17 Ocak 2013, Perşembe 20:23:21

ALTINLI UÇAĞIN CEZASI KESİLDİ

Günlerdir kamuoyunu meşgul eden ve içindeki 1,5 ton altınla Atatürk Havalimanı'nda 17 gündür bekleyen kargo uçağı ile ilgili krizin çözümlendiği, evrakların gümrüğe teslim edildiği ve 152 liralık bir ceza uygulanacağı öğrenildi. Uçağın kalkışı ile ilgili olarak son noktaya gelindiği ve işlemlerin hızla devam ettiği bildirildi.
  • Sivil havacılık Türk Sivil havacılığına hizmet veren şirketleri denetlerken beyanda veya evrakta harf hatası olsa 10.000TL den başlayan cezalar kesiyor. Gümrük ve DHMI bu uçağa komik rakkamlar kesimiş. T.C. kanunlarının buralarının da düzenlenmesi lazım. Biri bunu AKP ye iletsin.
  • Nihayet sabah 06.00 kalkti
  • Havayolları kargo memurları, Hng firmaları kargo memurları onlarca uçağa bakım declerasyonlarda , özet beyanlar veriyorsunuz ne olmuştur acep.
  • ÖB önce gümrük muhafazaya beyanda bulunması lazım gelir, orjinali yoksa da kaptan, hava gemisinin temsilcisi, yada handlıng fırması beyanda bulunabilir. Tam komedi bilmiyenler kandırılıyor.

İstanbul Atatürk Havalimanı'na 17 gün önce yakıt ikmali ve personel değişimi için inen ve içinde 1,5 ton altın bulunan ULS Kargo uçağı ile ilgili olarak altının sahiplerinin, Gümrük Müdürlüğü tarafından istenen " Özet Beyan"ı yetkililere verdiği belirtildi.

BEYAN YETERLİYDİ

Kargo Gümrük Müdürlüğü yetkilileri ise konuyla ilgili olarak şunları söylediler:

"Söz konusu kargo şirketi bugün saat 16.00 itibariyle eksik evrakları olan 'Özet Beyan'ı ibraz etti. Böylece son noktaya gelindi. Uçağın kalkışıyla ilgili gerekli işlemlerini bitiriyoruz. Uçak evraklarda beyan edildiğine göre Dubai'ye gidecek. Zaten bu uçak transit bir uçak, bizim için gerekli evrakı beyan etmeleri yeterliydi. Uçağın gecikmesinden dolayı Türkiye Gümrük Bölgesine giriş yapan uçak için 67'nci maddede belirtilen sürelerden sonra, 'Özet Beyan' gecikmesinden kaynaklanan kanunun 241'inci maddesinin üçüncü fıkrasının (d) bendinde belirtilen miktarda para cezası alınacak. Bu ceza da gümrük için 152 TL yapıyor.Öyle iddia edildiği gibi içerisindeki altınların 3 katı filan değil. Bu cezanın da peşin ödenmesi halinde yüzde 25'lik bir indirimi var. Bu da yaklaşık 120 lira kadar yapıyor."

DHMİ’NİN CEZASI İSE 3 BİN 400 LİRA

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Atatürk Havalimanı Başmüdürlüğü yetkilileri de kargo uçağının 17 gündür apronda park ettiğini, bu süre 7 günü geçtiği için cezalı olarak günde 200 liradan 3 bin 400 lira alınacağını söylediler.

DHMİ Yetkilileri uçağın gümrük işlemlerini bitirdikten sonra Duba için uçuş izni alacağını ve bundan sonra uçacağını söylediler.

ALTINLI UÇAĞIN CEZASI KESİLDİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

KTŞ ~ 5 yıl önce
Sivil havacılık Türk Sivil havacılığına hizmet veren şirketleri denetlerken beyanda veya evrakta harf hatası olsa 10.000TL den başlayan cezalar kesiyor. Gümrük ve DHMI bu uçağa komik rakkamlar kesimiş. T.C. kanunlarının buralarının da düzenlenmesi lazım. Biri bunu AKP ye iletsin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 5 yıl önce
Nihayet sabah 06.00 kalkti

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bilen birisi ~ 5 yıl önce
Havayolları kargo memurları, Hng firmaları kargo memurları onlarca uçağa bakım declerasyonlarda , özet beyanlar veriyorsunuz ne olmuştur acep.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
amma da bilirmis ~ 5 yıl önce
arkadas yazdigin cumleyi bes kere okudum bir sey anlamadim.
Tam Komedi ~ 5 yıl önce
ÖB önce gümrük muhafazaya beyanda bulunması lazım gelir, orjinali yoksa da kaptan, hava gemisinin temsilcisi, yada handlıng fırması beyanda bulunabilir. Tam komedi bilmiyenler kandırılıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000