15 Ekim 2008, Çarşamba 09:54:57

ATATÜRK HAVALİMANI'NDA UÇAK PİSTTEN ÇIKTI

Atatürk Havalimanı bu sabah saatlerinde facianın eşiğinden döndü. Romanya tecsilli Tarom Havayollarına ait bir uçak pistten çıktı.
  • Yorumunuz... a310 ları boeing 707 leri bile bu piste indiriyorlar. bu bir degil 2 degil. pilot inemiyecegi pistte pas gecmeyince kendisini florya tarlasinda buluveriyor. Galiba havaci sirkeler elden cikarmak istedikleri ucaklari LTBA 6-24 pistine gonderiyor kisa yoldan kurtulmus oluyorlar. Ozellikle de havanin kapali ve yagisli oldugu gunlerde. 6-24 e inen ucaklari gordugum kadariyla 36-18'lere gore biraz zorlaniyorlar. LTBA dan bir duzenleme yoksa pilotlar ve Sirketlerden de sikayet yoksa bu haberleri daha da izleyecegiz gibi.
  • 15 Ağustos sabahı Ercan-İstanbul uçuşu sırasında A321 tipi uçağımız İstanbul Atatürk Havaalanı 06-24 pistine Florya tarafından normal olarak teker koymuştu. Uçağımız pist sonuna yaklaştığında döneceğimiz taxi yolunu gördüm. Fakat bir problem vardı. Uçak hala daha hızla ilerliyordu. Tam o sırada uçaktan tuhaf sesler gelmeye başladı ki sanırım aşırı derecede fren yapıyordu çünkü uçak içerisindeki tüm yolcular kısa sürede olsa öne doğru savruldular. O an kesinlikle pistden çıkacağımızı düşünmüştüm. Tam olarak pist sonundaki taxi yoluna geldiğimizde uçak hızlı bir şekilde taxi yoluna doğru dönüş gerçekleştirdi. Uçak içerisinde herkesin yüzünde biranda olsa tuhaf bir ifade oluşmuştu. O gün akşama kadar tekrar tekrar o an aklıma geliyordu... Gerçekten kötü bir tecrübeydi...
  • arkadaşlar olayı baştan sona en yakından gördüm uçak taksi falan yapmıyordu piste tekerleklerini geç koydu thrust reverser larıda erken kapattı duracağını zannetti olay bundan ibarettir.
  • külliyen insan ziyanısınız ya.. :)

Atatürk Havalimanı sabah saatlerinde yine talihsiz bir olayla karşı karşıya kaldı.

Tarom Havayolları'na ait Bükreş-İstanbul seferini yapan Boeing 737-700 tipi yolcu uçağı, Ataköy tarafındaki 06-24 olarak bilinen pistten Atatürk Havalimanı'na iniş yaptıktan sonra yolcularını indirmek üzere taksi yaparken pistten dışarı çıktı.

Alınan bilgilere göre, uçağın içerisinde 83 yolcu ve 7 mürettebat bulunduğu belirtildi. 

Uçağın pistten çıkış sebebi hakkında resmi bir açıklama yapılmazken, yağış nedeniyle kayganlaşan zeminin uçağın pistte tutunamamasına yol açmış olabileceği tahmin ediliyor.

Uçakta bulunan yolculardan yaralanan olmadığı ve çoğunluğunun Romanya’da yaşayan Azeri asıllılar olduğu öğrenilirken, yolculardan bazıları tahliye sırasında korkmadıklarını belirterek “Allah bizi korudu” dediler.

Azeri yolcuların Azerbaycan’da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimleri için İstanbul’a oy kullanmaya geldikleri öğrenildi.

Tarom

Tarom Havayolları

Tarom

Tarom

Tarom

Tarom

Tarom

Tarom

Tarom

Tarom

ATATÜRK HAVALİMANI'NDA UÇAK PİSTTEN ÇIKTI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

Rumuz ~ 10 yıl önce
Yorumunuz... a310 ları boeing 707 leri bile bu piste indiriyorlar. bu bir degil 2 degil. pilot inemiyecegi pistte pas gecmeyince kendisini florya tarlasinda buluveriyor. Galiba havaci sirkeler elden cikarmak istedikleri ucaklari LTBA 6-24 pistine gonderiyor kisa yoldan kurtulmus oluyorlar. Ozellikle de havanin kapali ve yagisli oldugu gunlerde. 6-24 e inen ucaklari gordugum kadariyla 36-18'lere gore biraz zorlaniyorlar. LTBA dan bir duzenleme yoksa pilotlar ve Sirketlerden de sikayet yoksa bu haberleri daha da izleyecegiz gibi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kıbrıslı ~ 10 yıl önce
15 Ağustos sabahı Ercan-İstanbul uçuşu sırasında A321 tipi uçağımız İstanbul Atatürk Havaalanı 06-24 pistine Florya tarafından normal olarak teker koymuştu. Uçağımız pist sonuna yaklaştığında döneceğimiz taxi yolunu gördüm. Fakat bir problem vardı. Uçak hala daha hızla ilerliyordu. Tam o sırada uçaktan tuhaf sesler gelmeye başladı ki sanırım aşırı derecede fren yapıyordu çünkü uçak içerisindeki tüm yolcular kısa sürede olsa öne doğru savruldular. O an kesinlikle pistden çıkacağımızı düşünmüştüm. Tam olarak pist sonundaki taxi yoluna geldiğimizde uçak hızlı bir şekilde taxi yoluna doğru dönüş gerçekleştirdi. Uçak içerisinde herkesin yüzünde biranda olsa tuhaf bir ifade oluşmuştu. O gün akşama kadar tekrar tekrar o an aklıma geliyordu... Gerçekten kötü bir tecrübeydi...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
umut_fb ~ 10 yıl önce
arkadaşlar olayı baştan sona en yakından gördüm uçak taksi falan yapmıyordu piste tekerleklerini geç koydu thrust reverser larıda erken kapattı duracağını zannetti olay bundan ibarettir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
zart ~ 10 yıl önce
külliyen insan ziyanısınız ya.. :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000