01 Temmuz 2014, Salı 10:40:26

BU VIP BAŞKA VIP

Havalimanlarındaki VIP salonları “listede olan da olmayan da giriyor” eleştirileriyle gündeme geliyor. Esenboğa Havalimanı’na yapılan yeni bina ile Cumhurbaşkanı ve Başbakan, ‘daha özel geçiş’ yapacak.
  • Masrafları , hizmeti alanlar tarafından ödenmeyen ve vatandaşın cebinden çıkan bir VIP hizmeti allah katında da adilmidir? Cennet te veya cehennemde de VIP hizmeti varmıdır acaba?
  • 3. DUNYA ulkelerine bile ozenmeye mecbur kalacagimizin isareti bir uygulama. KRALLIK uygulamasi! Asarim keserimle ulke yonetiliyor, bir Turk olarak bu yonetimden UTANIYORUM.
  • Trabzondaki vipten muhtarlar bile geciyorsa demekki orada ilerleme var demektir,oradakiler anlamış bu vip işinin saçma oldugunu
  • VIP salonları iş bağlantı mekanlarıdır, ne kadar gözden uzak olursa o kadar iyidir; VIP miş...

Havalimanlarındaki VIP salonları “listede olan da olmayan da giriyor” eleştirileriyle gündeme geliyor. Esenboğa Havalimanı’na yapılan yeni bina ile Cumhurbaşkanı ve Başbakan, ‘daha özel geçiş’ yapacak.

Üst düzey devlet görevlileri, belediye başkanları, devlet sanatçıları için havalimanlarında kullanılan Çok Önemli Kişi (VIP) salonlarına bir yenisi eklendi. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, kalabalık olmasından şikayet ettiği VIP salonlarına, bir yenisi eklendi.  Ankara Esenboğa Havalimanı’nda yapılan yeni ek binayı sadece Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Meclis Başkanı kullanabilecek.

3 YILDA TAMAMLANDI

Esenboğa Havalimanı Başmüdürü Selay Mürey,  ismi “ Devlet Konukevi” olarak geçen yeni salonun bir ay önce açıldığını belirterek, “Yeni konukevi kullanılmaya başlandı. Türkiye’nin yanı sıra yabancı ülkelerin Cumhurbaşkanları, Başbakanları da bu yeni konukevinden yararlanabiliyor. Bu görevdeki kişiler dışında bir kullanım olmayacak” dedi. Mürey, halihazırda kullanımda olan VIP salonunda da pist çalışmaları ile birlikte yenileme çalışmaları yapılacağını bildirdi. VIP salonlarını Türkiye genelinde yılda yaklaşık 200 bin kişinin kullandığı tahmin ediliyor. En sık kullanılan VIP salonların başında ise aylık ortalama 15 bin konuk ile Atatürk Havalimanı VIP salonu yer alıyor. Sadece Cumhurbaşkanı ve Başbakanın kullandığı salonlar ilk olarak Atatürk Havalimanı’nda faaliyete geçirilmişti.

PROTOKOL PROSEDÜRÜ

VIP salonları, Başbakan Erdoğan’ın “kalabalık” tepkisinin dışında zaman zaman muhalefet milletvekillerinin eleştirilerine ve soru önergelerine de konu oluyor. VIP salonlarının genel amacı, belirlenen kişilerin yurt dışına giriş ve çıkışları sırasında güvenlik önlemlerinin alınması, karşılanma ve uğurlanma gibi protokollerin yerine getirilmesinden oluşuyor. VIP salonlarından yararlanabileceklerin listesi, Başbakanlık Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü’nce belirlenirken, işleyişin takibi, İçişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ile Denizcilik, Haberleşme ve Ulaştırma Bakanlıkları ile yapılıyor. Emniyet güçleri tarafından kontrol edilen salonlara, belirlenen liste dışındaki yolcular alınmıyor.

Başbakan Tayyip Erdoğan, 2010 yılında İstanbul gezisi sırasında Atatürk Havalimanı’na gelişinde VIP’teki kalabalık üzerine tepki göstermişti. VIP salonunu kullanmayacağını bildiği kişilerin de salonda olması üzerine İstanbul Valisi ve Emniyet Müdürü’nün çağrılması direktifini veren Başbakan Erdoğan, VIP salonları ile ilgili vali ve emniyet müdürlerine talimat vererek, bundan böyle genelgelerin dışında bir kişinin geçmesi, bunları kendisinin görmesi veya bir şikâyetin kendisine ulaşması halinde sorumlular hakkında gereken işlemi bizzat yapacağı uyarısında bulunmuştu. Başbakan Erdoğan, ayrıca kişisel olarak bu işi takip edeceğini de söylemişti. (Hürriyet)

BU VIP BAŞKA VIP

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (17)

iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Masrafları , hizmeti alanlar tarafından ödenmeyen ve vatandaşın cebinden çıkan bir VIP hizmeti allah katında da adilmidir? Cennet te veya cehennemde de VIP hizmeti varmıdır acaba?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 4 yıl önce
3. DUNYA ulkelerine bile ozenmeye mecbur kalacagimizin isareti bir uygulama. KRALLIK uygulamasi! Asarim keserimle ulke yonetiliyor, bir Turk olarak bu yonetimden UTANIYORUM.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bir Çalışan ~ 4 yıl önce
O zaman yönetiminden utanmayacağınız bir ülkeye gidin orada yaşayın bu yönetim değişene kadar. Tamam mı tahammülsüz arkadaşım?
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Trabzondaki vipten muhtarlar bile geciyorsa demekki orada ilerleme var demektir,oradakiler anlamış bu vip işinin saçma oldugunu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
VIP ~ 4 yıl önce
VIP salonları iş bağlantı mekanlarıdır, ne kadar gözden uzak olursa o kadar iyidir; VIP miş...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000