07 Eylül 2012, Cuma 13:53:11

AHL YENİ BİR REKOR DAHA KIRDI

3 Eylül 2012 Pazartesi günü toplam 1.132 uçağın iniş kalkış yaptığı havalimanında tüm zamanların uçak trafiği rekoru kırıldı.
  • teşekkürler sayın dr.çetingüç..havacılığın sadece pilotlardan ibaret olmayıp başka risk alan emek veren aktörlerin de olduğunu hatırlattığınız için..yazdıklarınızın cevabına gelince..yok yok ben en iyisi hiç cevap vermeyeyim
  • bu sene de rekor kırdık, pekiyi seneye ne olacak? uçakların arasındaki mesafe dahada mı düşürülecek? 3. havaalanı 5 yılda da bitmez. Tek çare yeni bir hub, bunun içinde genişlemeye uygun konumu ve anadolunun ortasında olması nedeniyle en iyi aday esenboğadır.
  • Ahl de kaza istemiyorsak, tek care Esenboga'yi 2.hub yapmak, 30 tane ucagi da ortadogu-avrupa transitleri icin Esenboga'da konuslandirmaktir. Yoksa sonuc 25 askerimizin Afyon'da yasadiklarina benzer. Birileri de sonra olay yerine gelip, hindistanda da oluyor; hersey ortada zaten soylenecek birsey yok gibi aciklamalar yapar. Matematik, fizik ve kimyayi zorlayamazsiniz. Dogaya da kafa tutamazsiniz. Umarim herkes aklini basina alir da, Ahl de bir kaza yasanmaz. Memlekette ilim, irfan sahibi adamlar siyasilerin yaninda eziliyorlar. Yazik.
  • Bu kadar iniş kalkışı uçaklar kendi kendilerine mi yapıyor? Onları havada ustaca yöneten (40 tilkinin hiçbirinin kuyruğunu diğerine dolaştırmadan oturtup kaldıran) birileri var; onlar Hava Trafik Kontrolörleri! Acaba iş stresleri, yorgunlukları, dinlenme olanakları, parasal tatminleri ne durumda? Sivil Havacılık Akademisi’nin yaptığı yorgunluk anketinde kontrolörlerin fiziki çalışma koşullarına dair sorunları, yorgunlukları, stresleri belirgin olarak ortaya çıkmıştı. AHL’de bir kaza istemiyorsak kuleye özen göstermek zorundayız.

 

Nisan ayında yolcu trafik sayısı ile Avrupa birincisi olan Atatürk Havalimanı, şimdi de uçak trafiğinde de rekorlara doymuyor.

Bugüne kadar en yoğun iniş-kalkış uçak trafiğinin 2008 yılında 929, 2010 yılında 932 ve 4 Eylül 2011 tarihinde 1.069 uçakla yaşandığı Atatürk Havalimanı'nda, 15 Haziran 2012 tarihinde tüm zamanların rekoru kırılarak, 24 saat içinde iniş ve kalkış yapan uçak sayısı 1.090’a ulaşmıştı. Böylece 2012 yılı içinde ilk rekoruna imza atan İstanbul Havalimanı’nda rekorlar arka arkaya gelmeye devam etti. 29 Haziran’da 1.097 uçağın iniş kalkış yaptığı havalimanına, 6 Temmuz’da da 1.119 uçak iniş kalkış yaptı.

Son rekor 3 Eylül’de

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda en son 17 Temmuz’da 24 saat içerisinde 1.127 uçağın iniş kalkış yapması ile yeni bir rekor kırılırken, 3 Eylül’de bu rekor da tarihe karıştı. 3 Eylül Pazartesi günü İstanbul Havalimanı’na 24 saat içerisinde 1.132 uçak iniş kalkış yaptı. Bir başka ifadeyle havalimanında her 75 saniyede bir uçak iniş kalkışı gerçekleşti.

Atatürk Havalimanı’nda 3 Eylül 2012 Pazartesi günü gerçekleşen yoğun hava trafiğinde, 553 uçak kalkış, 579 uçak da iniş yaptı. Uçak trafiğinde ulaşılan bu rekor ile bir günde Atatürk Havalimanı’nı kullanan yolcu sayısı ise 129 bin 760’ı buldu.

Atatürk Havalimanı sadece yolcu trafiği ile değil, yoğun uçak trafiği ile de Avrupa’nın en önemli Havalimanlarından biri olduğunu tescillemiş oldu. (AA)

AHL YENİ BİR REKOR DAHA KIRDI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

atc ~ 6 yıl önce
teşekkürler sayın dr.çetingüç..havacılığın sadece pilotlardan ibaret olmayıp başka risk alan emek veren aktörlerin de olduğunu hatırlattığınız için..yazdıklarınızın cevabına gelince..yok yok ben en iyisi hiç cevap vermeyeyim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
seneye ne olacak ? ~ 6 yıl önce
bu sene de rekor kırdık, pekiyi seneye ne olacak? uçakların arasındaki mesafe dahada mı düşürülecek? 3. havaalanı 5 yılda da bitmez. Tek çare yeni bir hub, bunun içinde genişlemeye uygun konumu ve anadolunun ortasında olması nedeniyle en iyi aday esenboğadır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sn.Cetinguc'e katiliyorum ~ 6 yıl önce
Ahl de kaza istemiyorsak, tek care Esenboga'yi 2.hub yapmak, 30 tane ucagi da ortadogu-avrupa transitleri icin Esenboga'da konuslandirmaktir. Yoksa sonuc 25 askerimizin Afyon'da yasadiklarina benzer. Birileri de sonra olay yerine gelip, hindistanda da oluyor; hersey ortada zaten soylenecek birsey yok gibi aciklamalar yapar. Matematik, fizik ve kimyayi zorlayamazsiniz. Dogaya da kafa tutamazsiniz. Umarim herkes aklini basina alir da, Ahl de bir kaza yasanmaz. Memlekette ilim, irfan sahibi adamlar siyasilerin yaninda eziliyorlar. Yazik.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dr. Muzaffer Çetingüç ~ 6 yıl önce
Bu kadar iniş kalkışı uçaklar kendi kendilerine mi yapıyor? Onları havada ustaca yöneten (40 tilkinin hiçbirinin kuyruğunu diğerine dolaştırmadan oturtup kaldıran) birileri var; onlar Hava Trafik Kontrolörleri! Acaba iş stresleri, yorgunlukları, dinlenme olanakları, parasal tatminleri ne durumda? Sivil Havacılık Akademisi’nin yaptığı yorgunluk anketinde kontrolörlerin fiziki çalışma koşullarına dair sorunları, yorgunlukları, stresleri belirgin olarak ortaya çıkmıştı. AHL’de bir kaza istemiyorsak kuleye özen göstermek zorundayız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000