01 Ocak 2009, Perşembe 07:45:35

"Havaalanında çağ dışı görüntüler"

Milliyet Ege yazarlarından Selim Türsen, Adnan Menderes Havalimanı'nda yolcusunu beklerken gördüğü manzaraları köşesine taşımış...
  • önce "kınıyorum" rumuzlu arkadaşa sesleniyorum balık hafızalı arkadaşım gelenler yurt dışından geliyor bizde yok ama oralarda noel tatili var ee bir satırı okurken öncesini unutabilirsin doğal. :D ve diğer ters eleştiri yapan arkadaşlar yazar arkadaşın söylediğinden tek kelime anlamamış gibisiniz iyi okuyun dedeminde sakalı vardı ama temiz ve düzgündü öyle saldım çayıra mevlam kayıra olmazzz. sen saçını uzat özgürsün yıkama koksun keçe gibi olsun özgürsün birde bitlen o bitleride bize sat istersen bizde beleşten bitleniriz önemli değil özgürsün yaaa.. temizlik imandan gelir. sizin saçınıza sakalınıza birşey diyen yok bakımlı olduğu sürece.. bakamıyorsan bakabileceğin gibi yap kardeşim.. özgürsün diye azımaaa sı....mazsıın.
  • Ayrica guzel kardesim,ayni sekilde siyah foter,uuzun sac,kravatsiz siyah elbiseli,siyah takkeli Kabbalist Yahudilere de ayni tepkiyi koyup onlari da cagdisi olarak degerlendirip degerlendirmedigini merak ettim.Eger oyle ise bu cagici ve disi denilen kavram ehr bolgeye gore degisiyor.Hindistan'da baska,Nepal'de baska,Israel'de baska,Iran'da baska.Ne kadar sevsek de saysak da malesef bazi insanlar bidon kafali oluyor:-))
  • Belli ki bazi seyleri kasidikca,yasakladikca kizariklik artiyor.Halbuki herkes baskalarini karalayacagina kendini yargilasa hicbir sorun kalmayacak.O insanlara da sorsaniz sizi yadirgayip suclayacaklardir.Biraz saygi biraz sevgi,insani insan oldugu icin sevebilmeye calismak herseyi cozecektir.
  • ya şimdi size akıl sır erdiremiyorum noel ne oluyor allah aşkına sen onu Türk kültüründe böyle bişeye rastladınmı o kadar okul okuyup yazar olmuşsun ama bizim kültürümüzde böyle bişeyin olmadıgını bilmiyosun ve bu kelimeyi kullanıyosun kendinede yazar aydın vs. diyosun.önce kendini yargıla.kişiler ne giyip ne giymeyecegi konusunda özgürdür.siz fötr lü şapka takıyrmusunuz peki?ne kadar ulu önder ATATÜRK ' ümüzün izinden ilerliyorsunuz.bu şekilde bölücü faaliyetler size olmayan güvenimizi eksiye düşürüyor... yok yani banyoya sayac mı taktırdınızda kaç güne bir banyo ettiğini sayıyorsunuz.biraz etik yazılar yazın kimse sizi sizde kimseyi bu kadar derin yargılayamazsınız.....

Adnan Menderes Havaalanı Dış Hatlar Terminali’nde bir yolcumu beklerken uzun süre Avrupa’dan gelen uçaktan inenleri ve bazı karşılayanları izledim. Noel tatilinden olsa gerek hayli yoğundu. Ama havaalanı terminali ne kadar filmlerdeki uzay istasyonları gibi muhteşem, pırıl pırıl ve etkileyici ise bazı yolcular ve yakınları da o kadar Cumhuriyet öncesinden kalma görüntüler içerisindeydi. Sırtta hırka, kafada takke, çember sakal, kadınlar ayakkabı yerine naylon terlik, bazıları ise çarşaf giymiş.

Yurt dışında yaşayan insanların nasıl olup da bulunduklar ülkeden bir şey kapamadıklarını aklım bir türlü almadı. Gençler kendilerini kurtarmaya çalışıyor ama orta yaşlılar ve yaşlılar köyden nasıl gitmişlerse öyle dönüyorlar.

Yıllardır Türkiyw’de tekstil ürünleri adeta bedava, 15 liraya takım elbise bile satılıyor. Almanya’da 10-15 euro’ya temiz, düzgün ayakkabı terlik bulmak mümkün. Ama bakıyorsunuz üstte başta yok. Bence bu iş ekonomik nedenlerden çok temizlik kültürü ve değişimi isteme işi. Eğer değişimi istemiyorsanız bedavaya bile verseler giymez, sakı sakalı kesmez, birkaç haftada bir banyo ederek ter kokularıyla dolaşmaya devam ederseniz. Ben başka açıklama getiremedim.

Selim Türsen
Milliyet

 

"Havaalanında çağ dışı görüntüler"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (48)

enine boyuna düşün ~ 10 yıl önce
önce "kınıyorum" rumuzlu arkadaşa sesleniyorum balık hafızalı arkadaşım gelenler yurt dışından geliyor bizde yok ama oralarda noel tatili var ee bir satırı okurken öncesini unutabilirsin doğal. :D ve diğer ters eleştiri yapan arkadaşlar yazar arkadaşın söylediğinden tek kelime anlamamış gibisiniz iyi okuyun dedeminde sakalı vardı ama temiz ve düzgündü öyle saldım çayıra mevlam kayıra olmazzz. sen saçını uzat özgürsün yıkama koksun keçe gibi olsun özgürsün birde bitlen o bitleride bize sat istersen bizde beleşten bitleniriz önemli değil özgürsün yaaa.. temizlik imandan gelir. sizin saçınıza sakalınıza birşey diyen yok bakımlı olduğu sürece.. bakamıyorsan bakabileceğin gibi yap kardeşim.. özgürsün diye azımaaa sı....mazsıın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mahmut Kozinoglu ~ 10 yıl önce
Ayrica guzel kardesim,ayni sekilde siyah foter,uuzun sac,kravatsiz siyah elbiseli,siyah takkeli Kabbalist Yahudilere de ayni tepkiyi koyup onlari da cagdisi olarak degerlendirip degerlendirmedigini merak ettim.Eger oyle ise bu cagici ve disi denilen kavram ehr bolgeye gore degisiyor.Hindistan'da baska,Nepal'de baska,Israel'de baska,Iran'da baska.Ne kadar sevsek de saysak da malesef bazi insanlar bidon kafali oluyor:-))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mahmut kozinoglu ~ 10 yıl önce
Belli ki bazi seyleri kasidikca,yasakladikca kizariklik artiyor.Halbuki herkes baskalarini karalayacagina kendini yargilasa hicbir sorun kalmayacak.O insanlara da sorsaniz sizi yadirgayip suclayacaklardir.Biraz saygi biraz sevgi,insani insan oldugu icin sevebilmeye calismak herseyi cozecektir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kınıyorum ~ 10 yıl önce
ya şimdi size akıl sır erdiremiyorum noel ne oluyor allah aşkına sen onu Türk kültüründe böyle bişeye rastladınmı o kadar okul okuyup yazar olmuşsun ama bizim kültürümüzde böyle bişeyin olmadıgını bilmiyosun ve bu kelimeyi kullanıyosun kendinede yazar aydın vs. diyosun.önce kendini yargıla.kişiler ne giyip ne giymeyecegi konusunda özgürdür.siz fötr lü şapka takıyrmusunuz peki?ne kadar ulu önder ATATÜRK ' ümüzün izinden ilerliyorsunuz.bu şekilde bölücü faaliyetler size olmayan güvenimizi eksiye düşürüyor... yok yani banyoya sayac mı taktırdınızda kaç güne bir banyo ettiğini sayıyorsunuz.biraz etik yazılar yazın kimse sizi sizde kimseyi bu kadar derin yargılayamazsınız.....

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000