16 Mart 2015, Pazartesi 17:40:42

ERDOĞAN: "NURİ DEMİRAĞ PES ETMEDİ"

Erdoğan, Gölbaşı'ndaki ASELSAN Radar ve Elektronik Harp Teknolojileri Merkezinin (ASELSAN Gölbaşı Yerleşkesi) açılış töreninde yaptığı konuşmada, merkezin ülkeye, millete hayırlı olmasını dileyerek bunun kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.
  • akıl'sız rumuzlu kişiye,beğenmiyorsan ülken israile gidersin.
  • Nuri bey i bilerek ve kasten engellediler kabul edin. Dışarıdan bize satmak için içeriden hain bulmaları zor değildi. Devrim otomobili de yapıldı. Efsane yalanlar devam ediyor. O araba bilerek ve kasten urettirilmedi. Bir devlet isterse yapar. Ama korku ama stratejik deyin uretilmedi. Müzeye kaldırıldı. Bugün de aynısı tezgahlaniyor. Iran arabanın motorunu fransadan alıyor inanmaya ikco ya baksın.
  • Airlineda askeri pilot istemiyoruz...! askerler kislaya siviller linea!
  • bizde yapıyoruz CASA, Airbus, Boieng, Yakıt Nakliye uçakları ve AWACS bunlar zaten türkiye de yapılıyor!!! biz bunları istoç snaayide yapıyoruz:)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Devam eden projelerle, yatırımlarla birlikte 2023 yılında savunma sanayi alanında dışa bağımlılığımızı inşallah büyük oranda ortadan kaldırmayı planlıyoruz. Tasarımından üretimine kadar içinde yer almadığımız hiçbir savunma sanayi ürününün hazır olarak alınıp kullanılmasına razı değiliz" dedi.

Türkiye'de ve dünyada kendi alanında devler liginde her geçen yıl daha da yükseğe çıkan ASELSAN'ın, başarılarıyla iftihar kaynağı olmaya devam ettiğini dile getiren Erdoğan, geçen yıl yeniden yapılanan ASELSAN'ın, Türkiye'nin 2023 hedefleri doğrultusunda daha güçlü bir işleyişe kavuştuğuna inandığını ifade etti. 

Cumhuriyeti kurduktan sonra geçmişten alınan derslerin de etkisiyle gerçekten çok ciddi değişimler, çok önemli çalışmalar başladığını anlatan Erdoğan, tren yollarından fabrikalara, eğitimde sağlığa ve savunma sanayine kadar her alanda Türkiye'yi dönemin gelişmiş ülkeleriyle aynı seviyeye çıkarma amacı taşıyan temeller atıldığını kaydetti.

Vatansever Nuri Demirağ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin o dönemdeki demiryolu ağının büyük bölümünü, pek çok fabrikayı, havalimanını inşa eden vatansever Nuri Demirağ'ın aynı zamanda 1931'de İstanbul boğazına ilk köprüyü inşa etme teşebbüsünde bulunduğunu anlattı.

Nuri Demirağ'ın, ordunun ihtiyacı uçakların alınabilmesi için bağışta bulunması talep edildiğinde, "Madem bu milletin tayyareye ihtiyacı var, o zaman ben bunun fabrikasını yapmaya talibim" dediğini aktaran Erdoğan, kendisinden uçak alınmak için bağış istenen Nuri Demirağ'ın, uçak fabrikası kurmak için kolları sıvadığını anlattı.

Erdoğan, Demirağ'ın, bugünkü Atatürk Havalimanının bulunduğu araziyi satın alarak, uçak pisti bakım onarım atölyesi inşa ettiğini, bugünkü Deniz Müzesinin bulunduğu yerde de üretim için bir atölye kurduğunu kaydetti.

Demirağ'ın, bunlarla da yetinmediğini, pilotları yetiştirmek için havacılık okulu, buraya öğrenci yetiştirmek üzere de Divriği'de havacılık ortaokulu faaliyete geçirdiğini ifade eden Erdoğan, 1936'da tek motorlu ilk uçağı, 1938'de de çift motorlu 6 kişilik bir başka uçağın prototiplerini ürettiğini söyledi.

Nuri Demirağ'ın ayrıca Türk Hava Kurumu için planör, paraşüt gibi pek çok araç gerecin de üretimini yaptığını dile getiren Erdoğan, 1938'de Türk Hava Kurumu siparişi uçağın Eskişehir'de son testlerinin yapıldığını kaydetti. Bu test uçuşunda uçağın, çevredeki hayvanların piste girmemesi için açılan çukura düştüğünü dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:

"Burada ne uçağı yapanın ne uçağı kullananın ne de uçağın hiç bir kabahati yok. Buna rağmen uçak siparişi iptal ediliyor. Buna rağmen Nuri Demirağ vazgeçmiyor. Uçak üretimi çalışmalarına devam ediyor. 1941'de İstanbul'dan Divriği'ye kadar bizzat kendisi uçakla uçuyor. Ancak tüm mücadelesine, çabalarına rağmen Nuri Demirağ'ın uçak fabrikasına ülke içinden hiç bir sipariş olmadığı gibi, yurt dışına uçak satma izni de kendisine verilmiyor. Satış dolayısıyla üretim yapamayan bu fabrikanın kapısına 1950'de kilit vuruluyor. Fabrikada bulunan mevcut uçaklar da hurdacılara satılıyor. Pistin bulunduğu alan kamulaştırılıyor ve daha sonra buraya Atatürk Havalimanı kuruluyor."

THK'nın uçak üretme teşebbüsü

Türk Hava Kurumunun 1948'deki uçak üretme teşebbüsünü de anlatan Erdoğan, "uçan kanat" ismi verilen uçağın, bir başka uçağın arkasına bağlanarak deneme uçuşuna çıkarıldığını belirtti.

Aradaki halatın kopması sonucu bu uçağın Çankaya'ya düştüğünü ifade eden Erdoğan, bu olay üzerine uçan kanatın da üretiminden vazgeçildiğini, bu uçak için kurulan fabrikada da çocuk karyolası, masa, dikiş kutusu imalatı yapıldığını söyledi.

"Hala kapı kapı dolaşıyoruz"

Türkiye'nin o tarihten beri tüm uçaklarını yurt dışından satın aldığına işaret eden Erdoğan, şunları kaydetti:

"Burada ne uçakların tasarımında ne üretiminde ne çalışmasında hiç bir temel sorun yok. Sadece her işin başlangıcında yaşanabilecek küçük aksaklıklar, eksikler, talihsizlikler var. Aynı şekilde tank üretimine teşebbüs etmişiz. 1943'te mühendislerimiz, ustalarımız tankın prototipini de üretiyorlar ama bu teşebbüsün de seri üretim için gerekli siparişin verilmemesi sebebiyle arkası gelmiyor. Aynı şekilde Devrim arabası meselesini bilmeyeniniz yoktur. Otomobil imal ediliyor. Benzini olmadığı için yolda kaldı diye üretimden vazgeçiliyor. Şimdi yıl oldu 2015. Biz hala yerli tasarım araba üretimi için kapı kapı dolaşıyoruz. O tarihlerde kaçırılan fırsatların, heba edilen imkanların, karşılıksız bırakılan emeklerin bedelini Türkiye çok uzun yıllar, çok ağır şekilde ödedi, hala da ödüyoruz. Bu millet, yıllar boyunca, alın teriyle, çok zor şartlarda çalışarak ortaya koyduğu birikimi yurt dışından aldığımız uçaklara, tanklara, gemilere otomobillere tahsis etmek zorunda kaldık. Üretmekte ürkek davrananlar ithal etmekte pek cesur çıktılar. Sıkıntı burada. Kendi girişimcisini, mühendisini, ustasını teşvik etmek için parmaklarını oynatmayanlar, yurt dışındaki firmaları, onların kadrolarını ihya ettiler."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, her alanda olduğu gibi savunma sanayi alanında da 2002 yılının Türkiye için milat olduğunu söyledi.

Erdoğan, "Tasarımdan teknolojisine kadar her safhasını kendimizin yürüttüğü projelerde elde edilen başarılar bize daha büyük hedefler için umut veriyor" dedi.

Altay tankının seri üretimine yakında başlanacağını, ATAK helikopterinin üretimine başlandığını, ANKA insansız hava aracı projesi seri üretimi çalışmalarının sürdüğünü anlatan Erdoğan, Karayel ve Bayraktar insansız hava araçlarıyla bu alanda geniş bir yelpazede birikim sahibi olma yolunda ilerlendiğini kaydetti.

HÜRKUŞ eğitim uçağının da seri üretime başlayacağını hatırlatan Erdoğan, kirpi zırhlı araçlar, tanksavar füzeler, güdümlü roketlerle, uydularla, milli piyade tüfeğiyle savunma sanayinin her alanında sevindirici gelişmelere şahit olunduğunu dile getirdi.

ERDOĞAN: "NURİ DEMİRAĞ PES ETMEDİ"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (32)

Android Uygulaması ~ 3 yıl önce
akıl'sız rumuzlu kişiye,beğenmiyorsan ülken israile gidersin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 3 yıl önce
Nuri bey i bilerek ve kasten engellediler kabul edin. Dışarıdan bize satmak için içeriden hain bulmaları zor değildi. Devrim otomobili de yapıldı. Efsane yalanlar devam ediyor. O araba bilerek ve kasten urettirilmedi. Bir devlet isterse yapar. Ama korku ama stratejik deyin uretilmedi. Müzeye kaldırıldı. Bugün de aynısı tezgahlaniyor. Iran arabanın motorunu fransadan alıyor inanmaya ikco ya baksın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 3 yıl önce
Airlineda askeri pilot istemiyoruz...! askerler kislaya siviller linea!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yapıyoruz ~ 3 yıl önce
bizde yapıyoruz CASA, Airbus, Boieng, Yakıt Nakliye uçakları ve AWACS bunlar zaten türkiye de yapılıyor!!! biz bunları istoç snaayide yapıyoruz:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000