11 Mayıs 2012, Cuma 08:24:42

SUPERJET'İN GELECEĞİ NE OLACAK?

Sukhoi Superjet-100 uçağının ilk deneme uçuşunda düşmesi yeni yarattığı imajı önemli derecede zedeledi. Uzmanlar kazanın üretici Rus devlet firmasının satışlarına büyük darbe indireceğine dikkat çekiyor.
  • öncelikle, uçak ilk deneme uçusunda dustu demek, cehalet ile açıklanabilir. bu uçak avrupa havacılık ve guvenlik sertifikasına sahip. binlerce saat uçusu var ticari olarak. uçak bir demo uçusunda dusmustur. muhtemelen de pilot ya da kulenin hatası olduğu uksek ihtimal. bu uçak bölgesel jet sınıfında çok buyuk rekabet ustunluklerine sahiptir.

 

Alman havacılık dergisi Flug Revue'den Patrick Hoeveler, kazanın Rusya'nın imajı açısından bir felaket anlamına geldiğini belirtiyor.

Alman Pilotlar Birliği Cockpit'in basın sözcüsü, kaptan pilot Jörg Handweg da aynı kanıda: "Elbette ki tanıtım uçuşu sırasında bir uçağın düşmesi, nereden kaynaklanmış olursa olsun imaja çok zarar verir. Sukhoi, yabancı piyasalara ayak basmak istiyordu" diyerek yaşanan kazanın ne denli büyük bir imaj kaybına yol açtığını gözler önüne serdi.

Superjet-100, Rus Devlet Üretim Firması Sukhoi tarafından üretilen ilk büyük yolcu uçağı modeliydi.

Firma, önceleri daha ziyade askeri uçaklarıyla tanınıyordu.

Firmanın kısa ve orta menzilli yolcu uçakları, Amerikan üretici firması Boeing ve İtalyan Finmeccancia ile ortaklaşa geliştirildi ve dünya piyasalarında, Brezilya ve Kanada ile rekabete girişme amacındaydı.

Airbus 320 de düşmüştü
Öte yandan uzmanlar, Airbus 320 modelinin de gösteri uçuşları sırasında düştüğünü belirtiyorlar, ancak bunun satış rakamlarına olumsuz yansımadığına dikkat çekiyorlar ve önce Süper Jet 100'ün düşme sebeplerinin araştırılması gerektiğini vurguluyorlar.

Alman havacılık dergisi Flug Revue'den Patrick Hoeveler de Rus Sukhoi firmasının uluslararası piyasalarda yerleşik müşterisi bulunmadığını belirterek, sözlerine şöyle devam ediyor: "Bu modelin uluslararası piyasalarda ne ölçüde kendini kabul ettireceğini bekleyip görmemiz lazım. Rus ürünlerinin şimdiye kadar hep bazı kusurları vardı, bundan dolayı yeni model bu uçak, Rus sivil havacılık sanayiinde bir umut ışığıydı."

Aeroflot bile Sukhoi'den rahatsız

Görünen o ki, Süper Jet 100'ün pratikte kendini kanıtlaması gerekiyor. Rus Aeroflot ve Ermeni havayolu şirketi Armavia Superjet 100 tipi yolcu uçaklarını şu sıralarda kullanıyor. Ancak Rus basınında çıkan haberlere göre Aeroflot, Superjet 100'den pek memnun olmadığı belirtiliyor.

Şirket, teknik sorunlardan dolayı Superjet 100 modelinin uzun sürelerle uçuşa çıkamadığını, ayrıca yedek parça sevkiyatında da sorunlar yaşandığını belirtiyor, hatta tazminat talebinde bulunuyor.

"AERO International" adlı havacılık dergisinden Achim Figgen, tüm bu olumsuz haberlere rağmen Rus Süper Jet 100'ün teknik açıdan güvenli ve batılı partnerler ile birlikte geliştirildiği için de rekabet yeteneğinin olduğu görüşünde: "Bu uçakta Batılı teknik altyapı kullanılmıştır; özellikle de kritik alanlarda, yani Rus havacılık sanayiinin teknik açıdan çok başarılı olmadığı elektronik donanımda ve motorlarda. Bu alanlarda Ruslar sırtını Batılı partnerlere dayamıştır."

Süper jet 100 az gelirlilerin kesesine uygun

Bu nedenle Alman uzman Figgen Rus Süper Jet 100'ün başarılı olacağı kanısında. "AERO International" adlı havacılık dergisinin yazı işleri müdür yardımcısı Figgen, Süper Jet 100'ün daha ziyade finansal gücü fazla olmayan gelişmekte olan ya da kalkınmanın eşiğindeki ülkelerde müşteri bulacağı görüşünde. Figgen, bir fiyat kıyaslaması yapılacak olursa, Süper Jet 100'ün 30 milyon Amerikan dolarından satışa sürüldüğünü, Airbus A318'in fiyatının ise 67 milyon dolar olduğunu anımsatıyor.

SUPERJET'İN GELECEĞİ NE OLACAK?

Facebook Yorum

Yorumlar

İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
öncelikle, uçak ilk deneme uçusunda dustu demek, cehalet ile açıklanabilir. bu uçak avrupa havacılık ve guvenlik sertifikasına sahip. binlerce saat uçusu var ticari olarak. uçak bir demo uçusunda dusmustur. muhtemelen de pilot ya da kulenin hatası olduğu uksek ihtimal. bu uçak bölgesel jet sınıfında çok buyuk rekabet ustunluklerine sahiptir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000