KÖŞE YAZARLARI

Sefa İNAN sefainan@gmail.com
“THY’NİN BİYONİK PERSONELLERİ” VE THY’NİN KARLILIĞI(!)

THY ile ilgili yazdığım hemen hemen her yazıya “Sefa Bey bu ne THY düşmanlığı” diyen yorumcular türedi. Bu nedenle o yorumları atanlara bir kez daha THY’nin tüzel yapısı ile THY’nin yönetiminin farklı olarak algılanması gerekir. Bu nedenle yazılan yazıların THY’nin tüzel kişiliğine yönelik olmadığını tekrar ifade etmekte yarar görüyorum.

Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
HAVADAKİ TEHDİTE KULAK TIKAMAYIN!

2920 Sayılı Türk Sivil Havacılık Kanunu’nun 31. maddesince ‘’ Türkiye Cumhuriyeti ülkesi içinde, iki nokta arasında havayolu ile ticari amaçla yolcu, posta ve yük taşımaları Türk hava araçları ile yapılır’’ denilmektedir. Buradaki amaç, milli firmaların ticari açıdan korunmasını sağlamaktır. Aynı şekilde Türk tescilli bir uçağın da örneğin Almanya sınırları içerisinde bir noktadan bir noktaya ticari uçuşlar yapması olanaksızdır.

Çetin ÖZBEY cetinozbey@airporthaber.com
VARDİYALI ÇALIŞMA SAĞLIĞI BOZARKEN BAZI HASTALIKLARI DA TETİKLİYOR

Bu araştırmada İngiltere Tıp Araştırmaları Konseyi, Swansea Ünv. Araştırma ekibi, Fransa Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi ile İngiliz Surrey Uyku Merkezi yer aldı. On yıldan fazla vardiyalı çalışanların beyninin ( + ) 6,5 yıl yaşlandığı, bilişsel becerilerdeki gerileme etkisinin iş hayatının sonlanmasını takiben en az 5 yıl sürdüğü ve vardiyalı çalışmanın kalp, damar hastalıkları, kanser riskini artırması yanında MS hastalığı ile doğrudan bağlantı olduğu da belirlendi.

Oya TORUM torumoya@hotmail.com
UÇUŞ TAKILARI, UÇUŞ TAKINTILARI

Internet patlamasından beri en büyük buluş akıllı telefonlar (2007). Akıllı telefonlardan sonra “wearable teknonologies” gündeme geldi. Nedense İngilizce “wearable” olarak tanımlanan sözcük Türkçeye “giyilebilir” olarak çevrildi! Kastedilen giysi değil, saat, bilezik, gözlük gibi ürünler.

Lale KAPLAN lalekaplan@airporthaber.com
KURAL TANIMAZ YOLCU KİMDİR?

Bu hafta farklı bir konuda yazı hazırlamayı planlarken Trabzon uçağındaki kural tanımaz yolcu haberini okuyunca aşağıdaki yazıyı kaleme almak istedim.

Servet BAŞOL servetbasol@airporthaber.com
TAŞ ve KÜLTÜR

Sevgili Ali Rıza çok güzel ifade etmiş. Sistem ya da sistemler kurmak istiyorsanız, bilgiyi doğru, yerinde ve sabırla işleyecek ve geliştireceksiniz.

Erdal GÜLMEZ erdalgulmez@airporthaber.com
HAVADA BOŞLUK OLUR MU ? TÜRBÜLANS UÇAK DÜŞÜRÜR MÜ?

Bir önceki yazımda uçak oksijen maskeleri ve bağlı konuları yazmış ayrıca teknik konular ile ilgili bir kaç yazı yazacağımı belirtmiştim.

Havacılık Haberleri

ORDU-GİRESUN'UN ARAZİSİ 3 MİLYAR DOLAR

ORDU-GİRESUN'UN ARAZİSİ 3 MİLYAR DOLAR

21 Kasım 2014

Deniz üzerine inşa edilen Avrupa'nın ve Türkiye'nin ilk havalimanı Ordu-Giresun Havalimanı Projesi, yapım aşamasında olmasına rağmen 3 milyar dolar değerindeki arazisiyle değer kazandı.

Turizm Haberleri

CHOPPERS POINT ISTANBUL'DA ROCK VE BARBEKÜ GECESİ

CHOPPERS POINT ISTANBUL'DA ROCK VE BARBEKÜ GECESİ

18 Nisan 2014

Anadolu Rock müziğinin sevilen ismi Haluk Levent 25 Nisan gecesi WOW İstanbul Hotels&Convention Center işletmesindeki Choppers Point Istanbul’da düzenlenen Rock ve Barbekü Gecesi’nde hayranları ile buluşuyor.