30 Ekim 2012, Salı 10:07:14

İSTANBUL HAVA SAHASINDA ZOR GECE!

Dün gece İstanbul hava sahasında pilotlar ve kule arasında yine sözlü tartışmalar yaşandı. Bayram dönüşü yoğun hava trafiği nedeniyle İstanbul Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı'na yaklaşmada zaman zaman gerginlik hakimdi. İşte ayrıntılar...
  • sanki pilot kafasina gore ucaga yakit koyuyor? fulle depoyumu dyecek hayret yorumlar okuyorum. Pilot yakit hesaplar ancak sirket politikasina uyarak. kafasina gore is yapmaz.yesilkoy un yedek meydani sabiha gokcen degilmi hemen tum ucus planlarinda? ee kafadan 15 dakika ruzgar yersin birazda bekleme olur biter tabi yakit normal birsey.kapasite sorunu var habire yeni ucak aliyorlar
  • Yahu bu pilot kim... Bu ucusu planlayan kim... 14 dk yakit ne demek...O ucaktakilerin canini nasil tehlikeye atarsiniz... Yakit alim kurallari bellidir onun altinda almak ne demek... Hemen lisansi iptal edilmeli... Safety first... Her zaman!!!!!!!
  • Normalde gidis meydani + yedek meydan+30 dk dir standart yakit sivil havacilik ne yapar denetlemezmi bunlari ya burda ahkam kesen pilotlara ne demeli 3 kurus yakit payi icin atmadik takla birakmiyorlar lafa gelince giydirmeyi biliyorlar
  • Arkadaşlar galiba kimse olayın diğer yüzünü görmüyor. TAV ile THY arasındaki danışıklı dövüştür bu. TAV da THY yi sıkıştırıyor yoğun uçuş için. Çünkü her uçan yolcu için ücret alıyor ve karlılığını çok büyük ölçüde etkiliyor. Bu yüzden TGS deki kötü yönetim tarzına ve yaşanan olumsuzluklara rağmen THY ye hiç ses çıkartmıyor. Al gülüm ver gülüm.. Adı da geçmiyor uçuş yoğunluğu için.. nE ALAA..

Atatürk Havalimanı'nda dün gece yine pilotlar ve kule arasında sözlü tartışmalar yaşandı.

6 günlük bayram tatilini fırsat bilip yurt içi ve yurt dışında tatile koşan İstanbullular, dönüş için genellikle dün geceyi bekleyince Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı hava trafiğinde zor anlar yaşandı.

Yoğun hava trafiği nedeniyle kulede görevli hava trafik kontrolörleri ile pilotlar arasında zaman zaman soğuk rüzgarlar esti. İniş için izin isteyen pilotlar ile yoğun hava trafiğini idare etmeye çalışan kontrolörler arasında hem yanlış anlama hem de bekleme sürelerinin uzaması nedeniyle rutin konuşmalar polemiğe dönüştü.

Bu polemiklere bir de iki pilotun sözlü tartışması eklenince yoğun hava trafiği adeta pilotlar ve kontrolörler için bitmek bilmedi.

Yaklaşma için izin isteyen pilot ile kontrolör arasında geçen 'tecrübeli kimse yok mu orada' tartışmasının yanısıra 'anyalışlı olun' polemiği dün gecenin hava trafiğini özetler nitelikteydi.

Bu arada Atatürk Havalimanı'nda dün yaşanan yoğunluk sonrası bugün de lodos etkili oluyor. Birkaç gündür zaman zaman etkili olan lodos sebebiyle uçuşlarda küçük aksamalar olsa da bugün lodos etkisini biraz daha artırdı. Güneyden esen rüzgarın şiddeti 30 knot olarak açıklanırken, kalkış için hazırlanan uçakların pist başına ulaşma süreleri 45 dakikayı buldu.

Öte yandan dün akşam Atatürk Havalimanı'nda 1017 trafik gerçekleştİ ve meydanı 120 bin 159 yolcu kullandı.

Ayrıca şu sıralarda Atatürk Havalimanı'nda 14 uçağın kalkış için sıra beklediği ve lodosun hava trafiği oldukça etkilediği öğrenildi.

İşte dün gece İstanbul hava sahasında pilotlar ile kule arasında yaşanan sözlü tartışma anları:

©AirportHaber

İSTANBUL HAVA SAHASINDA ZOR GECE!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (20)

İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
sanki pilot kafasina gore ucaga yakit koyuyor? fulle depoyumu dyecek hayret yorumlar okuyorum. Pilot yakit hesaplar ancak sirket politikasina uyarak. kafasina gore is yapmaz.yesilkoy un yedek meydani sabiha gokcen degilmi hemen tum ucus planlarinda? ee kafadan 15 dakika ruzgar yersin birazda bekleme olur biter tabi yakit normal birsey.kapasite sorunu var habire yeni ucak aliyorlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilot ~ 6 yıl önce
Yahu bu pilot kim... Bu ucusu planlayan kim... 14 dk yakit ne demek...O ucaktakilerin canini nasil tehlikeye atarsiniz... Yakit alim kurallari bellidir onun altinda almak ne demek... Hemen lisansi iptal edilmeli... Safety first... Her zaman!!!!!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
atc ~ 6 yıl önce
Normalde gidis meydani + yedek meydan+30 dk dir standart yakit sivil havacilik ne yapar denetlemezmi bunlari ya burda ahkam kesen pilotlara ne demeli 3 kurus yakit payi icin atmadik takla birakmiyorlar lafa gelince giydirmeyi biliyorlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TAV a ne demeli? ~ 6 yıl önce
Arkadaşlar galiba kimse olayın diğer yüzünü görmüyor. TAV ile THY arasındaki danışıklı dövüştür bu. TAV da THY yi sıkıştırıyor yoğun uçuş için. Çünkü her uçan yolcu için ücret alıyor ve karlılığını çok büyük ölçüde etkiliyor. Bu yüzden TGS deki kötü yönetim tarzına ve yaşanan olumsuzluklara rağmen THY ye hiç ses çıkartmıyor. Al gülüm ver gülüm.. Adı da geçmiyor uçuş yoğunluğu için.. nE ALAA..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000