30 Temmuz 2015, Perşembe 14:55:47

Atatürk Havalimanı'nda küçük uçak krizi!

Atatürk Havalimanı’na gelecek küçük uçaklara gece saatleri için slot verildiği ve bunun da ciddi bir risk oluşturduğu iddia edildi.
  • Atc ler kullanabiliyorsa inisiyatifini kullansin. Vfr kosullarda inis kalkis versin. Slot veriliyor verilmiyor tartismasina gerek yok.
  • Tehlikeli olmaz o meydan da vfr olmaz tehlikeli de ondan bosuna emniyetsizlik yapmayin
  • Kamyon ile nakil eylesinler.
  • "Aletli Uçuş Kurallarına(IFR) göre uçuş planı sunan tüm uçuşlar slota tabidir ve kapasite kriterleri çerçevesinde değerlendirilecektir. Görerek Uçuş Kurallarına (VFR) göre uçuş planlayan hava araçlarının tamamı ATC ünitelerinin ön müsaadesini ve uygun kalkış veya iniş saatlerini aldıktan sonra uçuş planı sunacaklardır." Atıp tutmadan once belgelere baksak iyi olur. AHL için vfr uçuşların özel izne tabi olduğunu görebiliriz.

Türkiye’nin en yoğun meydanı olan Atatürk Havalimanı’nda bu kez de küçük uçak krizi yaşanıyor. Havalimanına gelecek tek motorlu uçaklar için notam yayınlandığı ve gece saatleri için slot verilmesinin yanı sıra IFR ile (aletli iniş) iniş istenmesinin uçaklar için risk oluşturduğu ileri sürüldü.

Bu uygulamanın yolcu uçakları için uygulandığı ve küçük uçaklar için zorlayıcı olduğu ifade edilirken, özellikle tek motorlu uçaklarda çok yüksek irtifalara tırmanma anlamına geldiği için ciddi tehlikelere davetiye çıkarabileceği ileri sürüldü. Küçuk uçakların bu şartlarda uçurulmasının kazalara davetiye çıkarabileceğinin de altı çizildi.

Küçük uçaklar için gece saatlerinin ve aletli inişin risk oluşturduğu vurgulanırken, küçük uçak pilotlarının  bu duruma tepki gösterdiği öğrenildi.

AirportHaber’in DHMİ kaynaklarından edindiği bilgiye göre ise; söz konusu durumun uzun bir süredir uygulandığı ve yeni bir uygulama olmadığı, meydanın çok yoğun olması sebebiyle gece saatlerine slot verildiği kaydedildi.

Ayrıca notamın görerek uçuşa uygun olmadığı ve bu nedenle aletli iniş için uygunluk verildiği öğrenildi.

©AirportHaber

 

Atatürk Havalimanı'nda küçük uçak krizi!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (19)

Madem oyle ~ 3 yıl önce
Atc ler kullanabiliyorsa inisiyatifini kullansin. Vfr kosullarda inis kalkis versin. Slot veriliyor verilmiyor tartismasina gerek yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vfr miyafar olmaz ~ 3 yıl önce
Tehlikeli olmaz o meydan da vfr olmaz tehlikeli de ondan bosuna emniyetsizlik yapmayin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CEO ~ 3 yıl önce
Kamyon ile nakil eylesinler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
munferit ~ 3 yıl önce
"Aletli Uçuş Kurallarına(IFR) göre uçuş planı sunan tüm uçuşlar slota tabidir ve kapasite kriterleri çerçevesinde değerlendirilecektir. Görerek Uçuş Kurallarına (VFR) göre uçuş planlayan hava araçlarının tamamı ATC ünitelerinin ön müsaadesini ve uygun kalkış veya iniş saatlerini aldıktan sonra uçuş planı sunacaklardır." Atıp tutmadan once belgelere baksak iyi olur. AHL için vfr uçuşların özel izne tabi olduğunu görebiliriz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000