06 Şubat 2013, Çarşamba 09:17:39

NE OLACAK ŞİMDİ?

Sonunda resim netleşti. Karadeniz kıyısında Taya Kadın mevkiinde üçüncü hava limanı inşa edilecek deniyordu...
  • http://t.co/JFWJoNz
  • cehennem diye bir şey olsa, bunların hepsi en önde cehenneme giderdi. ama yok işte yok. cehennemde, koyunları uyutmak için, korkutmak için uydurulmuş masal. güzelim karadeniz kıyılarının içine edecekler
  • Onların işi bu, Milleti sıkıntıya sokmak. yani ben yaptım oldu felsefesi. sizler de işinize geliyorsa uyarsınız işinize gelmiyorsa İSTİFA eder gidersiniz. Onların umrunda mı Millet in çektiği sıkıntı. Bunlar her konuda böyleler. Her konuda kafalarına göre karar alıyorlar, yasa çıkarıyorlar, talimat veriyorlar. Milleti de uymak zorunda bırakıyorlar. Hep zorlarından zorunda bırakılıyoruz. Hani EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİ. Nerde kaldı EGEMENLİK nerde kaldı DEMOKRASİ....Nerde kaldı ATATÜRK Havalimanı. Rabbim Türk Milleti nin Yardımcısı olsun. NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE...
  • adam hala meyve ağaç bağlamında ele alıyor konuyu :) ülke bitti kardeş. bak durum çok net türkiye cumhuriyeti dağılıyor, yıkılıyor. ekonomi bitti, tükendi artık. türkiyenin dış borcu 750 milyara gidiyor haberin var mı? yazara helal olsun böyle bir dönemde eleştirel yazabilmek büyük cesaret.

Anlaşıldı ki Atatürk Havalimanı ile yeni inşa edilecek hava limanının, uçakların alçalıp yükselme yolları çakıştığı için bir arada kullanılması mümkün değilmiş. Pek tabii birileri çıkıp, biz bunu zaten biliyorduk diyecektir. Ama nedense kamuoyuna başlangıçta böyle bir açıklama yapılmadı.

Bu teknik imkânsızlık ortaya çıkınca, iki ilave karar alınması gerekti. Birincisi, yeni hava limanının kapasitesinin büyük tutulması, ikincisi de Atatürk Havalimanı’nın yıkılıp imara açılması. Her iki karar da özellikle ikinci memnuniyetle alındı. Bu suretle yeni limanın Yap-İşlet yoluyla ihale çıkılması ve Atatürk Havalimanı işletmecisi firmanın sözleşmeden doğan çıkarlarının korunması bir bakıma güvenceye alındı.

BÖYLE BİR GİRİŞİM İKTİSADİ OLAMAZ

Atatürk Hava Limanı’nın yıkılması kararı, herhalde Atatürk adını silmek için alınmamıştır. Eski ve benim tercih ettiğim adıyla Yeşilköy Hava Limanı, İstanbul için ideal bir yerde konumlanmıştır. Kara, deniz ve demiryolu ile bağlantılıdır. İşletmeye alınmak üzere olan Boğaziçi tünellerinin bağlantı yollarının uzantısındadır. Yeşilköy, İstanbul’un Trakya’daki yerleşim alanlarına yakındır.

Yanındaki Askeri Hava alanının Yeşilköy Limanına katılması Başbakan’ın iki dudağı arasında bir karardır. İnişi zorlaştıran “resmi-kaçak” binaların yüksek katlarının tıraşlanması çok kolaydır. Kaldı ki Çorlu’da zaman, zaman kullanılan ve büyütülebilecek bir hava alanı vardır. İstanbul, esas Anadolu yakasında büyümektedir ve büyümeye devam etmelidir. Çünkü Türk ekonomisinin ağırlığı Anadolu’dadır. İstanbul’un Anadolu yakasında ve çevre illerde oturanlar, yurt dışına uçmak için, Boğaziçi’ni geçmeden hava limanına ulaşabilmelidir. Sabiha Gökçen bunun için inşa edilmiştir ve büyüme potansiyeli sonsuzdur. Hal böyleyken Yeşilköy’ü yıkıp, Sabiha Gökçen’in büyümesini kısıtlayıp, milyarlarca dolar dış borç alıp, Terkos Gölü civarına, 150 milyon yolcu kapasiteli hava limanı inşa etmek iktisadi olamaz.

BAL GİBİ OLUR

İşletmecilikte “doğruluğunu kendi kanıtlayan yanlışlar” diye bir kavram vardır. Mesela Üçüncü Köprü ve Üçüncü Hava Limanı tek başlarına iktisadi değilse, ikisi bir arada yapılır ve alternatifleri de yok edilirse, bu proje iktisadi oluverir. Bir süre sonra “gördünüz mü, üçüncü köprü olmasaydı, uçağı kaçıracaktık, Allah bunları inşa edenlerden razı oldun” diyenler çıkacaktır. Bundan emin olun. Susun ve şovu seyredin.

Son Söz: Rant gelmiş cihâne, inşaat bahane.

Ege Cansen / Hürriyet

NE OLACAK ŞİMDİ?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

yok ~ 5 yıl önce
http://t.co/JFWJoNz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mutlu ~ 5 yıl önce
cehennem diye bir şey olsa, bunların hepsi en önde cehenneme giderdi. ama yok işte yok. cehennemde, koyunları uyutmak için, korkutmak için uydurulmuş masal. güzelim karadeniz kıyılarının içine edecekler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
gonca ~ 5 yıl önce
Onların işi bu, Milleti sıkıntıya sokmak. yani ben yaptım oldu felsefesi. sizler de işinize geliyorsa uyarsınız işinize gelmiyorsa İSTİFA eder gidersiniz. Onların umrunda mı Millet in çektiği sıkıntı. Bunlar her konuda böyleler. Her konuda kafalarına göre karar alıyorlar, yasa çıkarıyorlar, talimat veriyorlar. Milleti de uymak zorunda bırakıyorlar. Hep zorlarından zorunda bırakılıyoruz. Hani EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİ. Nerde kaldı EGEMENLİK nerde kaldı DEMOKRASİ....Nerde kaldı ATATÜRK Havalimanı. Rabbim Türk Milleti nin Yardımcısı olsun. NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
PROMETHEUS ~ 5 yıl önce
adam hala meyve ağaç bağlamında ele alıyor konuyu :) ülke bitti kardeş. bak durum çok net türkiye cumhuriyeti dağılıyor, yıkılıyor. ekonomi bitti, tükendi artık. türkiyenin dış borcu 750 milyara gidiyor haberin var mı? yazara helal olsun böyle bir dönemde eleştirel yazabilmek büyük cesaret.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000