23 Temmuz 2008, Çarşamba 07:41:21

Öger, Avrupa'nın devi olmak istiyor

Tur operatörü Öger’le, Rus milyarder Aleksander Lebedev, stratejik ortaklıkla, Avrupa’da bir turizm devi yaratmayı planlıyor.
  • Bence Öger'e talih kuşu kondu. Bu işte büyük ortak olacak olan Lebedov ve mahdumları Öger Türk'ü kullanarak Avrupa'daki işçi pazarına da el atarsa THY'nin Avrupadaki halini düşünemiyorum. sevgiler.
  • BASKA KIM BUYUK KI? ELBETTE OGER EN BUYUK AVRUPADA YAKIN ZAMAN DA HERKES BUNU GORECEK

Öger Tours Başkanı Vural Öger, "Henüz ön niyet anlaşması yaptık ama olumlu bakıyoruz. Gelecek hafta anlaşmaya varabiliriz. Anlaşmadan soran Avrupa’da bir turizm devi doğacak. Bunun Türkiye ekonomisi ve turizmine de katkısı olacak" dedi.

Almanya’da faaliyet gösteren Türk tur operatörü Öger Tours’la, Rus milyarder Aleksander Lebedev’in sahibi olduğu National Reserve Corporation (NRC) arasındaki milyar dolarları bulan stratejik ortaklığın gelecek hafta imzalanacağı belirtildi. Öger Tours, bu anlaşmayla Rusya, Ukrayna, Doğu Avrupa ve İskandinav ülkelerine yayılarak, Türkiye’ye daha fazla turist getirecek.

Dokuz rakamlı teklif

Öger Tours Yönetim Kurulu Başkanı Vural Öger, NRC’nin Almanya’da uçak şirketi Blue Wings’in sahibi olduğunu ve bu firmayla çalışırken Lebedev’den kendilerine teklif geldiğini belirterek, "Öger Tur, yılda 1 milyon 400 bin turist taşıyan, 600 milyon Euro cirosu olan bir şirket. Yapılan teklif dokuzlu rakamları buluyor. Teklif cazip geldi. Henüz ön niyet anlaşması yaptık ama olumlu bakıyoruz. Gelecek hafta anlaşmaya varabiliriz. Anlaşmadan soran Avrupa’da bir turizm devi doğacak" dedi.

Türk turizmine katkı

Lebedev’in Öger Tours’u Avrupa’yı kapsayan büyük bir tur operatörü yapma teklifinde bulunduğunu da kaydeden Öger, stratejik ortaklığın operatör, uçak ve otel kısmını kapsayacağını kaydetti.

Vural Öger, görüşmelerin sürdüğünü ancak teklifi çok cazip bulduklarını aktararak, şunları söyledi: "Olay satın alma değil, stratejik ortaklık. Küreselleşen dünyada herkes daha güçlenmek için iş ortaklığı yapıyor. Ruslar’da oluşan sermaye var. Bizde de yönetim bilgisi ve işgücü var. Böyle bir ortaklığın Türk turizmi ve Türk ekonomisine de katkısı olacak. Ciromuzu da birkaç yıl içinde ikiye katlarız."

Diğer ülkelere yayılacak

Bu anlaşmanın tamamlanmasından sonra Öger Tours, Avrupa’da Almanya dışındaki ülkelere de yayılacak. Vural Öger, Öger Tours’un Rusya, Ukrayna, Doğu Avrupa ve İskandinav ülkelerine de yayılacağının altını çizerek, şöyle konuştu: "Portföyümüz daha da genişleyecek. Hem yatay, hem de dikey olarak büyüyeceğiz. Almanya’da dikey büyürken, diğer ülkelerde yatay büyüme olacak. Ülkelerde kurulacak firmalarda hisselerin nasıl olacağına henüz karar vermedik. Henüz pazarlık aşamasındayız ama sonuç olumlu olacak."

Başkan yine Öger olacak

Vural Öger, Öger Tours’un çoğunluk hissesinin NRC’ye geçecek olmasına karşın, şirkette yönetim kurulu başkanlığını kendisinin yürüteceğini söyledi. Aleksander Lebedev’in Öger Tours’daki iş bilgisinden yararlanmayı istediğini ifade eden Öger, "Kadromuzda da değişiklik olmayacak" dedi.

Değeri 300 milyon Euro

Vural Öger, Öger Tours’un değeriyle ilgili tahminlerin sorulması üzerine, "Şirketin piyasa değeri bankalar tarafından 150-180 milyon Euro arasında ölçülmüştü. Bu rakam da iki üç sene önce bir denetim şirketi tarafından yapılan incelemeyle ortaya çıkmıştı. Bu rakam sadece Öger Tours için belirlenmişti" dedi. Öger Türk Tur ile Türkiye’deki diğer şirketler de eklendiğinde rakamın 300 milyon Euro’ya yakın olacağı tahmin ediyor.

Uçak sayısı artacak

Öger Tours Yönetim Kurulu Başkanı Vural Öger, bu ortaklıkla sermaye olarak güçleneceklerini vurgulayarak, şunları söyledi: "Bu şekilde Türkiye’ye de daha fazla turist gelecek. Daha iyi organize olunarak, uçak şirketi sayısı da artacak. Bu Türkiye’nin lehinde olan bir gelişme." Vural Öger, BlueWings’in sahip olduğu 10 uçağın halen Öger için uçmakta olduğunu, şirketin Öger’e "Sizi bütün Avrupa’da uçaralım" teklifinde bulunduğunu belirtti.

3 milyar doları var

Rusya’nın en büyük doğalgaz şirketlerinden Gazprom’un da büyük ortaklarından olan ve toplam mal varlığının 3 milyar dolardan fazla olduğu belirtilen 48 yaşındaki Aleksander Lebedev, Öger Tur’un da önemli partnerlerinden olan Blue Wings Airline adlı havayolu şirketinin de sahibi. Aeroflot adlı havayolu şirketinde de hissesi bulunan Lebedev, 1990’lara kadar Sovyet gizli haber alma servisi KGB’nin de yurtdışı biriminde çalışmış bir devlet görevlisi olarak da tanınıyor.

Öger, Avrupa'nın devi olmak istiyor

Facebook Yorum

Yorumlar

SixPack ~ 10 yıl önce
Bence Öger'e talih kuşu kondu. Bu işte büyük ortak olacak olan Lebedov ve mahdumları Öger Türk'ü kullanarak Avrupa'daki işçi pazarına da el atarsa THY'nin Avrupadaki halini düşünemiyorum. sevgiler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ARZU ARPACI ~ 10 yıl önce
BASKA KIM BUYUK KI? ELBETTE OGER EN BUYUK AVRUPADA YAKIN ZAMAN DA HERKES BUNU GORECEK

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000