06 Ağustos 2010, Cuma 14:24:31

İTFAİYE'YE SICAK İŞLEMEZ

Türkiye genelinde çalışan DHMİ İtfaiye (ARFF) Personeli, Özlük ve Sosyal hakları için Atatürk Havalimanı DHMİ Başmüdürlük binasında eylem yaptı. Eylem saatinde hissedilen sıcaklığın 50 derece olmasına rağmen yaklaşık 40 dakika sıcak altında ıslık ve vuvuzelalarla seslerini duyurmaya çalıştılar.
  • itfaiyecilik bilg birikim isteyen bir meslektir.Türkiyedeki tüm itfaiyeciler meslek olarak kabul edilmek istiyor.
  • İtfaiyecilerin sorunu birdir,Havacılık bütündür,İtfaiyenin Sorunu DHMİ onurudur demeğe, 50 derece Ağustos sıcağından Kars'tan-Çorludan,Adıyaman'dan İzmirden Erzurumdan Dalamandan daha 16 Havalimanından İstanbula gelen 85 cesur yürekli kahraman meslektaşlarımı alınlarından öpüyorum. Hayatımın en güzel anını sizlerle birlikte yaşadım. AHL gelerek bizi(36 İtfaiyeciyi) yalnız bırakmadınız şeref verdiniz. Bu sureç bundan sonra çok konuşup, tek ses verme sureci olacaktır..Bu birliktelik sureci bundan sonra baltanacaktır aman dikkat edelim. Birlik ve beraberliğimizi bozmayalım daha yolun başındayız.Derneğimize sahip çıkalım, Yetkili sendikayı(TIS) ve ETKİLİ sendikaları sorgulayalım.Cesur yürekli itfaiyecileri sevgi ve selamlarımı sunarım.
  • sayın atc arkadaş evet gerçekci düşünmek lazım ıstersenız ıtfaıye araclarında 2 sını gayrıfaal yapalım ne dersiniz belki daha cok sefer yapar ucaklar gercı havacılıkla da ılgısı olmayan bır bırımız demı....madem gercekler konusluyor hodri meydan arkadaşlar...hiç kimse polimik yaparak hakımızın verılmemesını haklı gosteremez...
  • bu arada yanlış bilgi vermeyin arkadaşlar.bu para hazinenin falan değil.evet üst geçişlerden alınan bir para bu.ama eurocontrol bu parayı yatırım ve seyrüsefer personeline öder.siz 5 istersiniz 5 gönderir 10 istersiniz 10.ama bu paranın nereye gittiğini kimlere ödendiğini de takip eder.bu para hazineye falan aktarılmaz.ancak tazminatlardan vergi keserek hazine bu işten kazanç sağlar.bu para devletinde hazineninde kontrolörler yağmalıyorda gibi laflar çok yakışıksız.haklı olduğunuz bir konuda kontrolörlere saldırarak ve yanlış bilgiler vererek haksız duruma düşmeyin.

İstanbul'da hissedilen sıcaklığın 50 derece olmasına rağmen DHMİ İstanbul Başmüdürlüğü binası önünde yaklaşık 15 ilden gelen İtfaiye (ARFF) personelleri, ellerinde döviz ve pankartlarla özlük ve sosyal hak taleplerini dile getirdi. İtfaiye ekipleri, “İtfaiyenin sorunu DHMİ’nin onuru, Direne direne kazanacağız” sloganlarıyla yetkilileri protesto etti.

DHMİ’ye bağlı itfaiye personeli adına basın açıklaması yapan Birleşik Taşımacılık Sendikası 2 Nolu Şube Başkanı Yakup Tağı, şunları söyledi:
“TC Ulaştırma Bakanlığına bağlı Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından işletilen 40’a yakın havaalanında yaklaşık 780 itfaiyeci yeni adıyla ARFF (Havaalanını Kurtarma ve Yangınla Mücadele) personeli görev yapmaktadır. ARFF personeli kurum personel ücret skalasının en alt grubundan ücret almaktadır. Uçak hizmetlerine en yakın birimlerden biri olmasına rağmen havacılık tazminatını en alt guruptan almaktadır. Asli görevleri dışında diğer hizmet alanlarında çalıştırılmamaktadır."

Tağı DHMİ'nin yemek konusunda dahi sıkıntılarına kulak verilmediğini belirterek "İtfaiye personelleri, 350 bin euroluk elektronik araçları kullanmaktadırlar. Dünyanın bütün havaalanları en son teknolojiye sahip olsa bile itfaiye kuruluşu olmadan o havaalanının uçuşlara açılması mümkün değildir. Bizim yaşadığımız bu sorunlara DHMİ çözüm üretmemekte, kendi personeline üvey evlat muamelesi yapmaktadır" diye konuştu.

Ulaştırma Memur-Sen Sendikası Genel Başkanı Halil İbrahim Kütük ise yaptığı konuşmada yardımcı hizmetler sınıfında olan ve meclise kadar giden talepleri olmasına rağmen statülerinin halen Genel Hizmetlere alınmamadığını belirterek ARFF personelinin taleplerini şu şekilde dile getirdi. "Ücretlerin kurum personeli ücret skalasında mesleki hizmetler grubundan ödenmesi, havacılık tazminatının ikinci gruptan ödenmesi, emeklilikte yaşanan hak kayıplarının giderilmesi ve teknik hizmetler grubundan emekli edilmeleri için yasal düzenlemelerin yapılması, çalışma koşullarının düzeltilmesi, ek ödeme denge tazminatlarından yararlandırılması, birim içerisinde eşit işe eşit ücret verilmesi, ARFF statüsünün tanımlanmasını yapılması, içeriğinin doldurulması, mesleki gruba dahil edilmesi, görevde yükselme sınavlarına girebilmeleri amacıyla fırsat eşitliğinin sağlanması, etkinlik ve verimlilik açısından bir an önce kurum içerisinde ARFF Daire Başkanlığı'nın oluşturulmasını istiyoruz."

BTS ve Ulaştırma Memur Sendikası'nın yaptığı eylem vuvuzela sesleri ve ıslıklar eşliğinde sona ererken, taleplerinin DHMİ tarafından en kısa sürede yerine getirilmesini, getirilmediği takdirde, sendika üyesi ARFF personellerinin sorunları için yasal platformlarda her türlü eylem ve etkinliklerde bulunacaklarını belirtildi.
 

İTFAİYE'YE SICAK İŞLEMEZ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (61)

Misafir ~ 8 yıl önce
itfaiyecilik bilg birikim isteyen bir meslektir.Türkiyedeki tüm itfaiyeciler meslek olarak kabul edilmek istiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
İtfaiyecilerin sorunu birdir,Havacılık bütündür,İtfaiyenin Sorunu DHMİ onurudur demeğe, 50 derece Ağustos sıcağından Kars'tan-Çorludan,Adıyaman'dan İzmirden Erzurumdan Dalamandan daha 16 Havalimanından İstanbula gelen 85 cesur yürekli kahraman meslektaşlarımı alınlarından öpüyorum. Hayatımın en güzel anını sizlerle birlikte yaşadım. AHL gelerek bizi(36 İtfaiyeciyi) yalnız bırakmadınız şeref verdiniz. Bu sureç bundan sonra çok konuşup, tek ses verme sureci olacaktır..Bu birliktelik sureci bundan sonra baltanacaktır aman dikkat edelim. Birlik ve beraberliğimizi bozmayalım daha yolun başındayız.Derneğimize sahip çıkalım, Yetkili sendikayı(TIS) ve ETKİLİ sendikaları sorgulayalım.Cesur yürekli itfaiyecileri sevgi ve selamlarımı sunarım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
sayın atc arkadaş evet gerçekci düşünmek lazım ıstersenız ıtfaıye araclarında 2 sını gayrıfaal yapalım ne dersiniz belki daha cok sefer yapar ucaklar gercı havacılıkla da ılgısı olmayan bır bırımız demı....madem gercekler konusluyor hodri meydan arkadaşlar...hiç kimse polimik yaparak hakımızın verılmemesını haklı gosteremez...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
bu arada yanlış bilgi vermeyin arkadaşlar.bu para hazinenin falan değil.evet üst geçişlerden alınan bir para bu.ama eurocontrol bu parayı yatırım ve seyrüsefer personeline öder.siz 5 istersiniz 5 gönderir 10 istersiniz 10.ama bu paranın nereye gittiğini kimlere ödendiğini de takip eder.bu para hazineye falan aktarılmaz.ancak tazminatlardan vergi keserek hazine bu işten kazanç sağlar.bu para devletinde hazineninde kontrolörler yağmalıyorda gibi laflar çok yakışıksız.haklı olduğunuz bir konuda kontrolörlere saldırarak ve yanlış bilgiler vererek haksız duruma düşmeyin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000