04 Ekim 2011, Salı 07:36:09

KENTSEL DÖNÜŞÜME AHL ENGELİ...

Küçükçekmece’de yapılması planlanan kentsel dönüşüm, Ulaştırma Bakanlığı tarafından hazırlanan Atatürk Havalimanı mania planı’na takıldı...
  • Mania planları üst yükseklikleri sınırlar. Belediyeler en üst noktadaki kotu alıp, üst sınırla arasındaki farka göre kat sayısı hesaplarlarsa "her yerde 2 kat" olur. Ama çukur yerler belki 9 kata müsaittir. Parsel parsel çalışırlarsa bazı yerlerde daha çok kata müsade edilebilir. Ancak, AHL'nin uçuş emniyetine Kentsel Terör saldırısı varken, Kentsel Dönüşüme AHL engeli başlığı uygun olmamış. Ayakkabıya ayak uydurulmaz, ayağa ayakkabı uydurulur.
  • belediye başkanı dediğiniz bu adam söylediklerindende anlaşıldığı gibi CAHİL-CÜHELA.boş boş konuşuyor.sormak lazım buna "sen yıllardır sefaköy,kanarya, menekşe,halkalı için yöre halkının hayatını kolaylaştıracak ne yaptın?" diye.daha halkalıda 200 metrelik kamulaştırmayı son on yıldır beceremeyen adam çıkmış bir de ukala ukala nutuk atıyor.
  • Kusura bakmayın oy uğruna verdiniz ruhsatı verdiniz ruhsatı. Hatta devlet eliyle toplu konut yaptınız (Ataköy). Havalimanı çevresini imara açtınız. Şimdi vebalini ödeyeceksiniz. Artık insanları başka bölgelere mi taşırsınız havalimanı mı taşırsınız bilemem. Biraz tarih sayfalarını karıştırın bakın bakalım ne görecekseniz. İpucu da vereyim hem de devletin resmi kurumundan http://www.dhmiata.gov.tr/havaalanlari/sayfa.aspx?hv=1&mnu=684
  • Seneler önce belediye meclis kararı ile fay hattını 400 metre kaydıranlardan ne farkı var cıkarsın meclis kararı diksin pist başına binayı. Kanun düzenleme kural türk insanına uygun şeyler değil. Düzenleme var da ne oluyor fly in 200 metre inşaat yasağı içinde 60 adet 35 l in tırmanış hattında bina sıl dikildi . Sayın belediye başkanına sormak lazım neden 35 l den kalkan uzun mesafeli uçaklar max kalkış agırlıklarının % 40 altında kalkabiliyorlar . 1 kt ruzgarı yanlış hesaplıyan 340 ıls anteni yerine karşıdaki binaya çakılır problem olmaz rant önemli. DHMI belediye el ele verin AHL kapansın problem bitsin.
Küçükçekmece’de yapılması planlanan kentsel dönüşüm Ulaştırma Bakanlığı tarafından hazırlanan Atatürk Havalimanı mania planı’na takıldı. Hazırlanan plana göre evler 2 kattan fazla yapılamayacak. Bu durum ilçedeki 25 bin binayı etkiliyor.

Milliyet'in haberine göre; Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Atatürk Havalimanı Mania (engel) Planı, Küçükçekmece’deki kentsel dönüşümü durdurdu. Çünkü bu plana göre, İstanbul Atatürk Havalimanı çevresinde, havalimanı üzerinde varsayılan 8 kilometre çaplı ve deniz seviyesine göre 78 metre kotlu daire üzerine çıkılmadan yapı yapılması isteniyor. Mevut yapıların da yıkılarak istenilen seviyeye getirilmesi isteniyor. Bu durum 25 bin binayı ve yaşayan 350 bin kişiyi etkiliyor.
 
Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, “Mania kriterleri 1985 yılında 15 metreye imkân tanırken, şimdi yeni getirilen düzenlemeyle 6 metreye düşürüldü.

Yeni düzenleme artık bu bölgede 2 kattan daha fazla bina yapımına imkan tanımıyor. Bize 4-5 ay önce tebliğe edildi. İlçemizde yaklaşık 50 bin bina bulunuyor. 6 binin üzerindeki bina uçakların iniş kalkış bandının üzerinde. O nedenle bu binaların yeniden düzenlenmesi gerekiyor. Ancak bizim sıkıntımız iniş kalkış bandı üzerinde olmayan iç yatay düzlem olarak adlandırılan yan bölgede. Bu bölgenin de düzenleme kapsamına alınması isteniyor yeni kriterlere göre. Yani uçak görmeyen, üzerinden hiç uçak geçmeyen mahalleleri de kapsıyor bu düzenleme. Bizim itirazımız işte buna. Çünkü bu yan bölgedeki yapılar hiçbir surette iniş kalkışı etkilememektedir. Bugüne kadar da hiç etkilememişlerdir” dedi.
 
‘Belediye binası da uygun değil’
 
Yeniay, bulundukları belediye binasının da sivil havacılığın getirdiği yükseklik kriterlerine uygun olmadığını belirterek, “Biz vatandaşa binanızı yıkın, yeniden yapın dediğimiz zaman adam bizim binaya bakıyor ve ‘Peki sayın Başkan sizin binanız’ diye soruyor. Biz de vatandaşa bakıyoruz ve mahcup oluyoruz” diye konuştu.
Yeniay, çevrede bulunan diğer ilçe ve mahallelerde 1999’dan bu yana yeni deprem yönetmeliğine uygun binlerce yeni konutun yenilenip yapıldığını belirterek, “Mevcut kural nedeniyle, yaklaşık 350 bin kişinin yaşadığı bu yapılardaki halk, eskiyen binasını yenilemek amacıyla yıktığında, yeniden imar alamayacağı için, hasarlı dahi olsa mevcut yapısında oturmaya devam etmektedir. Bu yüzden de kentsel dönüşümü sağlayamıyoruz. Kentsel dönüşüm maniaya takılıyor. Binaları depreme karşı güçlendirip yenileyemiyoruz. Halkı bu binaların içinde canlı canlı ölüme mahkum ediyoruz” dedi.
 
‘Kurallar gözden geçirilsin’
 
Kuralların yeniden gözden geçirilmesini istediklerini belirten Yeniay, şöyle konuştu:
 
“Küçükçekmece ilçesi Atatürk Havalimanı Mania Planı’nın en fazla etkilendiği ilçelerin başında geliyor. Uçaklar artık kısa mesafeden alçalıp havalanabiliyorlar. Bu bölgede de yapılar iniş kalkışa engel teşkil etmiyorlar. Dünyada da şehrin içinde binalarla çevrili birçok havalimanı var. 78 metre kotunun, hem uçuş emniyetini, hem de söz konusu yapıların belli ölçüde yenilenmesini sağlayacak şekilde tüm dünyada birçok havalimanında uygulanmakta olan değişik yeni geometrik modeller ile yenilenmesi mümkündür. Topografik yapıya göre yenilenmeli.”
KENTSEL DÖNÜŞÜME AHL ENGELİ...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

Misafir ~ 7 yıl önce
Mania planları üst yükseklikleri sınırlar. Belediyeler en üst noktadaki kotu alıp, üst sınırla arasındaki farka göre kat sayısı hesaplarlarsa "her yerde 2 kat" olur. Ama çukur yerler belki 9 kata müsaittir. Parsel parsel çalışırlarsa bazı yerlerde daha çok kata müsade edilebilir. Ancak, AHL'nin uçuş emniyetine Kentsel Terör saldırısı varken, Kentsel Dönüşüme AHL engeli başlığı uygun olmamış. Ayakkabıya ayak uydurulmaz, ayağa ayakkabı uydurulur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
belediye başkanı dediğiniz bu adam söylediklerindende anlaşıldığı gibi CAHİL-CÜHELA.boş boş konuşuyor.sormak lazım buna "sen yıllardır sefaköy,kanarya, menekşe,halkalı için yöre halkının hayatını kolaylaştıracak ne yaptın?" diye.daha halkalıda 200 metrelik kamulaştırmayı son on yıldır beceremeyen adam çıkmış bir de ukala ukala nutuk atıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Kusura bakmayın oy uğruna verdiniz ruhsatı verdiniz ruhsatı. Hatta devlet eliyle toplu konut yaptınız (Ataköy). Havalimanı çevresini imara açtınız. Şimdi vebalini ödeyeceksiniz. Artık insanları başka bölgelere mi taşırsınız havalimanı mı taşırsınız bilemem. Biraz tarih sayfalarını karıştırın bakın bakalım ne görecekseniz. İpucu da vereyim hem de devletin resmi kurumundan http://www.dhmiata.gov.tr/havaalanlari/sayfa.aspx?hv=1&mnu=684

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Seneler önce belediye meclis kararı ile fay hattını 400 metre kaydıranlardan ne farkı var cıkarsın meclis kararı diksin pist başına binayı. Kanun düzenleme kural türk insanına uygun şeyler değil. Düzenleme var da ne oluyor fly in 200 metre inşaat yasağı içinde 60 adet 35 l in tırmanış hattında bina sıl dikildi . Sayın belediye başkanına sormak lazım neden 35 l den kalkan uzun mesafeli uçaklar max kalkış agırlıklarının % 40 altında kalkabiliyorlar . 1 kt ruzgarı yanlış hesaplıyan 340 ıls anteni yerine karşıdaki binaya çakılır problem olmaz rant önemli. DHMI belediye el ele verin AHL kapansın problem bitsin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000