29 Aralık 2013, Pazar 10:00:02

İSTANBUL VE DUBAİ HAVALİMANLARI KAPIŞACAK

Yolcu kapasitesini yüzde 16 artıran Dubai Uluslararası Havalimanı ve yüzde 15 artıran Atatürk Havalimanı sektörü ısındıracak. Dünyada ilk 20 havalimanı içinde yer alan ve en çok kapasite artıran Dubai ve İstanbul yeni projeleri ile de büyük yarışa girecek.
  • 3 alanın maliyeti 22 milyar euro, akp nin şu ana kadar karıştıkları yolsuzluklar miktarı 250 milyar! bu da şu ana kadar bilinen daha çıkacak olan yolsuzluk bundan daha fazla olduğu kesin. ama teşekür etmeliyiz :) yol yapmışlar çünkü :) çölde kutup ayısı ile karşılaşsa akp liler ayıyada teşekkür eder. az size bilal az götürmüş.
  • dubai ile rekabet edebilmemiz için önce aynaya bir bakalım.
  • Başbakan yapar insanların fakirlikten anası ağlar aç bi bak bakayım dış borç 80 milyar dolardan nasıl 720 milyar dolara gelmiş.borçlanarak yaptıgın şey petrol tüketimi ( onunda efendisini söylemiyim artık)
  • 3. havalimanı ortakları, şantiyelerini artık metris te kurarlar herhalde. sonra da bakarlar artık dışarıya tünel kazmak mı yoksa 3. havalimanı mı hangisi öncelikli...

Uluslararası Havaalanları Konseyi verilerine göre ise Dubai Uluslararası Havalimanı ve Atatürk Havalimanı'nın yolcu kapasiteleri dünya rakiplerine fark atarak sırasıyla yüzde 16 ve yüzde 14.9 artış yaşadı. Bunun anlamı sivil havacılıkta rekabetin kızıştığı, Dubai ve İstanbul'un havacılık sektöründe sıkı bir rekabete girdiği ve iki şehrin dev projelerinin tamamlanmasıyla bu rekabetin daha da kızışacağı.

Çekişme geçtiğimiz ekim ayında ilk etabı tamamlanan ve hizmet vermeye başlayan Dubai Al Maktoum International Havalimanı ve 2016 yılında hizmete girecek İstanbul'ın 3. Havalimanı ile sektörü ve bölge havacılığını ısındıracak.

KAPASİTE 150 MİLYON

77 milyon metre kare alana yapılacak olan ve altı uçuş pisti bulunacak olan İstanbul'un 3'üncü havalimanının yıllık yolcu kapasitesi 150 milyon kişi olacak. Bu rakam bugün en kalabalık havaalanı sıralamasında ilk sırada yer alan Atlanta Uluslararası Havalimanı'nın kapasitesinden 60 milyon daha fazla. İstanbul'da mevcut havalimanlarının kapasiteleri Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanlarında sırasıyla 45 ve 15 milyon.

AL MAKTOUM 160 MİLYON YOLCU KAPASİTESİNE ULAŞACAK

Dubai World Center adlı havacılık ve lojistik merkezinin tam kalbinde ise Al Maktoum International Havalimanı bulunuyor. Gelecek için inşa edilmiş havalimanı tamamlandığında yıllık 12 milyon ton kargo ve 160 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak. Pist sayısını beşe çıkartmayı düşünen tesis 2030 yılı itibariyle 160 milyon yolcu kapasitesine ulaşarak bu bağlamda dünyanın en büyük havalimanı olacak. (Dünya)

İSTANBUL VE DUBAİ HAVALİMANLARI KAPIŞACAK

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

tyler ~ 4 yıl önce
3 alanın maliyeti 22 milyar euro, akp nin şu ana kadar karıştıkları yolsuzluklar miktarı 250 milyar! bu da şu ana kadar bilinen daha çıkacak olan yolsuzluk bundan daha fazla olduğu kesin. ama teşekür etmeliyiz :) yol yapmışlar çünkü :) çölde kutup ayısı ile karşılaşsa akp liler ayıyada teşekkür eder. az size bilal az götürmüş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
eagle ~ 4 yıl önce
dubai ile rekabet edebilmemiz için önce aynaya bir bakalım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Başbakan yapar insanların fakirlikten anası ağlar aç bi bak bakayım dış borç 80 milyar dolardan nasıl 720 milyar dolara gelmiş.borçlanarak yaptıgın şey petrol tüketimi ( onunda efendisini söylemiyim artık)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
nerede yapacaklar ~ 4 yıl önce
3. havalimanı ortakları, şantiyelerini artık metris te kurarlar herhalde. sonra da bakarlar artık dışarıya tünel kazmak mı yoksa 3. havalimanı mı hangisi öncelikli...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000