRÜŞMESİ KAYITLARA YANSIDI

Öte yandan, pilot ile kule görevlileri arasında yaşanan bilgilendirme trafiği an be an kayıtlara da yansıdı. Pilot, "Efendim koordine kurar mısınız? 35'e(o andaki kalkış pisti) inmek zorundayız. İki tane hastamız var. Acil lütfen, Rica ediyorum lütfen bir tanesi çok acil" bilgisini verdi. Uyarı üzerine uçuş trafiğini düzenleyen kontrolör, inişte olan uçağın beklememesi için o saatlerde sadece kalkış için tahsis edilen piste uçağın inmesini sağladı. Ardından her iki hasta aprondan alınarak hastaneye götürüldü.

Pilot AHL'de zamanla yarıştı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (23)

Meka ~ 2 yıl önce
Nakile uygun olmayan (durumu stabil/istikrarlı olmayan) hastaların nakiline zaten izin verilmez. Bu uçak acil müdahale uçağı değildir. Sadece hasta nakili için ayarlanmış bir hava aracının önceliği yoktur. Acil durum deklare ederse olabilir, bunun suistimalini de sivil havacılık araştırmalıdır. Ayrıca son derece basit bir organizasyonla kritik hasta taşıyorsa kalkışta iniş yapılacak limanla bağlantıya geçilerek durum bilgisi verilir ve yapılabiliyorsa ayarlama yapılır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ahmet ERDEM ~ 2 yıl önce
Trafiği bölmemek adına 05 - 23 istediğimiz çok olmuştur. Bize ATC tarafından iniş için 35 veye 17 tavsiye tavsiye edilmiştir.Bilmeden yorum yapanlar için yazıyorum .Bu uçakların ATC ilk çağrı çağrı adı ardından Active Ambulance veya Hospital Flight tır. Ayrıca Uçuculuk tecrübem de öğrencilik dahil 42 yıldır( Pilot pilot olsaya yanıt). Zamanınızı aldığım için kusura bakmayın lütfen.Teşekkür ederim. Herkeze sağlıklı günlerde hayırlı , emniyetli uçuşlar dilerim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ah ah ~ 2 yıl önce
Yahu şimdi laf yarıştırmayı bırakın da adam, adam gibi bir soru sormuş, hangi icao dokümanında aktif ambulans terimi ve bu aktif ambulansa öncelik verileceği yazıyor. Senin kaç sene, nerede uçtuğun, kimleri taşıdığın, hayat hikayeni sormamış. Böyle küçük bebekleri, kendinde olmayan kişileri taşıyordum, ah ne haldel zavallılar kendinde olmuyorlar diyerek acitasyon yapacağına , biraz şu 42 yıldaki tecrübeni konuştur ve bizi bilgilendir kaptan arkadaş. Dünyada havacılık senin düşüncelerine, bildiğini düşündüğün şeylere göre yönetilmiyor. Soru şu, aktif ambulans terimi varsa hangi icao dokümanında yazıyor. Hangi icao dokümanında aktif ambulans uçağa öncelik verilir diyor? Bu işin kitabi kısmı, işin diğer kısmına gelince , sen hasta nakli yapıyorsun, yazdıklarından anladığım şey bu, ambulans = hasta nakil aracı değildir. Bunu da kafanın bir köşesine yaz.
Ahmet ERDEM ~ 2 yıl önce
Bu uçuşları devamlı yapan bir Kaptan Pilotum.Hastaları alıp(örnek Kazakistan,Özbekistan,Afganistan,Mısır Arabistan ve Kuzey Afrika Ülkeleri, bazen de Avrupadan gibi ) Istanbul a özel hastanelere veya Londra ya kadar Avrupa ülkelerine götürüyoruz, teslim ediyoruz.İnsanlar bu özel uçuşlar için büyük ücretler ödüyorlar,İnancımız gereği Allah şifalar versin.Bulunduğu hastanede gerekli tedaviyi göremeyen şifa bulacağı hastaneye nakil olması doktorlar tarafından karar alınan hastalar bunlar.Istanbul a getirilmesi ülkemiz açısından hastahanelerimizin ,ülkemizdeki tedavinin güvenilirliğini gösterdiğini düşünüyorum.Uçağımdaki hastanın durmundan bilgi ise genellikle yoğun bakım oksijen verilir.kalp tansiyon ölçerler takılı,tavanda asılı verilen ilaçlar saymakla bitmez.Hasta genellikle kendini ,nerede olduğunu - gittiğini bilmeyen kişiler-2 gün önce 3,5 aylık bir bebek Küvöz içinde düşünebiliyormusunuz!AHL'ye 05 veya 23 e indiğinizde Özel Uçak Apronuna gidiş minumum 25 dakika.Trafiği bölmemek ad

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TSK ~ 2 yıl önce
Bu ucaklar 2 senedir surekli yarali birilerini tasiyor , genel havacilik apronuna neredeyse tarifeli gibiler. Terorist deniyor hep , ulkemizin destekledigi kesin. Cok daha yakin ulkeler varken neden surekli buraya geldiklerini varin siz dusunun. Surekli ozel hastaneye gidiyor gelenler , normal hasta falan degiller bu arada. Yarali bilmemne.. bu devirde gizli kalmiyor malesef bisey

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000