08 Ekim 2008, Çarşamba 08:09:56

AHL askerden onay bekliyor!

Yolcu kapasitesi oranıyla Avrupa'nın önde gelen limanlarından olan Atatürk Havalimanı'na 4'üncü pistin yapılması planlanıyor. Genelkurmay'dan izin çıkarsa inşaata başlanacak.
  • 18R ı tam verimli olarak kullanılmıyor, binaların traşlanması lazım ayrıca 06 da tam bir onarımdan geçmesi lazım daha sonra 4. pist için fizibilete yapılması hatta şimididen yapımına başlanması gerekir diye düşünüyorum, gelecekte aratacak trafik yoğunluğu için varolan tüm pistlerin max düzeyde kullanımı ve ek pist yapımı gerekecek. Sabiha Gökçen bile artık yoğun üçüncü havalimanı yerine varolan havalimanlarını en verimli şekilde kullanmak ayrıca şehir merkeziyle en iyi şekilde bağlatısını sağlamak istanbula ileriye taşıyacağını düşünüyorum.
  • AGZINA SAGLIK HPM900
  • 18R pistinin önündeki gece kondular pistin yüz de yüz kapesite de kullanımı neden engelliyor ? Benim bildiğim orda piste yakın yüksek bir bina yok..
  • AHL nin çevresinin yıllarca gerek gecekondu gerek lüks yapılaşmayla dolmasına seyirci kalındıktan sonra gözlerin askeri sahalara dikilmesi ve TSK nın AHL nin gelişiminin önünde bir engel gibi gösterilmesi çok ayıp. Asker arazisine sahip çıkmış, şimdi genişlemek için arazisine göz dikiliyor. Bunu yapmadan önce gidin 18R ucundaki gecekonduları yıkın da o pist %100 verimle kullanılsın. Ama yok, yapamazlar seçim zamanı!

Atatürk Havalimanı'ndaki yoğun hava trafiğinin rahatlatılması amacıyla yapılması planlanan 4. pist için Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndan onay bekleniyor. Askerden izin çıkmadığı takdirde, havalimanında 'sabıkalı pist' olarak bilinen ve birçok kazaya sahne olan 06-24 pistinin bakıma alınması planlanıyor. Atatürk Havalimanı'ndaki Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na ait bazı hangarların kaldırılmasıyla yapımına başlanacak 2 bin 500 metrelik 4. pist için karar aşamasına gelindi. Askerî kanattan gelecek onay sonrası 06-24 pistine paralel yapılacak pist sayesinde, havalimanının uçak trafiği kapasitesi de artırılmış olacak. Pistin yapılmasıyla yeni apron sahaları da ortaya çıkacak. Bu işlem yapılırken, diğer pistler kapatılmayacağı için hava trafiğinde herhangi bir aksama yaşanmayacak.

Askerden onay çıkmaması halinde Devlet Hava Meydanları İşletmesi'nin (DHMİ) B Planı devreye girecek. Plana göre, daha önce birçok kazanın yaşandığı 2 bin 300 metre uzunluğundaki 06-24 pisti 1 yıl süreyle bakıma alınacak. Birçok kez bakıma alınmasına rağmen ortasında oluşan eğilimi giderilemeyen pistin, devre dışı kalmasıyla havalimanındaki uçuş trafiğinde de sıkıntı yaşanacak. Pistin bakıma alınmasındaki bir başka tehlike ise tadilatın uzun sürmesiyle ortaya çıkacak. Havacılık uzmanları, inşaatı üstlenecek firmanın yanlış seçilmesiyle onarım süresinin daha da uzayacağına dikkat çekerek, Atatürk Havalimanı'nda en kısa sürede yeni pist inşaatının başlaması gerektiğini ifade ediyor.

AHL askerden onay bekliyor!

Facebook Yorum

Yorumlar

Geleceği Düşünmek ~ 10 yıl önce
18R ı tam verimli olarak kullanılmıyor, binaların traşlanması lazım ayrıca 06 da tam bir onarımdan geçmesi lazım daha sonra 4. pist için fizibilete yapılması hatta şimididen yapımına başlanması gerekir diye düşünüyorum, gelecekte aratacak trafik yoğunluğu için varolan tüm pistlerin max düzeyde kullanımı ve ek pist yapımı gerekecek. Sabiha Gökçen bile artık yoğun üçüncü havalimanı yerine varolan havalimanlarını en verimli şekilde kullanmak ayrıca şehir merkeziyle en iyi şekilde bağlatısını sağlamak istanbula ileriye taşıyacağını düşünüyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TRE ~ 10 yıl önce
AGZINA SAGLIK HPM900

Yanıtla

Kalan karakter 1000
pavilion ~ 10 yıl önce
18R pistinin önündeki gece kondular pistin yüz de yüz kapesite de kullanımı neden engelliyor ? Benim bildiğim orda piste yakın yüksek bir bina yok..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
HPM900 ~ 10 yıl önce
AHL nin çevresinin yıllarca gerek gecekondu gerek lüks yapılaşmayla dolmasına seyirci kalındıktan sonra gözlerin askeri sahalara dikilmesi ve TSK nın AHL nin gelişiminin önünde bir engel gibi gösterilmesi çok ayıp. Asker arazisine sahip çıkmış, şimdi genişlemek için arazisine göz dikiliyor. Bunu yapmadan önce gidin 18R ucundaki gecekonduları yıkın da o pist %100 verimle kullanılsın. Ama yok, yapamazlar seçim zamanı!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000