05 Nisan 2010, Pazartesi 11:54:37

BÖYLE SKANDAL OLMAZ

Atatürk Havalimanı'ndaki ruhsatsız işyerinde yedek parça satışı ve teknik bakım hizmeti veren Sas Aviation adlı şirketin, bazı havayolu şirketlerine yetkisi olmamasına rağmen bakım yaptığı ortaya çıktı. Gündemi sarsacak skandal haberi AirportHaber, belgeleriyle ortaya koyuyor.
  • Salih zeki ozturk artik usa cezaevinde.. Gecmisler olsun..
  • Öncelikle eleştiri ya da yorum yapanlar adını soyadını yazması bir cesarettir.Kemal İnce ye eleştiri ya da yorum yazanlar şunu çok iyi bilmelidirki 35 yılını havacılıkta geçirmiş kendi branşında Kmal İnce bir markadır.Bu markayla çalışmakta ayrıcalıktır.
  • Kemal İnce'yi tercih etmek gibi bir şansım olmadı.Tercih hakkım olsaydı Kemal İnce olurdu.Havacılıktan pek anlamam.İlgi alanım edebiyat,özellikle atasözleri :Bir deli kuyuya taş atmış,kırk akıllı çıkaramamış.Meyve veren ağaç taşlanır.Sular bulanmadan durulmazzzzz.Bilmem anlatabildim mi?
  • Teşekkürler airport haber lütfen burada kalmasın düşen World Focus'un uçağında da bu ihmaller varsa ölen onca insanın ruhlarını rahatlatmak için gereği yapılsın.Hepsine Allah Rahmet eylesin.

Uçak Mühendisi Salih Zeki Öztürk'ün, Atatürk Havalimanı'nda kurduğu şirketle, bazı havayollarına JAR-145 bakım yetkisi olmamasına rağmen teknik bakım hizmeti verdiği ortaya çıktı.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne ruhsat almak için 2007 yılında başvurusunu yapan ancak gerekli prosedürler sağlanamadığı için ruhsat alamayan SAS Havacılık, buna rağmen faaliyetlerini gizlice yürütmeye başladı.

Atatürk Havalimanı apronundaki üç katlı binada faaliyet gösteren şirket, hem yedek parça satışı yaptı hem de bazı şirketlere teknik bakım hizmeti verdi. Şirket, bir taraftan faaliyetlerine devam ederken bir taraftan da SHGM'ye başvurularını yineledi.

Ancak, SHGM'den bir türlü ruhsat ve dolayısıyla JAA-FAA-EASA yetkisi alamayan SAS Havacılık, ikinci şoku Devlet Hava Meydanları'ndan gelen haberle yaşadı. SHGM'nin uyarısıyla DHMİ, SAS Havacılık'ın yasadışı faaliyet gösterdiği gerekçesiyle Atatürk Havalimanı'ndan çıkarılması için tebligat yaptı. Tahliye gerçekleşmeyince DHMİ, SAS Havacılık'ı mahkemeye verdi.

Ayrıca, SAS Havacılık adına görev yapan havaalanı personelinin de Apron Giriş (A/T) kartlarını iptal etti. Herhangi bir hırsızlık olayına karşı sadece SAS Havacılık'ın sahibi Salih Zeki Öztürk ile iki çalışanın kartlarının devam etmesine izin verildi.

22 çalışanı bulunan SAS Havacılık, birçok çalışanıyla yollarını ayırdı. Yeşilköy'de de bir ofis kiralayan şirket, faaliyetlerini havalimanı dışından da yürütmeye devam etti.

Tüm bu sorunlar yaşanırken SAS Havacılık, Atatürk Havalimanı'nda ruhsatlı şirket gibi müşterilere hizmet vermeyi sürdürdü. Şirketin sahibi Salih Zeki Öztürk, uçak yedek parçası alım satımının yanı sıra aracılık ve teknik bakım hizmetlerini de el altından yürüttü.

Üç yıldır gizlice yürütülen bu usulsüzlük, AirportHaber'e gelen ihbarla ortaya çıktı.

Sektörün tek haber kaynağı AirportHaber, olayla ilgili belgelere kısa sürede ulaştı. Elde edilen belgeler skandalın boyutlarını açıkça ortaya koyar nitelikteydi.

Havacılık güvenliğini ve emniyetini gözardı eden şirketlerin, insan yaşamını nasıl hiçe saydığını açıkça gözler önüne seren belgeler, bakım hizmetlerinin nasıl ucuza mal edildiğini gösteriyor. Yetkisiz ve ne olduğu belli olmayan bir şirkete uçaklarını emanet eden şirketler arasında, bir dönem Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği TÖSHİD'in başkanlığını da yapan Yavuz Çizmeci'nin sahibi olduğu ACT Havayolları da bulunuyor.

ACT Havayolları'nın, ucuza mal etmek için uçaktaki bazı komponent bakımları SAS Havacılık'a yaptırdığı, böylelikle normal koşullarda ödemesi gereken bakım ücretinin çok altında maliyetle uçakları sefere verdikleri ortaya çıktı. Uçuş emniyetini doğrudan riske eden bazı komponentlerin de yine bakım yetkisi bulunmayan SAS Havacılık'ta bakımlarının yapıldığı tespit edildi.

ACT Havayolları'nın yanı sıra Saga Havayolları'nın da benzer şekilde uçaklarının  bazı bakımlarını burada yaptırdığı belirlendi.

Bu arada SAS Havacılık'ta yapılan bakım hizmetlerinden şirketlerin üst düzey yöneticilerinin haberdar olmadığı, SAS HAvacılık'ın sahibi Salih Zeki Öztürk'ün şirketlerin teknik departmanlarındaki yöneticilerle kurduğu yakın ilişkileri kullanarak bakımları kendi şirketine yönlendirdiği öne sürüldü.


Bütün bu iddiaları sorduğumuz SAS Havacılık'ın sahibi Salih Zeki Öztürk, başta iddiları reddetse de bazı bakımların yardımlaşma ve arkadaşlık ilişkileri çerçevesinde kendileri tarafından yapıldığını ancak sertifiye işlemlerinin yetkileri olmadığı için başka şirketlerce yapıldığını kaydetti.

Şimdi akıllara gelen ve cevap bekleyen sorular şunlar:

- SHGM'nin ruhsat vermediği DHMİ'nin aprondan çıkarmak için mahkemeye verdiği şirkete havayolu şirketlere neden bakım yaptırdı?

- SAS Havacılık adına düzenlenen müşteri formlarında adı ve imzası bulunan Kemal İnce adlı teknisyen kimdir? Hangi yetkiyle bakım belgesine imza atmaktadır?

- SAS Havacılık'ın, normal zamanlarda faaliyetlerini sürdürdüğü, DHMİ'nin yapacağı denetlemelerden önce de ekipmanların üzerlerini örterek kamufle ettiği doğru mudur? Birileri denetlemeler öncesinde şirket yöneticilerini uyardı mı?

- 2007'de kurulan SAS Havacılık, 30 Kasım 2007'de Isparta'da düşen yine Yavuz Çizmeci'ye ait World Focus Havayolları uçağının komponent bakım hizmetleride oradan mı çıkmıştır.

- Afganistan'da pistten çıkarak sol iniş takımı kırılan ACT Havayolları uçağının söz konusu iniş takımı da SAS Havacılık'tan mı alınmıştı? ( Salih Zeki Öztürk, ACT Havayolları'na çok sayıda yedek parçanın yanı sıra bir adet de iniş takımı sattığını söyledi.) Bu çıkma komponentler faal kartı olmadan nasıl satılabilmektedir.

-  ACT ve Saga Havayolları'nın dışında bu şirkete uçaklarının bakımını yaptıran başka şirketler de var mıdır?

- SAS Havacılık şirketi adına apron kartı çıkaramayan bazı teknisyenlere ve çalışanlara başka şirketler üzerinden apron kartı çıkarıldı mı?

Belge 1

Belge 2

Belge 3


Belge 4

Belge 5

Belge 6

Belge 7

Belge 8

Belge 9

Belge 10

Belge 11

©AirportHaber ÖZEL

BÖYLE SKANDAL OLMAZ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (95)

İsim / Rumuz ~ 5 yıl önce
Salih zeki ozturk artik usa cezaevinde.. Gecmisler olsun..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Öncelikle eleştiri ya da yorum yapanlar adını soyadını yazması bir cesarettir.Kemal İnce ye eleştiri ya da yorum yazanlar şunu çok iyi bilmelidirki 35 yılını havacılıkta geçirmiş kendi branşında Kmal İnce bir markadır.Bu markayla çalışmakta ayrıcalıktır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Kemal İnce'yi tercih etmek gibi bir şansım olmadı.Tercih hakkım olsaydı Kemal İnce olurdu.Havacılıktan pek anlamam.İlgi alanım edebiyat,özellikle atasözleri :Bir deli kuyuya taş atmış,kırk akıllı çıkaramamış.Meyve veren ağaç taşlanır.Sular bulanmadan durulmazzzzz.Bilmem anlatabildim mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Teşekkürler airport haber lütfen burada kalmasın düşen World Focus'un uçağında da bu ihmaller varsa ölen onca insanın ruhlarını rahatlatmak için gereği yapılsın.Hepsine Allah Rahmet eylesin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000