05 Ocak 2016, Salı 09:05:39

Kokpit ile kule arasında tartışma yaşandı

İstanbul'u 3 gün boyunca etkisi alan kar yağışı nedeniyle İstanbul hava trafiği olumsuz yönde etkilenirken, pilotlar ile kule arasında da zaman zaman tartışmaları anlar yaşandı.
  • Kardeş bi kere o kule görevlisi değil, hava trafik kontrolörüdür. kule görevlisi diye bir pozisyon yok dhmi de.
  • çok maaş alıyor diye kendine ayrıcalık isteyen pilot ukalalığına henüz erişemeden bitmiş bir konuşma. tartışma bile değil...
  • maalesef daha gidilecek çok yol var. dün sabah radyoda bir dj isim vermeden thy'ye verdi veriştirdi. Havada çok inmeyi beklemişlermiş de bir daha binmezmiş. Bilmiyor ki havada tur atmak en çok THY ye zarar, bilmiyor ki hava şartları ve alan şartlarının havayolu firması ile ilgisi yok, bilmiyor ki kar nedir, de icing nedir, lodos nedir. Ağzı olan konuşuyor işte.
  • Ali bey tüm şirketlerde sendika varken TGS neden yok ? Havaiş veya hangi sendika olursa neyi bekliyorlar şu an tgs işçileri sendika olmadan tam blr harranlımıyız sorusu soruyorlar bilmem anlatabildimmi... Sesimize ses verin tgs ye hallarımızı savunacak sendika istiyoruz... Tgs işçleri.

İstanbul’da etkili olan yoğun kar yağışı ve olumsuz hava koşulları nedeniyle birçok uçuş iptal edilirken, binlerce yolcu da havalimanında veya uçak içinde saatlerce beklemek zorunda kaldı. Bu sırada uçak içinde yaklaşık üç saat beklemek zorunda kalan yolcular ise duruma isyan ederek, uçaktan inmek istedi.

Kar yağışı ve soğuk hava nedeniyle, Atatürk Havalimanı'ndaki uçaklar sefer öncesi buzlanmaya karşı alkol ve glikoz karışımı bir sıvıyla yıkandı. 'Anti-Icing' adı verilen işlemle uçakların aero dinamik yapısı buzlanmadan kaynaklanabilecek olumsuzluklara karşı korunuyor.

Bu arada Sabiha Gökçen Havalimanı'nda birçok uçak 'De-İcing' ve 'Anti-Icing' almak için sıraya girince uçaklar uzun süre sıra beklemek zorunda kaldı. Uzun süre 'De-İcing' sırası bekleyen pilotlar kule görevlileriyle tartıştı. Uzun süre beklediklerini kule görevlilerine telsizden söyleyen pilotlar kule görevlileriyle tartıştı.

İŞTE O KONUŞMALAR:

PİLOT: Efendim muhtemel 'De-İcing' başlama süresi alabilir miyiz?
KULE: Şu an süre veremiyoruz ama ikinci sıradasınız.
PİLOT: Biz kaçıncı sıradayız?
KULE: Efendim böyle tek tek sıralar vermek çok uzun sürecek, beklerseniz biraz sonra trafik müsait olunca vereceğim.
PİLOT: 45 dakikadır bekliyorum efendim.
KULE: Anladım. Mutabık. Yalnız şu an önünüzde on trafik bekliyor. Bilginize
PİLOT: Anladım efendim. Biz sıraya girdiğimizde on trafik yoktu.
KULE: Diğer arkadaş sizi yarım saat sonra arayacağız demişti yarım saat geçti 45 dakika oldu. Ondan arıyoruz.
PİLOT: Ortalama süre vermiş arkadaşımız. Yalnız şu an sıralama olarak yaklaşık 12 veya 13'üncü sıradasınız bilginize.
KULE: Efendim ortalama varda hala önümüzde 12 tane trafik var denince şaşırdık.
KULE: Efendim kimseyi kimsenin önüne almıyoruz. Burada sıralama şeklinde veriyoruz. 3 tane maksimum De-İcing alanımız var biliyorsunuz. Boşaldığı zaman sırayla tek tek alıyorum bu bölgeye.
PİLOT: Bizim bazı yolcularımız sorun çıkarmaya başladı. İnmek istediğini beyan adan yolcular var.
PİLOT: Şu an hem sizden haber bekliyoruz. Hem de yolcuları sakinleştirmeye çalışıyoruz. Eğer bir değişiklik yoksa yolcu indireceğim ben. Gitmek isteyenler var. Gidebileceksek gideriz. Bir çözüm üretmem lazım.
KULE: Şu an ben sizi 11.22 diye ben sıraya aldım. 25 numarasınız şu an takdir size kalmış.

Kokpit ile kule arasında tartışma yaşandı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (41)

Kardeş ~ 2 yıl önce
Kardeş bi kere o kule görevlisi değil, hava trafik kontrolörüdür. kule görevlisi diye bir pozisyon yok dhmi de.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
abartı ~ 2 yıl önce
çok maaş alıyor diye kendine ayrıcalık isteyen pilot ukalalığına henüz erişemeden bitmiş bir konuşma. tartışma bile değil...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yunus ~ 2 yıl önce
maalesef daha gidilecek çok yol var. dün sabah radyoda bir dj isim vermeden thy'ye verdi veriştirdi. Havada çok inmeyi beklemişlermiş de bir daha binmezmiş. Bilmiyor ki havada tur atmak en çok THY ye zarar, bilmiyor ki hava şartları ve alan şartlarının havayolu firması ile ilgisi yok, bilmiyor ki kar nedir, de icing nedir, lodos nedir. Ağzı olan konuşuyor işte.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tgs işçileri harranlımı? ~ 2 yıl önce
Ali bey tüm şirketlerde sendika varken TGS neden yok ? Havaiş veya hangi sendika olursa neyi bekliyorlar şu an tgs işçileri sendika olmadan tam blr harranlımıyız sorusu soruyorlar bilmem anlatabildimmi... Sesimize ses verin tgs ye hallarımızı savunacak sendika istiyoruz... Tgs işçleri.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000