27 Haziran 2013, Perşembe 14:02:48

AHL KULE İLE PİLOTUN 'ARABESK' KONUŞMASI

Atatürk Havalimanı Uçuş Kontrol Kulesi frekansına arabesk müzik yayını karışınca kule ile pilotlar arasında ilginç diyaloglar yaşandı.
  • Elazığ nireeee ENESU nire;))
  • Kac yildir esenbogaya yaklasan ucaklar radyo yayini dinlemekte kimse kimseyi suclamasin. Harmonik kontrolu yapilmasi gerekiyor
  • Gontrolor arkadasim, Keske ses kayitlarini birkac kez daha dinleseydin de biz gontrolorler deyip genelledigin zumreyi isin icine katmasaydin. Cunku her kontrolor bu kaydi ilk dinlediginde bahsi gecen noktanin ANGARA FIR inda degil ENESU noktasi oldugunu anlar...Bir dost...
  • yaa komedi dünyası gibisiniz yaaa...pilotuda kulecisi de...muhabbete bakkkkk

Atatürk Havalimanı Uçuş Kontrol Kulesi ile bir Türk uçağının pilotu arasında salı günü saat 21.30’da ilginç bir “arabesk” diyaloğu yaşandı. Hava trafik kontrolörleri ile pilotlar arasında iletişimin sağlandığı frekanstan pilot arabesk müzik duyduğunu belirtti. Bir başka pilot daha yayını kule görevlilerine rapor etti.

Salı akşamı yaşanan olayda, pilot ile kule görevlisi arasındaki diyalog şöyle:

Pilot: 121.5 frekansından arabesk sesi geliyor yüksek miktarda, bilginize. İlgili birimlere haber vermeniz rica olunur.
Kule: Çok teşekkürler, sizden önceki havayolları da rapor etti, iletiyorum. Şu andaki müzik yayını sizi rahatsız ediyor mu? Muhakkak ki problem.
Kule: Şimdi bu frekans gayet net görünüyor, müzik yayını için ilgililere haber verdik, tekrar vereceğiz.
Pilot: Şu an itibarıyla Elazığ bölgesine en üst noktasının yaklaşık 11 mil mesafedeyiz, buradan itibaren yoğunlaşmaya başlıyor. Sesi kısmadığınız sürece eğer normal bir düzeyde tutarsanız, inanılmaz derecede rahatsız ediyor. Bilginize.”

Geçtiğimiz pazartesi günü de telsiz frekansında bir Türk uçağının pilotu müzik duyduğu bilgisini vermiş, bunun üzerine kule görevlisi de pilota duyduğu müzik türü ya da kullanılan dille ilgili bilgisi olup olmadığı sorusunu yöneltmişti. Arabesk yayınının radyo frekanslarının karışması mı veya amatör telsizcilerden mi kaynaklandığı öğrenilemezken, FM bandında yayın yapan radyo istasyonları da zaman zaman hayati önem taşıyan pilot ve hava trafik kontrolörleri arasındaki iletişim hatlarına girebiliyor.

İŞTE O KONUŞMALAR;

AHL KULE İLE PİLOTUN 'ARABESK' KONUŞMASI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

Elazığ yöresi... ~ 5 yıl önce
Elazığ nireeee ENESU nire;))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
esenboga ~ 5 yıl önce
Kac yildir esenbogaya yaklasan ucaklar radyo yayini dinlemekte kimse kimseyi suclamasin. Harmonik kontrolu yapilmasi gerekiyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gontrolor'e ~ 5 yıl önce
Gontrolor arkadasim, Keske ses kayitlarini birkac kez daha dinleseydin de biz gontrolorler deyip genelledigin zumreyi isin icine katmasaydin. Cunku her kontrolor bu kaydi ilk dinlediginde bahsi gecen noktanin ANGARA FIR inda degil ENESU noktasi oldugunu anlar...Bir dost...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
gontrolör ~ 5 yıl önce
Bana cevap yazan arkadaşım ses kaydının dinlenemediğini yazımda belirttim,siz anlamasanızda benim derdim yazılarda biraz gerçekçilik olsun du ayrıca ben dostun değilim.
komedi ~ 5 yıl önce
yaa komedi dünyası gibisiniz yaaa...pilotuda kulecisi de...muhabbete bakkkkk

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000