19 Mart 2012, Pazartesi 12:01:17

ONLAR NEDEN AHL'YE ARANMADAN GİRİYORLAR?

Atatürk Havalimanı'nda geçtiğimiz hafta başlayan 'Open Gate' uygulaması Sefa İnan'ın köşesine konu oldu...
  • YOLCU YERİNE UÇUŞ EKİPLERİNİ EKİP ÇIKIŞINDA 2. KEZ ARIYORLAR ARTIK.SANIRIM UÇUŞ EKİPLERİ YOLCULARDAN DAHA TEHLİKELİ.UÇAĞI YOLCU DEĞİL UÇUŞ EKİPLERİ KAÇIRACAK GİBİ HANİ.PEHRİZ VE TURŞU İLİŞKİSİ YANİ...
  • Sen Apronda polis görmek istiyorsan havaalanlarına bakacaksın. Bazı havaalanlarında dolaşmıyorlar cirit atıyorlar resmen bilen bilir o yerleri. Ayrıca askermi dolaşacak diye geyik yapma senin apronda (polislik bir olay yokken) ne işin olur önce onu söyle ?
  • GÜMRÜK GÖREVLİLERİ NE İŞ YAPARLAR Kİ BU KİŞİLERE SİLAH VERİLİR. BUNLAR ÜLKENİN GÜVENLİK GÜCÜ MÜDÜR ? OLMAZ DA , HADİ DİYELİM Kİ BAZI HUDUT BÖLGELERİNDE SİLAHLI OLMALARI UYGUN GÖRÜLMÜŞTÜR , ÜLKENİN TAM ORTA YERİNDEKİ HAVA ALANLARINDA BUNLAR BELERİNDE SİLAHLA NİYE DOLAŞIR DURURLAR ANLAYAMIYORUM.
  • Open-Gate uygulaması yolcuları daha rahat güvenlik kontrolü için yapılıyor.Kaç tane ülke gezdim her yer Open-Gate... Türkmenistan da bile Open-Gate uygulaması var.Bilip bilmeden yorum yapmayalım lütfen
15 Mart tarihi itibariyle Atatürk Havalimanı'nda resmen başlayan 'Open Gate' uygulamasını AirportHaber'in başyazarı Sefa İnan köşesinden değerlendirdi. Uygulamanın artı ve eksi yönlerini masaya yatırdı.
 
Bilindiği gibi 'Open Gate' uygulaması pasaport kontrolünden sonra yolcunun bir kez daha aranmamasını öngörüyor. Bu da yurtdışına seyahat edecek olan yolcuların free shop'ta daha fazla alışveriş yapabilmesine yada restoranlarda daha fazla vakit geçirmesine olanak sağlıyor. 
 
Yolcunun pasaport kontrolünün ardından uçağa gidene kadar tekrar bir güvenlik uygulamasından geçmemesi bir kısım tarafından eleştirilirken, bazı görüşler de doğru bir uygulama olduğu konusunda birleşti.
 
En çok merak edilen konu, uçağın daha önceki uygulama kadar güvenli olup olmayacağı hususu oldu. Yolcuların restoranlarda yada free shop'larda yaptığı alışveriş sonrasında uçağa yabancı cisimlerle geçme ihtimali kafalarda soru işareti olarak kaldı.
 
Bununla ilgili Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amirliği ve Güvenlik Komisyonu birtakım önlemler alarak bu gibi ihtimallerin de önüne geçmeyi amaçladı.
 
İşte bu noktada AirportHaber'in başyazarı Sefa İnan, belki de akıllara gelme ihtimali bile bulunmayan çok önemli noktalara parmak bastı. 'Open Gate' uygulamasının uçuşları daha tehlikeli hale getireceğini savunan İnan, bunun örneklerini de vererek güvenlik komisyonuna uyarılarda bulundu.
 
Open Gate uygulamasının asıl amacı ne?

Bıçak yada çatallar uçağa girerse keskinlik mi ölçülecek?

Uçuş ekibinin güvenlik uygulamasından geçmesi doğru mu?

Makamlar kişiyi güvenli mi yapar?

Uçağa tehlikeli cisim sokulması mümkün mü?

Güvenlik Komisyonu nerede hata yaptı?

Güvenlikten geçmemesi gereken birileri olmalı mı?

Amerika ve Kanada neden bu uygulamayı reddetti?

Hangi yolculara ayrı uygulama yapılacak?

Kimlere geçiş ayrılacağı tanınıyor?
 
Atatürk Havalimanı'ndaki güvenlik uygulaması ve 'Open Gate' hakkında sıradışı bir köşe yazan başyazar İnan, aksaklıklara ve sıkıntı yaşanabilecek konularla ilgili ilginç tespitleri birçok noktada 'acaba' sorusunu akıllara getirecek.

ONLAR NEDEN AHL'YE ARANMADAN GİRİYORLAR?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

Misafir ~ 6 yıl önce
YOLCU YERİNE UÇUŞ EKİPLERİNİ EKİP ÇIKIŞINDA 2. KEZ ARIYORLAR ARTIK.SANIRIM UÇUŞ EKİPLERİ YOLCULARDAN DAHA TEHLİKELİ.UÇAĞI YOLCU DEĞİL UÇUŞ EKİPLERİ KAÇIRACAK GİBİ HANİ.PEHRİZ VE TURŞU İLİŞKİSİ YANİ...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Sen Apronda polis görmek istiyorsan havaalanlarına bakacaksın. Bazı havaalanlarında dolaşmıyorlar cirit atıyorlar resmen bilen bilir o yerleri. Ayrıca askermi dolaşacak diye geyik yapma senin apronda (polislik bir olay yokken) ne işin olur önce onu söyle ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
GÜMRÜK GÖREVLİLERİ NE İŞ YAPARLAR Kİ BU KİŞİLERE SİLAH VERİLİR. BUNLAR ÜLKENİN GÜVENLİK GÜCÜ MÜDÜR ? OLMAZ DA , HADİ DİYELİM Kİ BAZI HUDUT BÖLGELERİNDE SİLAHLI OLMALARI UYGUN GÖRÜLMÜŞTÜR , ÜLKENİN TAM ORTA YERİNDEKİ HAVA ALANLARINDA BUNLAR BELERİNDE SİLAHLA NİYE DOLAŞIR DURURLAR ANLAYAMIYORUM.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Open-Gate uygulaması yolcuları daha rahat güvenlik kontrolü için yapılıyor.Kaç tane ülke gezdim her yer Open-Gate... Türkmenistan da bile Open-Gate uygulaması var.Bilip bilmeden yorum yapmayalım lütfen

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000