20 Ocak 2015, Salı 08:20:10

GÖRÜNTÜLER SONRASI İNCELEME BAŞLATILDI

Havacılık meraklısı bir kişinin Atatürk Havalimanı üzerinde uzaktan kumandalı bir hava aracı ile çektiği görüntüler, hukuki incelemeye neden oldu.
  • Evet, çünkü bu arkadaş bunu yapmasaydı kimsenin bundan haberi olmayacaktı. Yarın öbürgün belki de bir terör eylemi yapılacaktı ve şokların en büyüğünü yaşayacaktık Şimdi en azından böyle bir tehlikenin farkındayız ve bunu sağlayan bu arkadaştır (istemeden de olsa). Asalım keselimci arkadaşlar biraz daha düşünsün bu konuda. Bu olay yanlıştır , yapılmamalıdır fakat bazı tehlikeleri görmemizi sağlamıştır.
  • Havaci camiasi "Hepimiz ermeniyiz" diye ayaga kalkarak, adami kurtarmak cabasina girse hic sasirmam.
  • Tamam kuş tarzı drone tehlikeli ama dev gibi havaalanını kuşların dinlendiği ve geçtiği ana geçiş alanına yapmak ondan aşağı kalır bir şey mi?
  • Resmen zırvalamışsın

İlk kez Airporthaber'in gündeme taşıdığı o görüntüler DHMİ'yi harekete geçirdi.DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, görüntülerle ilgili hukuki inceleme yaptıklarını açıkladı.

Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Foto/video çekimi amacıyla yapılacak uçuşlar da dahil olmak üzere Türk Hava Sahası içerisinde düzenlenecek tüm uçuşlar için önceden Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve Kuruluşumuzdan izin alınması bir zorunluluktur. İzin alınmadan bu tür yasak faaliyetlerde bulunulması, Sivil Havacılık Kanunu ve diğer mevzuatlar açısından suç teşkil etmektedir. Habere konu olan çekimde de kullanılan bu tür hava araçları, boyutlarının küçük olması ve ışıklarının kapatılması nedenleriyle gözle fark edilemediği gibi; hava trafik kontrol hizmetlerinde kullanılmakta olan radar sistemleriyle de takibi mümkün olmamaktadır. Akşam saatlerinde yapılan söz konusu video çekiminde kullanılan hava aracı da, hava trafik kontrol birimleri ve pilotlar tarafından fark edilememiştir. Uçuş emniyetini ihlal edecek bu tür sorumsuz davranışların önüne geçmek için suç duyurusunda bulunulmuştur.”

GÖRÜNTÜLER SONRASI İNCELEME BAŞLATILDI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (38)

isabet olmuş ~ 4 yıl önce
Evet, çünkü bu arkadaş bunu yapmasaydı kimsenin bundan haberi olmayacaktı. Yarın öbürgün belki de bir terör eylemi yapılacaktı ve şokların en büyüğünü yaşayacaktık Şimdi en azından böyle bir tehlikenin farkındayız ve bunu sağlayan bu arkadaştır (istemeden de olsa). Asalım keselimci arkadaşlar biraz daha düşünsün bu konuda. Bu olay yanlıştır , yapılmamalıdır fakat bazı tehlikeleri görmemizi sağlamıştır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Politikaci ~ 4 yıl önce
Havaci camiasi "Hepimiz ermeniyiz" diye ayaga kalkarak, adami kurtarmak cabasina girse hic sasirmam.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Politikacı'ya ~ 4 yıl önce
Merak etme, politikacıdan önce bağnaz tipler ayağa kalktı, cinayete teşebbüsten yargılansın diyen yorumlar bile var, yakında asacaklar çocuğu kurtulacaksınız hepiniz. Herkes bir mahkeme olmuş, kanunlarda varsa yaptırımı mahkeme uygular ama mahkeme kurmaya bile gerek görmeden asacaksınız bıraksalar. Olası savunmaları bile engellemek için böyle hepimiz ermeniyiz yorumları yazıyorsunuz ya, yazık, çok yazık.
Çelişki ~ 4 yıl önce
Tamam kuş tarzı drone tehlikeli ama dev gibi havaalanını kuşların dinlendiği ve geçtiği ana geçiş alanına yapmak ondan aşağı kalır bir şey mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çock'a'a ~ 4 yıl önce
Resmen zırvalamışsın

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000