10 Ocak 2012, Salı 08:00:05

AHL SERBEST BÖLGE DAVASI REDDEDİLDİ

CNR Holding AŞ’nin sahibi Ceyda Erem’in, “Atatürk Havalimanı Serbest Bölge inşaatı ve işletme ruhsatının iptali ve söz konusu arazinin eski hale getirilmesine” ilişkin idare işleminin hukuka aykırı olduğunu öne sürerek iptalini talep ettiği dava, İstanbul 8. İdare Mahkemesi tarafından reddedildi...
  • Kursat ortadan yok olunca metres yapayalniz kalmis, yazik..
  • hanımefendiye helal olsun. sırf kadın diye ketenpereye getirmeye çalıştılar ama kendileri yüce divanlık oldular. bir insanın üstüne bu kadar gidilmez. bir kadın iyi işler yapamaz mı neden hemen alaşağı etmeye çalıştılar.
  • aman diyiiim.. bu hanımla davalık olanlar dikkat etsin.. anladınız siz onu.. dağılabilirsiniz.. :))))
Ceyda Erem, Atatürk Havalimanı (AHL) İstanbul Serbest Bölge inşaatı ihalesini 2005 yılında aldı ve inşaaat çalışmaları için eski İTO Başkanı Mehmet Yıldırım’ın sahibi olduğu Yıltaş İnşaat şirketiyle anlaştı. Süreç içinde bazı aksiliklerle karşılaşan şirket, sık sık süre uzatımı istedi. İnşaat çalışmaları sürerken arazinin sahibi olarak gözüken Dış Ticaret Müsteşarlığı, Aralık 2010’da CNR Fuarcılık Şirketi’nin öngörülen sürede inşaatı tamamlayamadığı gerekçesiyle tahsis sözleşmesini iptal etti.

CNR Uluslararası Fuarcılık Şirketi adına Avukat Şevket Çelik, inşaat ruhsat süresinin 2012 biteceğini belirterek tahliye işleminin durdurulmasını istedi. 4 Ocak’ta İstanbul 8. İdare Mahkemesi’ne açılan dava 10 Ocak 2011’de sonuçlandı. Mahkeme, Bakanlık işleminin uygulanması durumunda telafisi imkansız zararlara yol açabileceğinden yürütmeyi durdurma kararı vererek araziyi CNR şirketine iade etti. Bakanlık bir süre sonra yürütmeyi durdurma kararının kaldırılması için aynı mahkemeye itiraz etti. 15 Şubat 2011’de toplanan yeni heyet, CNR lehine verilen yürütmeyi durdurma kararını kaldırdı.
 
‘Yönetmeliğe aykırı’
 
CNR, bu kez İstanbul 8. İdare Mahkemesi’nde Dış Ticaret Müsteşarlığı hakkında dava açtı. CNR, “2005’ten başlamak üzere 20 yıl süre için verilen faaliyet ruhsatının iptaline ve arazinin eski hale getirilmesine ilişkin 30 Kasım 2010 tarihli davalı idare işleminin, hukuka aykırı olduğu, inşaat ve yapı ruhsat süresinin 3 Ağustos 2012’ye kadar geçerli olduğu ve ruhsat süresinden önce inşaatın bitirilecek hale getirildiği, henüz inşaat süresi dolmadan ruhsatın iptal edildiği, mimari proje çalışmalarına başlanıldıktan sonra ortaya çıkan mücbir sebeplerden dolayı ek süre verildiği ve mimari projenin tamamlandığı, ruhsat iptalinden önce hiçbir uyarı yapılmadığını” ileri sürerek dava konusu işlemin iptalini istedi.
 
Temyize gidecek...
 
Ancak İstanbul 8. İdare Mahkemesi, 21 Ekim 2011’de davayı reddetti ve kararda şöyle dedi:
 
“Davacının gerek faaliyet ruhsatı müracaat formunda gerekse de en son olarak vermiş olduğu 16 Kasım 2009 tarihli iş programında yer verilen sürede taahhüt etmiş olduğu inşaatı bitirmeyerek Serbest Bölgeler Uygulama Yönetmeliği’nin ilgili maddesine aykırı davrandığı açık olduğu gibi inşaat faaliyetlerinin yürütüldüğü bölgede bulunan petrol boru hatları ile tanklarına tehlikeli biçimde yanaştığı ve inşaat alanı içerisinde bulunan hafriyatı kaldırması istendiği halde gerekeni yapmayarak kamu güvenliğini tehlikeye atacak şekilde hareket etmek suretiyle Serbest Bölgeler Uygulama Yönetmeliği’nin 14. maddesinin c/4 bendine aykırı hareket ettiği anlaşıldığından faaliyet ruhsatının iptaline ilişkin dava konusu işlemde hukuka aykırılık bulunmadığı sonucuna varılmıştır.”
 
CNR,  kararın ardından davayı Danıştay’a temyize götürmeye hazırlanıyor. (Milliyet)
AHL SERBEST BÖLGE DAVASI REDDEDİLDİ

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 6 yıl önce
Kursat ortadan yok olunca metres yapayalniz kalmis, yazik..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
hanımefendiye helal olsun. sırf kadın diye ketenpereye getirmeye çalıştılar ama kendileri yüce divanlık oldular. bir insanın üstüne bu kadar gidilmez. bir kadın iyi işler yapamaz mı neden hemen alaşağı etmeye çalıştılar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
aman diyiiim.. bu hanımla davalık olanlar dikkat etsin.. anladınız siz onu.. dağılabilirsiniz.. :))))

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000