04 Eylül 2008, Perşembe 22:35:39

Atatürk Havalimanı için müthiş pazarlık

Atatürk Havalimanı'ndaki askeri bölgeler için büyük bir pazarlık yapılıyor.
  • pazarlık konusu bu arazi geçmişte zaten DHMI'ye aitmiş. Güvenliğini sağlayamadığı için TSK'ne kendi isteği ile devretmiş. Tam 'Türk işi' bir olay ne denirki. Geleceği ön görmek buna denir. Bu araziyi geçmişte TSK'ne devreden siyasetci ve bürokratların heykelinin bu araziye yapılmasını öneriyorum.

İstanbul son yıllardaki en müthiş arazi pazarlıklarından birine sahne oluyor. Eğer mutabakat sağlanırsa, Atatürk Havalimanı’nda askerlere ait yaklaşık 1 milyon metrekarelik özel alan Devlet Hava Meydanları’na geçecek.

Böylelikle, özellikle artan hava trafiği ve yoğunluk nedeni ile bulunduğu bölgeye sığmayan sivil havacılık da büyük bir rahatlama içine girecek. Ancak, asıl kritik nokta da burada devreye giriyor.

Çünkü, askerler, mağdur olmamak ve mevcut operasyonları yürütebilmek için ellerindeki bu paha biçilmez arazi için bazı şartlar öne sürüyor.

Alınan bilgiye göre, bir süreden beri devam eden zorlu görüşmelerde askerler, Yeşilyurt tarafındaki hangarlar, karargah ve tesislerin üzerinde bulunduğu arazi karşılığında sivillerden, 100’e yakın lojmanın yeniden yapılması, MİT’in Atatürk Havalimanı içinde bulunan arazisi ile diğer bazı kolaylıkların sağlanmasını istiyor.

Fakat iş sadece bu kadarla kalmıyor. Çünkü, görüşmeleri, milyar dolarlık pazarlık haline getiren süreç ise askerlerin, Yeşilyurt’ta Hava Harp Okulu’nun hemen yanında bulunan TOKİ’nin elinde bulunan ve paha biçilemeyn eski C Motelleri arazisi ile uzantısını da istemeleri.

Okul arazisinin hemen yanında bulunan bu alan, eğitim ve askeri tesislerin kurulması amacıyla düşünülüyor.

İSTANBUL TRAFİĞİNE SOLUK ALDIRACAK ÖNERİ

Önemli bir dip not daha. Geçtiğimiz haftalarda, İstanbul’a gelen İran Lideri Ahmedinejad için alınan güvenlik tedbirleri nedeni ile yaşanan trafik kabusu hala akıllarda. Bu nedenle, şimdi başta İstanbul Büyükşehir Belediyesi olmak üzere şehir yönetimi, Hava Harp Okulu’nun deniz üstü olanaklarını VIP iskelesi olarak kullanmak istiyor.

TEKLİF ASKERLERE İLETİLDİ

Böylece, Atatürk Havalimanına gelen yabancı önemli bir lider buradan çok yakında olan Hava Harp Okulu iskelesine getirilerek, İstanbul içinde istenen yere (örneğin Çırağan Sarayı) deniz yolu ile nakledilebilecek. Bu da yolların kapanması gibi bir durumu ortadan kaldırarak, İstanbul’a nefes aldıracak.

Bakalım, nefes kesen milyar dolarlık pazarlıkta, askerler havalimanındaki paha biçilmez 1 milyon metrekarelik arazilerini sivillere verecek mi? Ya da, eski C motelleri arazileri askerlere verilecek mi?

Metehan Demir

Atatürk Havalimanı için müthiş pazarlık

Facebook Yorum

Yorumlar

KK ~ 10 yıl önce
pazarlık konusu bu arazi geçmişte zaten DHMI'ye aitmiş. Güvenliğini sağlayamadığı için TSK'ne kendi isteği ile devretmiş. Tam 'Türk işi' bir olay ne denirki. Geleceği ön görmek buna denir. Bu araziyi geçmişte TSK'ne devreden siyasetci ve bürokratların heykelinin bu araziye yapılmasını öneriyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000