20 Ocak 2010, Çarşamba 07:32:59

ONUR AIR UÇAĞINDA RÖTAR KRİZİ!

İstanbul-Diyarbakır seferini yapan Onur Air’e ait yolcu uçağı teknik bir arıza nedeniyle 4.5 saat rötar yapınca yolculardan bazıları acil iniş kapısının slaytlarını patlattığı iddia edildi.
  • güneydoğu anti-sempatizanıyım,doğru. ancak 1 saat degil 5 saatte bekledigimiz oldu. Tayyarecilikte olur boyle şeyler,önce güvenlik! Kaç kez şahit olduk uçak neden bekliyor diye bagırıp cagıran insanları kalkıs zamanı geldiginde havada kim güvenligimizi garanti edecek sorusunu bagırarak sordugunu. Kusura bakması hiç kimse bu bölgenin insanı medeniyete,şehir hayatına uyum salamakta zorlanıyor.
  • Havalimanında yerden kokpite kadar çalışan herkes bilir ki Diyarbakır uçuşları sorunludur.Bizzat şahit olduğum birkaç yolcu şikayeti başlığı;Biz kürtler olarak yada biz amedliler yada kürtlere mi??arkadaşlar şikayet konularıda ağır bagaj farkı, ikramı beğenmemek vb..konulardı.yani memleketin hiç bir bölgesine yapılan uçuşlarda böyle saçma konular dikkate bile alınmaz.etnik kimlik vs.ama konulardan bi haber kişilere bunu anlatmak zor ama imkansız değil.Asıl sorun provakatörler. Saygılar
  • Sen ne çok biliyosun öyle ya! hayatında uçağa binmeyi o kültüre sahip olmayı bırak, acaba havalimanının önünden geçtinmi?Yazdığın yorumun saçmalığına varırsın umarım.Artı kaptan pilot un pakistanlı olmasına neden bu kadar taktın??Türk kaptan olsaydıda yok sivilden, yok askeriyeden gelmiş tartışması yapıcaktın.Çünkü bilgin yok.Bi araştır bakalım o gün gecikmeli tek uçak bumuymuş?Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak işte seninkisi gibi trajikomik bir durum!
  • DÜN AKŞAM TÜM UÇUŞLAR MİNİMUM ÜÇ SAAT GECİKMEYLE GERÇEKLEŞTİ.DE ICEING ANTI ICEING UYGULAMASINDAN DOLAYI.KAR YAĞIŞINDAN DOLAYI UÇAKLARA SIRAYLA KİMYASAL KARIŞIM UYGULANDI .SABIRSIZ YOLCULAR GENEL GÜVENLİĞİ BİLİNÇSİZCE İHLAL EDEREK YOLCU HAYATINI TEHLİKEYE ATMIŞLARDIR.SORUMSUZLUKLARI BENCE ADLİMAKAMLARCA CEZALANDIRILMALIDIR.PATLATILAN SLİDE TÜPÜNDEN ÇIKACAK BİR KIVILCIM DE ICEING UYGULANAN UÇAKTA YANGINA SEBEP OLABİLİRDİ.ALLAH KORUMUŞ.

Pilotun kuleden yardım istemesi üzerine alana giren polis 5 kişiyi gözaltına aldı. Seferi iptal edilen uçak hangara çekildi.

Hürriyet Gazetesi'nde yer alan iddialara göre; Onur Air'ın, dün saat 18.45’de kalkması planlanan OHY 036 sefer sayılı yolcu uçağı, yolcuların uçağa binmesinin ardından kapılarını kapatarak 4.5 saat kalkmadı. Bunun üzerine yolcular bilgi alabilmek için pilot kabinine yöneldi. Kısa süre içerisinde pilot ile yolcular arasında sözlü tartışma başladı. Bazı yolcular uçaktan inmek isterken acil çıkış kapısının altında bulunan slaytları patlattı. Pilot, uçuş güvenliği olmadığı gerekçesiyle kule ile temasa geçerek uçağa polis gelmesini istedi. Olay yerine gelen polis kabin görevlileri ve pilotla tartışan ve acil çıkış kapısının altında bulunan şişme slaytları patlattığı iddia edilen 5 kişiyi gözaltına aldı.

YOLCULAR KABİN GÖREVLİLERİNİ SUÇLADILAR

Uçağın hangara çekilmesinin ardından 23.10 sıralarında Atatürk Havalimanı İç Hatlar Geliş katına getirilen yolcular olayla ilgili pilot ve kabin görevlilerini suçladı. Uçuş öncesi uçak kanatlarının donmaması için de-icing uygulandığını belirten uçak yolcularından Fikret Kaya, “Kaptan Pakistanlı olduğu için İngilizce konuşuyordu. Kabin görevlileri ve pilot bize çok fevri davrandılar. Uçağın rötarı ile ilgili her soru soruşumuzda, ‘Beş dakika sonra uçacağız donmaya karşı uçağın kanatlarına de-icing uygulanacak’ diye anons yapıldı. 4 saat uçağın içinde bekledik. Daha sonra uçak teknik arıza nedeniyle hangara çekildi. Hosteslere itiraz eden ve pilotla konuşan 5 kişi polis tarafından gözaltına alındı. Hostesler servis arabalarını koridorlara koyarak yolcuların kaptanla iletişim kurmasını engelledi. Uçak hangara çekilmeden polisler uçağı çevirdi. Acil çıkış kapısının altında bulunan slaytların patladığı söyleniyor. Uçakta böyle bir şey olmadı” dedi. Göz altına alınan arkadaşlarının serbest kalması için karakolun önüne yürüyen yolcuları polis güçlükle sakinleştirdi. Gözaltına alınan beş yolcu ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan DHM yetkilileri, İstanbul-Diyarbakır seferini yapan Onur Air'e ait uçakta rötar nedeniyle yaşanan gerginlik sonrası yolcuların acil çıkış kapısına yöneldiği ve zorlama sonucu kapının altında bulunan şişme slaytların patladığını söylediler. Yetkililer ayrıca yolcuların, saat 02.30 da, başka bir uçakla Diyarbakır'a gönderildiğini belirttiler.

ONUR AIR UÇAĞINDA RÖTAR KRİZİ!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (34)

Misafir ~ 8 yıl önce
güneydoğu anti-sempatizanıyım,doğru. ancak 1 saat degil 5 saatte bekledigimiz oldu. Tayyarecilikte olur boyle şeyler,önce güvenlik! Kaç kez şahit olduk uçak neden bekliyor diye bagırıp cagıran insanları kalkıs zamanı geldiginde havada kim güvenligimizi garanti edecek sorusunu bagırarak sordugunu. Kusura bakması hiç kimse bu bölgenin insanı medeniyete,şehir hayatına uyum salamakta zorlanıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Havalimanında yerden kokpite kadar çalışan herkes bilir ki Diyarbakır uçuşları sorunludur.Bizzat şahit olduğum birkaç yolcu şikayeti başlığı;Biz kürtler olarak yada biz amedliler yada kürtlere mi??arkadaşlar şikayet konularıda ağır bagaj farkı, ikramı beğenmemek vb..konulardı.yani memleketin hiç bir bölgesine yapılan uçuşlarda böyle saçma konular dikkate bile alınmaz.etnik kimlik vs.ama konulardan bi haber kişilere bunu anlatmak zor ama imkansız değil.Asıl sorun provakatörler. Saygılar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Sen ne çok biliyosun öyle ya! hayatında uçağa binmeyi o kültüre sahip olmayı bırak, acaba havalimanının önünden geçtinmi?Yazdığın yorumun saçmalığına varırsın umarım.Artı kaptan pilot un pakistanlı olmasına neden bu kadar taktın??Türk kaptan olsaydıda yok sivilden, yok askeriyeden gelmiş tartışması yapıcaktın.Çünkü bilgin yok.Bi araştır bakalım o gün gecikmeli tek uçak bumuymuş?Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak işte seninkisi gibi trajikomik bir durum!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
DÜN AKŞAM TÜM UÇUŞLAR MİNİMUM ÜÇ SAAT GECİKMEYLE GERÇEKLEŞTİ.DE ICEING ANTI ICEING UYGULAMASINDAN DOLAYI.KAR YAĞIŞINDAN DOLAYI UÇAKLARA SIRAYLA KİMYASAL KARIŞIM UYGULANDI .SABIRSIZ YOLCULAR GENEL GÜVENLİĞİ BİLİNÇSİZCE İHLAL EDEREK YOLCU HAYATINI TEHLİKEYE ATMIŞLARDIR.SORUMSUZLUKLARI BENCE ADLİMAKAMLARCA CEZALANDIRILMALIDIR.PATLATILAN SLİDE TÜPÜNDEN ÇIKACAK BİR KIVILCIM DE ICEING UYGULANAN UÇAKTA YANGINA SEBEP OLABİLİRDİ.ALLAH KORUMUŞ.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000