26 Mart 2015, Perşembe 13:25:36

AHL'DE BİR DRONE VAKASI DAHA

Atatürk Havalimanı'na iniş yapacak uçakların uçuş güvenliğini tehlikeye düşürecek şekilde yine bir uzaktan kumandalı kameralı helikopter(drone) uçurma daha yaşandı.
  • Arkadaslar,herseyde oldugu gibi Turk milleti bu iside sapittirdi,yahu keyif alinacak,bircok yaraticilik imkani olan bu hos hobby yi bile sorun haline getirdik,arkadaslar bu Drone olayina fazlasiyle hassas davranmak gerekir,sorumlu bir sekilde,ikinci,ucuncu sahislarin mahremiyet ve ozel yasam alanlarina girmeden,guvenlik ve kamu alanlari dikkate alinarak,ucmak lazim,aksi taktirde,3-5 sorumsuz sebebi ile bu guzelim teknoloji yasaklanacak,veya kisitlanacak,gercekten iyi niyetli ucurmak isteyenler zor durumda kalacak,lutfen her durumda,her zaman karsinizdakininde yerine kendinizi koymayi unutmayin,kim caminin onunde veya catisinda veya ozel mulkunde bir ucan kamera ister? Cok daha dikkatli arkadaslar...
  • Bir Oerlikon veya bir Snipper bu olayı halleder. Derhal Drone lar kontrollü bir şekilde vurulmalı, ya da uçuran sahipleri. Bak bakalım bir daha uçuruyorlar mı. Sonra Taksim de 3 tanesini sallandırmaya geçeceğiz. Şaka olarak yazdım ama, ATC ile koordineli olarak, tehlike yaratan bu oyuncakların havada imhası, sorumlunun bulunarak ağır şekilde hapis ile cezalandırılması haricinde birçözüm göremiyorum. Bunlara azıcık plastik patlayıcı yükleyerek uçak motoruna yutturulması bir faciaya neden olabilir, kaldıki patlayıcı yüklemeye bile gerek yok.
  • Sonucta bu dronlar belli bir mhz den yayılan sinyallerle kontrol edilen cihazlar, ILS hattının 2 derece altına ve ustune 30-40 derece sağına soluna bloke edici sinyal vererek bunlardan kurtulun. Bunca insanın hayatını bir kaç geri zekanın eline bırakmayın.
  • Kuşlar oraya fiemek serveat ama uzaktan kumdalu helikoğter neden yasak anlamıyorum

Atatürk Havalimanı'na iniş yapacak uçakların uçuş güvenliğini tehlikeye düşürecek şekilde yine bir uzaktan kumandalı kameralı helikopter(drone) uçurma daha yaşandı.

Çarşamba günü Atatürk Havalimanı'na iniş yapan bir uçağın pilotu, uçakların iniş yaklaşma hattında uçurulan, görüntü alan uzaktan kumandalı bir drone görünce durumu, Atatürk Havalimanı Kontrol Kulesi’ne bildirdi. Drone gören pilotun uyarısı üzerine ilgililer harekete geçerken, yetkililer durumu polise haber verdi. Polis, drone uçuran kişiyi ve cihazın nereden uçurulduğuyla ilgili arama çalışmalarına başlarken, pilotun konuyla ilgili kuleye bilgi vermesinin ses kayıtları da ortaya çıktı.

Pilot, "Piste göre bir mil pist uzantısı tam yaklaşma hattı 250 ile 300 feet arasında bir tane uzaktan kumandalı fotoğraf çeken cihaz var" şeklinde kule görevlisine bilgilendirmede bulundu. Daha önce de Atatürk Havalimanı üzerinde insansız hava aracı ile çektiği 12 dakikalık görüntüyü video paylaşım sitesi Youtube’a yükleyen bir kişi hakkında, uçuş emniyetini tehlikeye soktuğu gerekçesiyle hukuki süreç başlatılmıştı.

AHL'DE BİR DRONE VAKASI DAHA

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (17)

Drone ~ 3 yıl önce
Arkadaslar,herseyde oldugu gibi Turk milleti bu iside sapittirdi,yahu keyif alinacak,bircok yaraticilik imkani olan bu hos hobby yi bile sorun haline getirdik,arkadaslar bu Drone olayina fazlasiyle hassas davranmak gerekir,sorumlu bir sekilde,ikinci,ucuncu sahislarin mahremiyet ve ozel yasam alanlarina girmeden,guvenlik ve kamu alanlari dikkate alinarak,ucmak lazim,aksi taktirde,3-5 sorumsuz sebebi ile bu guzelim teknoloji yasaklanacak,veya kisitlanacak,gercekten iyi niyetli ucurmak isteyenler zor durumda kalacak,lutfen her durumda,her zaman karsinizdakininde yerine kendinizi koymayi unutmayin,kim caminin onunde veya catisinda veya ozel mulkunde bir ucan kamera ister? Cok daha dikkatli arkadaslar...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çözüm ~ 3 yıl önce
Bir Oerlikon veya bir Snipper bu olayı halleder. Derhal Drone lar kontrollü bir şekilde vurulmalı, ya da uçuran sahipleri. Bak bakalım bir daha uçuruyorlar mı. Sonra Taksim de 3 tanesini sallandırmaya geçeceğiz. Şaka olarak yazdım ama, ATC ile koordineli olarak, tehlike yaratan bu oyuncakların havada imhası, sorumlunun bulunarak ağır şekilde hapis ile cezalandırılması haricinde birçözüm göremiyorum. Bunlara azıcık plastik patlayıcı yükleyerek uçak motoruna yutturulması bir faciaya neden olabilir, kaldıki patlayıcı yüklemeye bile gerek yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 3 yıl önce
Sonucta bu dronlar belli bir mhz den yayılan sinyallerle kontrol edilen cihazlar, ILS hattının 2 derece altına ve ustune 30-40 derece sağına soluna bloke edici sinyal vererek bunlardan kurtulun. Bunca insanın hayatını bir kaç geri zekanın eline bırakmayın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 3 yıl önce
Kuşlar oraya fiemek serveat ama uzaktan kumdalu helikoğter neden yasak anlamıyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000