07 Ocak 2016, Perşembe 14:22:13

Atatürk Havalimanı'nda bir kez daha terminal krizi

Atatürk Havalimanı’nda bu kez iç hat yolcuları dış hatlara bırakıldı. Hata son anda fark edildi, yolcular otobüslerle iç hatlara götürüldü.
  • dun 23 55 madrid ist ucagindan 05 gibi indik, otobusten sonra direk hicbir boarding pass ,pasaport kontrolu olmadan yuruyen merdivenden transit alanina girdik, ben kktc ye transit oldugundan sorun olarak gormedim,ucusumu bekledim fakat transit alaninda bagaj arayan arkadas vardi..
  • bunun tek sebebi defalardır aynı şeyleri yapmaları....yani iç hatlara dış hat...dış hatlara iç hat uçakların devamlı alınması..çalışanlarda akılmı kalır.bunu planlıyanlar ne kullanıyor
  • artık bu olay haber değeri taşımıyor... bir gün kriz çıkmazsa onu haber yapın!
  • Yeterki Atatürk havalimani kötüleme altinda olsunda icleri rahatlasin

Atatürk Havalimanı’nda terminal karışıklığı olaylarına bir yenisi daha eklendi.   THY uçaklarının körük değişiklik bilgilerinin sisteme yanlış girilmesinden kaynaklanan hata son anda fark edildi. İlginç olay şöyle gelişti:

TK2313 sefer sayılı İzmir-İstanbul ve TK2 sefer sayılı New York-İstanbul Airbus 330 tipi uçakları ard arda Atatürk Havalimanı’na teker koydu.  İzmir’den gelen uçağın 214 numaralı yolcu köprüsüne yanaştırılması planlandı. Ancak uçak havada yıldırım çarpması sonrası hasar aldığı için köprü yerine doğrudan yeni hangara gitmek istediğini bildirdi.

Bunun üzerine 214 numaralı köprüye de TK2 New York uçağının yanaştırılması kararlaştırıldı.  Uçakların son anda değiştirilen yeni park pozisyonları ramp kule rota sisteminde ve Uçuş Harekat Kontrol Merkezi’nde değiştirildi. Ancak kulenin yer radar sisteminde değişiklik yapılmadı. Bunun üzerine kule İzmir uçağını 214 numaralı köprüye aldı.  Bu arada aynı tip TK2 New York uçağı iniş için alçaldı. 

Park pozisyonu uçuş harekat kontrol sisteminde normal olarak 214 olduğu için karşılamak için personel yönlendirildi. Körük operatörü körükte New York uçağı olduğunu düşünerek uçağı körüğe yanaştırdı.  NewYork uçağı yolcuları zmir yolcuları sanılarak  dış hatlara yönlendirildi.

Yolcuların tamamı terminalden içeri girmeden büyük yanlışlık fark edildi. Uçaktan henüz inmeyen yolcular iç hatlar yönlendirildi. Diğer yolcular da otobüslerle iç hatlara alındı.

Dış hat devamlı transit yolcuların kapılarında ise kontrolleri yapıldıktan sonra uçuşlarına yönlendirildi.

©AirportHaber

Atatürk Havalimanı'nda bir kez daha terminal krizi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (35)

ztk ~ 2 yıl önce
dun 23 55 madrid ist ucagindan 05 gibi indik, otobusten sonra direk hicbir boarding pass ,pasaport kontrolu olmadan yuruyen merdivenden transit alanina girdik, ben kktc ye transit oldugundan sorun olarak gormedim,ucusumu bekledim fakat transit alaninda bagaj arayan arkadas vardi..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bakil ~ 2 yıl önce
bunun tek sebebi defalardır aynı şeyleri yapmaları....yani iç hatlara dış hat...dış hatlara iç hat uçakların devamlı alınması..çalışanlarda akılmı kalır.bunu planlıyanlar ne kullanıyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ramp&kule ~ 2 yıl önce
bunu planlayanların birşey kullanmasına gerek yok.Dışarıdan bakınca sizin mantığınıza göre iş çözülür dışhat uçuğı dışhata içhat uçağıda içhata ver..Ama iş öyle olmuyor belli sayıda köprü ve 1000'in çok üzerinde uçuş söz konusuysa köprülere belli kurallar dahilinde uçak alabiliyorsunuz ve bunu yaparkende uçağın gelişi içhat gidişi dışhat veya tam tersi olabiliyor.Yani bağlantı uçuşa göre de planlama yapılıyor.yani içhat gelen uçak içhat gitse veya dışhat gelen dışhat ona rağmen plan bu şekilde yapılsa ok.Ama işi bilmeden yorumlamak doğru sonuca götürmüyor.
igs ~ 2 yıl önce
artık bu olay haber değeri taşımıyor... bir gün kriz çıkmazsa onu haber yapın!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vatandas ~ 2 yıl önce
Yeterki Atatürk havalimani kötüleme altinda olsunda icleri rahatlasin

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000