08 Kasım 2017, Çarşamba 17:18:09

AHL'de kule ile pilot arasında 'radyo yayını’ diyaloğu

Atatürk Havalimanı’nda pilotlar ile Hava Trafik Kontrolörlerinin iletişim için kullandığı frekansa radyo yayını karıştı.
  • Pilot kardeşim, uçuş hayatında ilk defa mı frekansına radyo karıştı. Sana daha iyi tanımla derken, çalan parça, radyo adı falan varmı diye soruyor. Çalan şarkı varsa şu şarkı diyeceksin ki, kontrolör teknik birimin radyoyu tespit etmesi için bilgi verecek. İlgili radyonun yayını düzenlenecek.artis artis konuşmuşsun ama işi bilmediğin aklına gelmemiş.
  • Pilot ve kule whatsap tan yazışsa olmazmı?
  • haehh heahh heah diye ilahi sesleri geliyordu radyodan
  • Yine mi hortladı bunlar ? Aklıma, 20 - 25 yıl önce, o zamanlar daha 18 olan pistin ILS sinyallerini bozan TEM bağlantı yolu üzerindeki tekstil fabrikalarının RF kurutucuları geldi. Şimdiki gibi bir havacılık tutkunu olarak kendi yaptığım alıcı ile 118.1' i dinlerken pilotların şikayetlerini duymuş, o fabrikalara servis veren bir elektronik mühendisi olduğum için, bu kurutucuların harmonik frekanslarının ILS frekansı ile çakıştığını anlamış ve ihbarda bulunmuştum. Bunun üzerine o bölgedeki fabrikalar yarım gün durdurulmuş ve gerçekten ILS'in düzeldiği görülmesi üzerine, tüm kurutucuların ayarları yaptırılıp, filtre takılmıştı. O dönemde herhalde pilotların dualarını almışımdır. Artık, 17 pistlerine iniş olmadığı, fabrikalar da buralardan taşındığı için, sorun kendiliğinden bitmiş oldu. Herkese Hindistan'dan saygılar.

Avrupa’nın en yoğun havalimanları arasında yer alan Atatürk Havalimanı’nda Hava Trafik Kontrol Kulesi ile bir uçağın pilotu arasında ilginç bir radyo diyaloğu yaşandı. Kule görevlileriyle irtibata geçen pilot, iletişim için kullandıkları frekansa radyo frekansının karıştığını belirtti.

Kule ve pilot arasında konuya ilişkin yaşanan o diyaloglar telsiz konuşmalarına da yansıdı. Pilot hava trafik kontrolörünü konu hakkında uyararak, “Radyo frekansı karışıyor bilginize" diye bilgi verdi.

Kule görevlisi ise,"Radyo frekansı karıştığını aldım bilgi vereceğim, daha net tanımlayabiliyor musunuz?" şeklinde konu hakkında detay istedi. Bunun üzerine pilot, "Radyo frekansını tam tanımlayamıyorum" dedi.

AHL'de kule ile pilot arasında 'radyo yayını’ diyaloğu

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (19)

Atc ~ 7 ay önce
Pilot kardeşim, uçuş hayatında ilk defa mı frekansına radyo karıştı. Sana daha iyi tanımla derken, çalan parça, radyo adı falan varmı diye soruyor. Çalan şarkı varsa şu şarkı diyeceksin ki, kontrolör teknik birimin radyoyu tespit etmesi için bilgi verecek. İlgili radyonun yayını düzenlenecek.artis artis konuşmuşsun ama işi bilmediğin aklına gelmemiş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
uçan kelle ~ 7 ay önce
Pilot ve kule whatsap tan yazışsa olmazmı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
reyis fm ~ 7 ay önce
haehh heahh heah diye ilahi sesleri geliyordu radyodan

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dd ~ 7 ay önce
Din dusmani. Senin gibileri...
Sürücü ~ 7 ay önce
Yine mi hortladı bunlar ? Aklıma, 20 - 25 yıl önce, o zamanlar daha 18 olan pistin ILS sinyallerini bozan TEM bağlantı yolu üzerindeki tekstil fabrikalarının RF kurutucuları geldi. Şimdiki gibi bir havacılık tutkunu olarak kendi yaptığım alıcı ile 118.1' i dinlerken pilotların şikayetlerini duymuş, o fabrikalara servis veren bir elektronik mühendisi olduğum için, bu kurutucuların harmonik frekanslarının ILS frekansı ile çakıştığını anlamış ve ihbarda bulunmuştum. Bunun üzerine o bölgedeki fabrikalar yarım gün durdurulmuş ve gerçekten ILS'in düzeldiği görülmesi üzerine, tüm kurutucuların ayarları yaptırılıp, filtre takılmıştı. O dönemde herhalde pilotların dualarını almışımdır. Artık, 17 pistlerine iniş olmadığı, fabrikalar da buralardan taşındığı için, sorun kendiliğinden bitmiş oldu. Herkese Hindistan'dan saygılar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
.... ~ 7 ay önce
Tsk ederiz herkes sizin gibi düşünceli olsa...
sürücüye ~ 6 ay önce
Abi bir tgs Hrkt ops olarak sizin gibi gerçekten tecrübeli ve bu mesleğe ilgili insanların bu işlerle uğraşması gerekliliğini düşünmekteyim malesef şu anda pek cok arkadaşımız kule yer uçuş işltme vs gibi birimlerde antenin ne oldugunu uhf vh vhf gibi terimlerin bile ne anlama geldiğinden bir haber li on batarya ayrımı yapamayacak derecedeler bunu kötülemek amacı ile yazmıyorum fakat bu meslek gerçektende gönüllülük esası ve ilgi isteyen bir meslek 20 25 yıl önce olası bir faciayı önlediğiniz için teşekkür ederim

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000